SİYASİ İŞLER BAŞKANLIĞI HAFTALIK RAPORU - 18 OCAK 2023

YENİDEN REFAH PARTİSİ

SİYASİ İŞLER BAŞKANLIĞI HAFTALIK RAPORU – 18.01.2023

 

 

BARAJ SORUNUMUZ YOK, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE 2. TURA BİZİM KALMAMIZ SÜRPRİZ OLMAZ

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Türkiye genelinde yaptırdığımız Aralık ayı anketine göre oy oranımızın yüzde 8 çıktığını belirterek, “Bu anket, baraj problemimizin olmadığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Tabii biz bunu yeterli görmüyoruz. Bu seçim döneminde gayretli çalışmayla oy oranımızı %10'un üzerine taşımak için çalışacağız. Seçimlerde Millî Görüş bir kez daha yanardağ gibi patlayacak.” ifadelerini kullandı.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, ‘Anadolu Buluşmaları’ kapsamında gittiği Antalya’da bir otelde basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi.

 

 

Son yaptırdığımız ankette oy oranımız %8

İster erken, ister zamanında olsun sahada en fazla dolaşan parti olarak Yeniden Refah Partisimizin hazır olduğunun altını çizen Genel Başkanımız Erbakan, “Genel Merkezimiz'in Aralık ayının başında Türkiye genelinde 1600 denekle yaptırdığı ankette oylarımız %8 çıktı. Bu anket, baraj problemimizin olmadığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak biz bunu yeterli görmüyoruz. Bu seçim döneminde gayretli çalışmayla oy oranını %10'un üzerine taşımak için çalışacağız. Seçimlerde milletimizin görüşü Millî Görüş bir kez daha yanardağ gibi patlayacak. Birinci ve ikinci büyük kongrelerimizde sürpriz yapmıştık. İnşallah en büyük sürprizi yapılacak ilk seçimde gerçekleştirmiş olacağız." dedi.

 


Milletimiz 2 ittifaka mahkûm değil: Çünkü artık Yeniden Refah var

 

Tüm gelişmelerin Yeniden Refah Partisi’ni haklı çıkardığını ve iki ittifakın da çözümsüzlük sunduğunu ve milletimizin bunu görüp Yeniden Refah Partisi’ne yöneldiğini kaydeden Genel Başkanımız Erbakan, iktidara geldiklerinde yapacaklarımızı şöyle sıraladı:

 

“Milli Kaynak Paketleri kitabı, 81 ile 681 Refah Projesi kitabı, biz Türkiye’yi Biliyoruz kitabı, İlk 100 Gün icraatları kitabı ile ne yapacağımızı anlattık. Türkiye’de maddî ve manevî kalkınma hamleleri yapacağız. Faiz canavarına giden paraların kurtarılması, israfın önlenmesi, kamudaki israf, imtiyazlı holdinglere haksız olarak aktarılan kaynakların kesilmesi, borçsuz zamsız vergisiz kaynak üreteceğiz. Bu kaynak dar gelirlerin refah seviyesini arttırılmasında kullanılacak” diye konuştu.

 

 

Yeniden Refah Partisi seçime tek başına girecek

 

Bir gazetecinin ‘Seçimlerde herhangi bir ittifaka girmeyi düşünüyor musunuz?’ sorusuna yanıt veren Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, “Bizim prensiplerimiz ve kırmızı çizgilerimiz son derece hassas. Bunlar noktasında herhangi bir uzlaşma olmadığı takdirde herhangi bir ittifakta yer almamız mümkün değil. Yeniden Refah Partisi seçimlerde kendi başına, herhangi bir ittifakta yer almadan girecektir” ifadelerine yer verdi.

 

 

Cumhurbaşkanlığı yarışında ikinci tura kalmamız sürpriz olmaz

 

Bir soru üzerine seçime tek başımıza gireceğimiz için Cumhurbaşkanı adayı olarak partimizin kendisini göstereceğini belirten Genel Başkanımız, “Seçimlerin ikinci tura kalması, HDP’nin de kendi adayını göstermesi yüksek olasılık olarak değerlendirilebilir. HDP’nin kendi adayını göstermesi ve AK Parti’nin halk nezdinde hızlı erimesiyle, bizim aradan sıyrılıp ikinci tura kalmamız kuvvetli bir ihtimal olarak ortaya çıkıyor.

 

Dr. Fatih ERBAKAN

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı

 

 

 

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇİRİLME SÜRECİ, AİLE BÜTÜNLÜĞÜ DİKKATE ALINARAK YAPILMALIDIR

İktidarın 3 Ocak 2023 tarihinde bir şenlikle ilan ettiği “sözleşmeli personelin kadroya alınması”, aile bütünlüğü görmezden gelinerek uygulanmıştır.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sözleşmeli personelin kadroya alınmasını öngören 9 maddelik kanun teklifinin 16 Ocak 2023 tarihinde geçmesi ile 458 bin 615 sözleşmeli personelin kadroya alınmasının önü açılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı, katıldığı şenlikte, sözleşmeden kadroya alınan personel ile mevcut kadrolu personelin aynı haklara sahip olacağını müjdelediği halde, mazeret tayini hakkının elde edilmesinde her iki kesim için farklı uygulama getirilmiştir. Kadrolu memurun mazeret tayini elde edebilmesi için 1 yıl çalışma şartı bulunurken, sözleşmeliden kadroluya aktarılan personel için mazeret tayin süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Bu haliyle Kanun, memurlarımız arasında farklılıklar doğurmakta, mevcut sorunların bir kısmını çözümlerken, memurlarımızın iş yaşamlarına yeni sorunlar getirmektedir.

AK Parti iktidarı, seçimlere yaklaşırken kamuoyunda var olan sorunları çözüyormuş gibi bir algı oluşturmaktadır. Ancak kapsam içerisinde olduğu ifade edildikten sonra 140 bin sözleşmeli personelin sürpriz bir şekilde kapsam dışında bırakıldığı, mazeret tayinlerine yeni engellerin konulduğu, uzman çavuşların kadroya alınmadığı, yardımcı hizmetler sınıfının genel idari hizmetler sınıfına alınmadığı, PTT çalışanlarının, 50/d ve Dr. Öğretim Üyesi kadro problemlerinin çözülmediği her düzenleme bizim nezdimizde eksik bir düzenlemedir.

Yeniden Refah olarak, memurlarımızın tümü için daima aile bütünlüğünü olmazsa olmaz bir konumda tuttuk. Anayasamızda da belirtildiği üzere, toplumun temelini oluşturan aile, mutlaka bir arada tutulmalıdır. Bunun sağlanmasında memurlarımızın önüne iktidarın ileri sürdüğü mazeret ise mazeret tayinleridir. Mevcut durumda çocuklarımız ya annesinden ya babasından uzakta, diğer bir ifade ile aile ortamından yoksun bir şekilde yetişmektedir.

Mazeret tayin sürelerin uzatılmasının memurlarımıza mutsuzluk getirmekten, evlatlarımızı aile ortamından yoksun bırakmaktan başka bir etkisi yoktur. Kamu idaresinin bu süreleri uzatarak bir verim elde etmeyi beklemesini en basit ifade ile beyhude görüyoruz. Yeniden Refah Partisi olarak, ilgili Kanun’da ivedilikle düzenlemeye gidilerek, sözleşmeliden kadroya alınan personelin mazeret tayin hakkında adaleti tesis edecek şekilde, mevcut memura eşdeğer sürelerle düzenleme yapılmasını öneriyoruz.

Bununla birlikte sözleşmeli personelin kadroya alınması uygulaması, kamuda sözleşmeli personel çalıştırma uygulaması sona erdirilecek şekilde düzenlenmelidir. Yeniden Refah Partisi olarak bizler, kamuda hizmet veren tüm personelin kadrolu hale getirilmesi gerektiğine olan inancımızla, iktidarımızda tüm sözleşmeli kamu personelini herhangi bir ayrıma tabi tutmaksızın kadrolu hale getireceğimizi beyan ediyor ve sözünü veriyoruz. Ayrıca Yükseköğretim Kanunu’nda yapılacak düzenleme nedeniyle son anda Kanun düzenlemesinin kapsamından çıkarıldığı belirtilen üniversite personelinin haklarının tesis edilmesi amacıyla, ilgili düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini, ilgili kanun değişikliklerinin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Kamuoyunu saygı ile duyurulur.

Yeniden Refah Partisi Milli Siyaset Kurulları

Milli Eğitim ve Yükseköğretim Politikaları Kurulu

 

 

 

 

SURİYE DENKLEMİNDE TÜRKİYE’NİN YENİ YOL HARİTASI

 

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Esed ile görüşmek mümkün” vurgusundan sonra Suriye politikasında yaşanan hızlı gelişmeler karşısında uzun vadeli çözümler yanında kısa vadeli çare arayışları da büyük önem kesp etmeye başlarken özellikle Moskova’nın inisiyatifinde savunma bakanları düzeyinde başlatılan görüşmelerin seyri farklı mecralara kayması kuvvetle muhtemeldir.   

 

Özellikle Washington’un, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price vasıtasıyla Bakan Çavuşoğlu’nun şubat ayında muhtemel Suriye Dışişleri Bakanı ile yapacağı görüşme konusunda uyarıcı nitelikteki açıklaması dikkat çekici olmuştur. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yapacağı görüşme hiç şüphesiz Suriye politikası konusunda hükümetin kara operasyonu dahil atması muhtemel adımlar konusunda nabız yoklamaya yönelik olsa gerek.

 

ABD ve Rusya bağlamında Suriye’nin kuzeyinde giderek derinleşen farklı ayrıştırıcı politik enstrümanların Ankara’nın Şam ile başlatmaya çalıştığı diyaloğu nasıl etkileyeceği konusundaki soru işaretlerini beraberinde taşımaktadır.

 

Özellikle ABD’nin şemsiyesi altında şekillendirilmeye çalışılan YPG/PYD Blinken çerçeveli statüko (Status quo) öncelikli otonom ‘Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ konusunda hükümetin nasıl bir yaklaşım içerisinde olacağı doğrusu merak konusudur.

 

Her ne kadar ABD yönetimi; “BM Güvenlik Konseyinin 2254 Nolu kararındaki vizyonu ilerletmek için adımlar atmaya devam edeceğiz" şeklinde açıklama yapsa da BMGK tarafından alınan karar gereği; “Altı ay içerisinde, 'güvenilir, kapsayıcı ve bir mezhebe dayanmayan' bir hükûmetin oluşturulması ve 18 ay içerisinde ise, bağımsız ve adil seçimlerin, BM denetimi altında gerçekleştirileceği şeklindeki 2254 No’lu karar ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki uygulamasıyla tamamen tezat oluşturmaktadır.

 

Öte yandan, Rusya’nın Esed’i meşrulaştırmaya yönelik adımları öncelemesi ve Türkiye’yi kara harekâtı yerine Esed ile diyaloğa girmesi konusunda çaba göstermeye teşvik etmesi BMGK tarafından alınan 2254 sayılı kararın uygulanmasını zorlaştırıcı bir zemin oluşturmaktadır.

 

Elbette ki AK Parti Hükümeti, Suriye’nin bütünlüğü ve geleceği açısından Esed ile geç olsa da diyalog kurabilir. Burada Türkiye’nin asıl yapması gereken; Pax-Russica (Rus Barışı) veya Pax-Americana (Amerikan Barışı) yerine Pax-Turcica (Türk Barışı) kapsamında tüm etnik tarafları kucaklayan ve Suriye’nin bölünmez bütünlüğünü önceleyen özgün politikalar ortaya koymasıdır.

 

Küresel güç odaklarının Suriye’yi bölmeyi amaçlayan sinsi senaryoları sadece Suriye açısından değil, Türkiye açısından da ileride beraberinde riskleri taşıyacağı göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

 

Bu cümleden olarak, Sayın Cumhurbaşkanının seçime yönelik hesaplar içerisine girerek Suriye politikasında başkalarının inisiyatifinde hareket etmesi durumunda uzun vadede Türkiye'nin barış ve güvenliğine de sekte vurabilecek bir hamle ortaya çıkarabilir. Bu nedenle, Türkiye'nin Suriye politikasında tarihi misyonuyla özdeşleşen diyalog öncelikli yapıcı ve kapsayıcı bir rol oynayarak barış ve güvenliği tesis edebilecek hamleleri ortaya koyması ve sonuç odaklı kucaklayıcı ve birleştirici politikaları gerçekleştirmesi artık kaçınılmazdır.

 

Yeniden Refah Partisi olarak, Suriye’nin birlikteliği ,bölünmezliği ve toprak bütünlüğü kapsamındaki her türlü çözümü desteklediğimizi ifade etmek isteriz.

 

  

Doğan Bekin

Genel Başkan Yardımcısı | Dış İlişkiler Başkanı

 

 

 

Yayın Tarihi: 18 Ocak 2023 | Yayın Saati: 19:24:33