PROF. DR. DOĞAN AYDAL: AKKUYU İHANET DEĞİLSE GAFLETTİR!

AKKUYU İHANET DEĞİLSE GAFLETTİR!

 

Genel Başkan YardımcıMIZ Prof. Dr. Doğan Aydal, nükleer enerjiye karşı olmadığımızı ancak Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımında birçok usulsüzlüğün olduğunu belirterek 7,5 milyar dolara bitebilecek santralin 25 milyar dolara mal edilecek olması ile yeni bir 'yap-işlet-devret  faciası' ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi.

 

Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Doğan Aydal,  nükleer enerji tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

'Cumhurbaşkanımızı yine yanıltıyorlar!'

Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Doğan Aydal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Türkiye nükleer enerjiye sahip olmasın demek, ihanet değilse gaflettir' açıklamasına atıfta bulunarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızı yine yanıltıyorlar! Bizim karşı çıktığımız şey, nükleer santrallerin inşa edilmesi değildir.' diyerek, ilk ünitesi 2023 yılında devreye alınması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali anlaşmasına yönelik eleştirilerini şöyle sıraladı:  

 

"Biz, 1962 yılında kurulan BİR MW( 1000 kW) gücünde Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsündeki santral için bile 59 yıldır bir gram “Uranyum 235” üretemeyen ve üretmeyeceğim diye dış ülkelere teminat veren zihniyete karşıyız. Bir nükleer santralin yer seçimi, tesisin kurulması ve santralin işletilmesi için ayrı ayrı lisanslama kabiliyetine sahip en az 700 adam/yıl'a ihtiyaç varken ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda (TAEK), bu uluslararası lisanslama yetkisine sahip bilim adamı sayısı 10-15 arasında değişirken, nükleer santral kurma hevesine karşıyız."

 

'Mersin Akkuyu Bölgesi, Nükleer Santral için usülsüz olarak tahsis edildi'

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin yapımı için usülsüz  yanlış yere tahsis yapıldığını ifade eden Genel Başkan Yardımcımız Aydal, "Mersin Akkuyu Bölgesinin uygun olmadığını gösteren raporlardan biri de, 2006 yılında TAEK tarafından hazırlanan bir rapordur. Bu rapora göre 43 kriter kullanılarak yapılan araştırmada nükleer santral için en uygun yerin Sinop olduğuna karar verildi. Buna rağmen devletin bir başka kuruluşu olan TETAŞ Mersin Akkuyu için “Yer Tahsisi” yaptı." dedi.

 

Zengin uranyum cevheri yataklarımız yabancı şirkete verildi.

Türkiye’de zenginleştirilmiş 1200 kilo uranyum cevheri olduğunu ve bundan Uranyum 235 İzotopu üretebilecek teknikleri araştırmak yerine, Akkuyu’da kurulacak nükleer santralin ihtiyacının tamamını Rusya’dan TVEL şirketinden ithal edilecek olunmasını eleştiren Prof. Dr. Doğan Aydal, "Biz, Dünya’da mevcut 450 santralin yıllık uranyum ihtiyacının yüzde 65’i ancak karşılanmakta iken, elimizdeki uranyumları değerlendirmek için strateji geliştirmeyen zihniyetlere karşıyız.  Her şartta ihtiyacımız olacak uranyum cevher bölgelerinin yabancı şirketlerin işletimine verilmesine karşıyız. En zengin tenöre sahip Yozgat-Sorgun uranyum yataklarının 180.000 dönümünün 2011 yılında kurulmuş bir yabancı şirkete verilmesini sağlayan, Maden Kanunu'nda yapılan,  şirkete özel değişikliklere karşıyız." ifadelerini kullandı.

 

'Batı standartları dururken Rusya'ya mahkum eden zihniyete karşıyız'

'Batı standartlarında nükleer santral yapacağız' hedefiyle yola çıkılıp 'Rus teknolojisi ile yapılan santrale” razı eden zihniyete karşı olduğumuzu belirten Aydal, şöyle devam etti: 

"Biz, Zenginleştirilmiş Uranyum satışlarının yüzde 83,5’lik önemli bir kısmı, Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Türkiye karşıtlarının kontrolünde olan bir sistemde, Türkiye’yi uranyum rezervleri son derece kısıtlı Rusya’ya mahkum eden zihniyete karşıyız. İhaleye girecek ülkelere 'Yapacağınız santralden kendi ülkenizde de olmalıdır' şartı koşup, Rusya’da 1200 WWER tipi basınçlı su reaktörü hiç üretilmemiş ve kullanılmıyorken, ülkemizde kurmalarına, 'berberliği' bizim başımızda öğrenmelerine müsaade eden zihniyete karşıyız."

 

Nükleer atıkların nereye gömüleceği belli değil

Nükleer tesisin yapımı kadar nükleer atıkların da nereye gömüleceği meselesinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Aydal, Akkuyu için yapılan anlaşmada bunun belli olmadığını ileri söyledi.

 

Yeni bir Yap-İşlet- Devret faciası: 7,5 milyar dolara mal olabilecek santral 22-25 milyara yapılıyor

Nükleer santralin ekonomik ömrü tamamlandığında, yapmaktan daha pahalıya gelebilecek söküm işlemlerinin hangi ülke tarafından yapılacağının da bu anlaşmada yer almadığını dile getiren Genel Başkan Yardımcımız Aydal, "Biz, Rusya’ya Akdeniz kıyısında, Akkuyu’da yüzlerce dönüm arazi tahsis edilip, denizden malzemeler nakledilirken kontrolümüz dışında olmasına karşıyız. Kanada hükümeti 4 reaktörlü 4000 MW gücünde bir santrale 7,5 Milyar dolar talep ederken, Rusların inşa edeceği 4800 MW gücünde olan ve sadece yarısı (2400 MW’lık kısmı) bizim kontrolümüzde olacak santrale, 22-25 milyar dolar gibi rakamlar telaffuz edilmesine, bir  Yap İşlet Devret ihalesine karşıyız." şeklinde konuştu.

 

'Güneş Enerjili günler pek yakında'

Yeniden Refah Partisi olarak, bu yanlışlardan arındırılmış, Uranyum 235 izotopunu kendi ülkemizde üretip, kurulacak santrallerde kullanabileceğimiz bir nükleer santral kurulumu gerçekleştirmek için çalışacağımızı belirten Aydal, "Bu mümkün olmadığı taktirde, 4000 MW gücündeki Güneş Santrali 4 yılda bitirilebilirken, dünyada onlarca yıldır çeşitli sebeplerle bitirilmeyen, bitirtilmeyen 28 civarında nükleer santral varken, boş bir yatırım peşinde koşmayıp,” 'Güneş Enerji'li günler pek yakında” diyeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2021 | Yayın Saati: 16:42:23