YANGIN, SEL VE DEPREM TEDBİRLERİ HIZLA HAYATA GEÇİRİLMELİ

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Kastamonu ilimizin Bozkurt ilçesinde sel bölgesine yaptığı ziyarette, "Karşı karşıya kaldığımız tablo büyük bir felaket, büyük bir acı. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu acıların tekrar etmemesi için alınacak tedbirlere kafa yormamız gerekiyor" dedi.

 

Genel Başkanımız Erbakan, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde hasar gören yerleşim birimlerinde incelemelerde bulundu, selden etkilenen vatandaşları dinledi. Genel Başkanımız, sel felaketinin yaşandığı Bozkurt ilçesinde "Karşı karşıya kaldığımız tablo büyük bir felaket, büyük bir afet" değerlendirmesini yaptı. Tedbirlerin alınmasını gerektiğini söyleyen Erbakan, selden en çok zarar gören Bozkurt ilçesinde vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

 

Hummalı ve Ciddi Bir Çalışma Yürütülüyor

Genel Başkanımız, gazetecilere yaptığı açıklamada, millet olarak zor günlerden geçildiğini, vatandaşların zor şartlarda sel felaketinin etkilerini en aza indirmeye çalıştığını aktardı. Afet bölgesinde gazetecilere açıklama yapan Genel Başkanımız şunları kaydetti:

 

"Kastamonu halkını hürmetle selamlıyorum. Tabi ki şu anda bulunduğumuz Bozkurt halkına da Kastamonululara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Cenab-ı Allah vefat edenlere gani gani rahmet etsin, yaralı kurtulanlara acil şifalar nasip etsin. Bozkurt’ta ve Kastamonu’da selden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Vefat edenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenabı Allah bir daha böyle felaketler göstermesin. Beterinden saklasın, bir an evvel hem Bozkurt’u hem Sinop Ayancık’ı bütün selden etkilenen bölgeleri, insanlarımızı inşallah biran evvel selamete çıkarsın. Tabi ki bu afetler dönem dönem oluyor. Bundan sonrada olacak. Bizim inancımıza göre tedbire tevessül farzdır. Gerekli tedbirlerin afetlerden önce alınması ve yerine getirilmesi gerekir. Burada da en büyük sorumluluk devlet yetkililerine düşüyor. Bir diğer önemli konuda afet sonrası yaraların sarılması ile ilgili yapılacak işler. Tabi ki gönüllü kuruluşlarımızda çaba sarf ediyorlar. Ancak asıl gücü devletin ortaya koyması gerekir." dedi.

 

 

İçişleri Bakanı Soylu, Genel Başkanımız’a Bölge ile İlgili Bilgi Verdi

 

Sel bölgesi ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşen Genel Başkanımız sözlerine şöyle devam etti;

 

"Biraz evvel İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bey’den bilgiler aldık. Aldığımız bilgilerden memnun olduk. Çok hummalı bir çalışma yürütülüyor ve maddi kayba uğrayan özellikle esnafımızın bu kayıplarının çok büyük oranda karşılandığı ifade ediliyor. Bu şekilde olmasını zaten bizde temenni ederdik. İnşallah bu maddi kayıplar bir an evvel devletinde gücü ve desteği ile ortadan kaldırılır. İnşallah bir an evvel bu yaralar sarılır. Bundan sonraki bu gibi afetler için yangın olsun, deprem olsun, sel olsun tedbirlerimizi almamız gerekli. Çünkü tedbir almak ifade ettiğimiz gibi inancımızın da bir gereğidir. İnşallah bundan sonra daha tedbirli oluruz" ifadelerini kullandı."

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Sinop ziyaretine ilk olarak Türkeli ilçesinden başladı. İlçede sel felaketinde hasar gören bölgelerde incelemelerde bulunan ve ardından Ayancık ilçesine geçen Genel Başkanımız, selde zarar gören Ayancık Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti. Afet Koordinasyon Merkezi’nde yaşanan afete ilişkin yetkililerden bilgi alan Genel Başkanımız Erbakan, yardım gönüllüleriyle de sohbet etti. Genel Başkanımız Ayancık Sanayi Sitesi’nde de incelemelerde bulunmasının ardından sel felaketinden en çok etkilenen Babaçay köyünü ziyaret etti. Babaçay Köyü Muhtarı Şevki Kaya ve vatandaşlardan köyde 40’a yakın evin yıkıldığını ve 15 kayıp verildiğini öğrenen Genel Başkanımız, selde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerini iletti.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, “Sinop’ta selden en ciddi şekilde etkilenen Babaçay köyüne ziyarette bulunduk ve tabii ki gerçekten de büyük bir dram, çok büyük bir acı yaşanmış. 15 kişi aynı köyden vefat etti. Allah gani gani rahmet eylesin. Tabii bu hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledik ve bütün buradaki Babaçay halkına da geçmiş olsun dileklerimizi, başsağlığı dileklerimizi ilettik. Cenab-ı Allah bir daha göstermesin. Hem Babaçaylıların, hem Sinop, hem Kastamonuluların hem de bütün milletimizin başı sağ olsun. Vefat edenlere de Cenab-ı Allah gani gani rahmet eylesin. Tekrardan milletimize de, ülkemize de geçmiş olsun diyorum, başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Genel Başkanımıza'a ziyaret ve incelemelerinde Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Aşıla, Sinop İl Başkanımız Mustafa Çınar, ilçe başkanları ve partililer eşlik etti.

Yayın Tarihi: 25 Ağustos 2021 | Yayın Saati: 18:37:37