KUT’ÜL AMARA ZAFERİNİN 108. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Britanya Hint Ordusu’nun en gözde birliklerinden altıncı Hint Tümeni(6.PoonaIndianDivision) komutanı Charles Vere FerrersTownshend, Bağdat savaşı sırasında Osmanlı Ordusu’nun taarruzu karşısında Kut’ülAmara’ya sığınmak zorunda kalmıştı.

 

3 Aralık1915-29 Nisan 1916 tarihleri arasında İngiliz General Townshend, Küt’ülAmara’yı kuşatan Osmanlı Ordusu’na karşı 23.000 ölü verdikten sonra daha fazla direnemeyeceğini anlayınca 13 general,481 subay ve 13.100 askerle birlikte Halil Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerine teslim olmaktan başka çaresi kalmamıştı.

 

İngilizler, o dönem sömürgeleri olan Hindistan’dan büyük vaatlerle getirdikleri Hint askerlerinin büyük bölümü Kut’ülAmara muharebesinde hayatlarını kaybederken, geriye kalanlar ise Mardin’deki esaret günlerini tren hattı inşaatında sürdürmeye çalıştılar.

 

7 Aralık 1915-29 Nisan 1916 tarihleri arasında gerçekleşen "Kut’ülAmara Kuşatması" Dicle Nehri'nde bulunan İngiliz Ora Üssü'nden her gün sürekli olarak havalanan 3 adet Short 184 tipi 225 beygir gücündeki İngiliz deniz uçakları kuşatma altında bulunan İngiliz kuvvetlerinde yer alan general, subay ve erlere gıda yardımı ulaştırmaya çalışıyordu.

 

Kuşatma kırılamayınca Osmanlı kuvvetleri komutanı Halil Paşa'ya teslim olmak zorunda kalan İngiliz General Townshend komutasındaki İngiliz kuvvetleri, 13 General, 481 Subay ve 13.300 Er'den oluşuyordu. Kut’ülAmara Osmanlı Devleti açısından büyük bir zaferdir. Osmanlı kuvvetleri, İngilizleri Irak'tan püskürtmek için sonunda Kut ülAmara'da kuşatma altına aldı. Kaçacak yer bulamayan İngilizler, çaresiz Osmanlı Devleti'ne boyun eğmek zorunda kaldılar.

 

Bu kuşatma sırasında Osmanlı Ordusu, 350 subay ve 10.000 şehit verdi. Daha sonra İngilizler, "Anglo-Saxson" planı dahilinde Irak'ı zengin petrol kaynakları nedeniyle işgal etmiş ve hala o plan çerçevesinde bu sefer de"Anglo-American" politikalarıyla Irak'ı yıllardır ateş çemberinin içerisine almış bulunmaktadırlar.

 

Bu vesileye Kut'ülAmara'da şehit düşen askerlerimize Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyoruz.

Yayın Tarihi: 29 Nisan 2024 | Yayın Saati: 21:08:46