MISIR’DAKİ İDAM KARARLARI ASLA KABUL EDİLEMEZ

MISIR’DAKİ İDAM KARARLARI ASLA KABUL EDİLEMEZ

 

Mısır’da Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi’nin 3 Temmuz 2013 tarihinde yaptığı askeri darbeden sonra ülke çapında meydana gelen sivil inisiyatifli barışçıl gösteriler ve protestolar şiddet kullanılarak bastırılmaya çalışıldı.

 

Bu gelişmeler üzerine tutuklanan göstericilerin ve muhalif siyasetçilerin Sisi yönetimi tarafından oluşturulan terör mahkemelerine atanan özel yetkili yargıçlar tarafından büyük nispette idam cezalarına çarptırılmaları ve bu cezaların onaylanabilmesi amacıyla Yüksek Temyiz Mahkemesi bünyesinde 2017 yılında yapılan değişiklikler mahkemelerin hukukun dışına çıkarak siyasi kararlar vermesine yol açtı.

 

Son olarak bu mahkemelerin yanlış ve yanlı kararları sonucu idama mahkûm edilen parlamento üyesi Prof.Dr. Muhammed El-Biltaci ve Mısır eski Gençlik Bakanı Dr. Usame Yasin’in de aralarında bulunduğu yüksek düzeydeki 12 kişi hakkında idam cezası verilmesi çok vahim bir durumun ortaya çıkmasına neden oldu.

 

Şu anda idam cezalarıyla ilgili tüm hukuki süreç sona ermiş olup, 12 kişinin dosyaları onay için Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin önünde beklemektedir.

 

Bu idam cezalarının infaz edilmesi hiç şüphesiz ki toplumsal barışı ortadan kaldıracak, siyasi krizlere yol açacak ve Mısır’da tam bir kaos ortamının oluşmasına neden olacaktır.

 

Sisi yönetiminin, despotik bir uygulamayla siyasi muhalefetin liderlerini idam etme yolunu seçmesi tüm muhaliflere gözdağı vermeye yönelik olup, yönetimi eleştirmenin veya karşı gelmenin ölümle sonuçlanacağını açıkça ortaya koyan bir meydan okuma niteliğindedir.

 

insanlığa karşı suç teşkil eden, adil olmayan, taraflı yargılama sonucu verilen idam kararlarının uygulanmaması konusunda demokrasi, özgürlük, insan hakları ve adaleti ağızlarına pelesenk etmiş olan uluslararası kuruluşların harekete geçmek yerine sessizliği tercih etmeleri son derece düşündürücüdür.

 

Ülkelerinde sözüm ona özgürlük ve insan haklarına verdikleri değeri göstermek adına ulusal bayrakların yanında LGBT bayraklarını dalgalandıran ve bu konuda birçok ülkeye baskı kurarak ayar vermeye çalışan Batı dünyasının bu idamlara karşı tavır ortaya koymak yerine, dikta rejimleri teşvik eden anlayışı tercih etmeleri son derece ibretlik bir durumdur.

 

Yeniden Refah Partisi olarak geçmişte yaşanan benzer olaylardan dersler çıkararak şunu ifade etmek isteriz ki, şimdiye kadar birçok ülkede uygulanan siyasi suçtan kaynaklı idam cezaları hiçbir çözüm oluşturmamış, aksine toplumsal barışı, istikrarı ve güveni ortadan kaldırmıştır.

 

Bu gerçekten hareketle, Mısır’daki hükümetin sağduyu ile hareket ederek idam kararlarını ortadan kaldırması ve Mısır’da huzur, barış ve istikrarın tesisi yönünde olumlu adımları bir an evvel atması çağrısını yapıyoruz.

 

Bununla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin de bu hukuksuz idam kararlarının ortadan kaldırılması için gerekli diplomatik girişimleri en güçlü ve acil şekilde yapması gerektiğini ifade ediyoruz.

 

Dr. Fatih ERBAKAN

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2021 | Yayın Saati: 13:07:49