SİYASİ İŞLER BAŞKANLIĞI HAFTALIK RAPORU - 25 MART 2022

SİYASİ İŞLER BAŞKANLIĞI HAFTALIK RAPORU

 

25 MART 2022

 

 

 

 

 

KONULAR:

 

·       20 YILDA 500 MİLYAR DOLAR FAİZ ÖDEDİKLERİ YETMEDİ

·       NATO’NUN İLTİFATLARINA ALDANMAYIN

·       HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ NEREDE?

 

 

 

 

 

 

 

20 YILDA 500 MİLYAR DOLAR FAİZ ÖDEDİKLERİ YETMEDİ

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Hazine'nin son 20 yılın en yüksek faiz oranıyla borçlanmasına sert tepki göstererek, "Bir yandan 'Faize karşıyız, faiz lobisiyle mücadele ediyoruz, faiz lobisi bize operasyon çekiyor' diyeceksiniz, diğer taraftan dünyada dolar faizi yüzde 1-2 seviyesindeyken, tam yüzde 8,62 faizle, bir başka deyişle ‘tefeci faiziyle’ dolar borçlanacaksınız." ifadelerini kullandı.

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın son 20 yılın en yükseği faiz oranıyla, 2 milyar dolarlık borç için 5,5 yılda 948,7 milyon faiz ödeyecek olmasını eleştirdi.

20 yılda 500 milyar dolar faiz ödedikleri yetmedi…

Genel Başkanımız Erbakan, "İktidarı bugüne kadar sürekli uyardık; 'söylemleriniz Hz. Ömer, eylemleriniz turist Ömer olmasın' dedik. Ama maalesef bu çelişkili durumun bir örneğini daha yaşıyoruz.  Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 yıl vadeli, yüzde 8,62 faizle 2 milyar dolar borçlandı. Bu borçlanma, 2 milyar dolar kredi için 1 milyar dolara yakın faiz ödeyeceğiz manasına geliyor. 20 yılda 500 milyar doların üzerinde faiz ödedikleri yetmedi, faiz ödemeleri tam gaz devam ediyor." dedi.

Tefeci faiziyle dolar borçlanıyorlar

İktidarın 200 milyar doları bulan kamu döviz açığını astronomik oranda faizle, döviz borçlanarak finanse etmeye çalıştığını belirten Genel Başkanımız, “Bir yandan 'Faize karşıyız, faiz lobisiyle mücadele ediyoruz, faiz lobisi bize operasyon çekiyor' diyeceksiniz, diğer taraftan dünyada dolar faizi yüzde 1-2 seviyesindeyken, tam yüzde 8,62 faizle, bir başka deyişle ‘tefeci faiziyle’ dolar borçlanacaksınız." ifadelerini kullandı.

İktidar çıkmaz sokakta patinaj çekiyor

Millî Görüş olarak borç, faiz, zam, vergi, beton, çimento ekonomisinin çıkmaz sokak olduğunu 50 senedir haykırdığımızı kaydeden Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, "İktidar çıkmaz sokakta, çaresiz bir şekilde patinaj yapmaya devam ediyor. Çözüm borçlanmak değil, israfı ve imtiyazlılara kaynak aktarmayı bırakıp, denk bütçeyi gerçekleştirip, milli kaynak paketleri ile kaynak üretmek ve üretim ve ihracat odaklı ekonomiye geçmektir." çağrısını yineledi.

 

 

Dr. Fatih Erbakan

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NATO’NUN İLTİFATLARINA ALDANMAYIN

 

Ukrayna savaşı başladığından beri, Türkiye batılı devletler nezdinde bayağı değerli bir ülke haline geldi. Başta NATO Genel Sekreteri olmak üzere, Türkiye yere göğe sığdırılamıyor. Her gün, bizden nefret eden batılı ülkelerin devlet başkanları, dışişleri bakanları veya üst düzey yetkililerinden biri gidip, diğeri geliyor. Salı günü Hollanda başbakanı ülkemizi ziyaret edecek. Gelmeden önce verdiği demeçte “NATO’nun doğu kanadının savunulmasında Türkiye’nin büyük önem taşıdığını” buyurmuşlar(!). Bütün bu iltifatların ve pohpohlamaların arkasındaki hesap askerimizi Kore’de, Afganistan’da olduğu gibi, Ukrayna’da da Rusya’nın karşısında cepheye sürmektir.

 

NATO’nun ülkemize verdiği gizli veya açık, sinsice zararlar herkesin malumudur. 24 Mart’ta Cumhurbaşkanımız NATO toplantısına katılacak. O toplantıda Cumhurbaşkanını ikna etmek için özel bir gayret gösterileceğinden hiç bir şüphemiz yoktur. Bu oyunlara gelinmemesini, bir tek askerimizin bile savaş bölgesine gönderilmemesini bütün ruhumuzla haykırıyoruz. Böyle bir durum ülkemiz için büyük felaket olur. Zaten herhangi bir NATO ülkeside saldırıya uğramış değil. Böyle bir zorunluluğumuz da yok. Sırf bizi sevsinler diye böyle bir çılgınlık yapılmamalıdır.

 

Yetkilileri uyarıyoruz, milletimizin de dikkatine sunuyoruz.

 

 

Prof. Dr. Sacit Günbey

Genel Başkan Yardımcısı | Sosyal İşler Başkanı

54. Hükûmet Devlet Bakanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ NEREDE?

 

Türk hukukunda kolluğun toplumsal olaylara müdahalesinin esasları ise 2911 sayılı 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu' PVSK’da düzenlenmiştir. Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir.

 

Zor kullanma yetkisi kapsamında, direnmenin mahiyetine ve derecesine göre ve direnenleri etkisiz hale getirecek şekilde kademeli olarak artan nispette bedeni kuvvet, maddi güç ve kanuni şartları gerçekleştiğinde silah kullanılabilir.

 

Adana’da yaşanan olaylarda ne orantılılıktan ne de adil devlet ilkesinden bahsetmek mümkün değildir. Özellikle başörtülü hanımların gaddarca bir şekilde cop kullanılarak darp edilmesi kamuoyu vicdanını derinden sarsmıştır. Sadece görünen sorumluların değil , görünmeyen sorumluların da cezalandırılması gerekir. Bu kapsamda İçişleri Bakanı sosyal medya üzerinden konu ile ilgili Adana Valiliği tarafından soruşturma başlatıldığını ifade etmişlerdir. Yeniden Refah Partisi olarak bu soruşturmanın bir an evvel neticelendirilerek sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasını beklemekteyiz.

 

Furkan Vakfı mensuplarının yapmış olduğu eylem ve söylemler şayet ülkenin menfaati doğrultusunda hareket etmiyorsa adil şekilde yargılarak cezaları hukuk içerisinde verilmelidir. Ancak kim olursa olsun bu insanlık dışı muamelenin tarafımızca kabul edilmesi hiç bir şekilde mümkün değildir.

 

 

Av. Bayram Sakartepe

Genel Başkan Yardımcısı | Siyasi İşler Başkanı

 

 

 

Yayın Tarihi: 25 Mart 2022 | Yayın Saati: 17:56:49