KANAL İSTANBUL | ABD - AFGANİSTAN KONUSUNU: 'BİZE VE MİLLETİMİZE ANLATIN'

KANAL İSTANBUL | ABD - AFGANİSTAN KONUSUNU: 'BİZE VE MİLLETİMİZE ANLATIN'

 

Bugün tekrar çok önemli gördüğümüz iki hususta komuoyuna görüşlerimizi sunacağız.

  1. Kanal İstanbul konusu uzun zamandır değişik branşlardan uzmanlar tarafından bütün yönleri ile televizyonlarda tartışılmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin dışında, hiçbir uzmanın bu mesele ile ilgili olumlu görüş belirttiğini duymadık. Bu kadar ciddi bir konunun “ben yaptım oldu, siz ne derseniz deyin, ben bunu yaptıracağım” dayatması ile toplumun karşısına çıkılması hiçbir şekilde mazur görülemez. Çünkü bu projenin,  telafisi imkansız olup, bir “beka” sorununa sebep olacağı neredeyse kesin gibi gözüküyor. Aslında meselenin özü şudur; Uzun zamandan beri ABD ve İngiltere Karadeniz’de, Kafkaslar’da, Balkanlar’da hakimiyet kurmak istemektedirler. Bunu yapabilmeleri için de boğazlardan engelsiz geçmeleri gerekmektedir. Türkiye Kanal İstanbul’u yaparsa, ABD amacına daha kolay ulaşabileceğini hesaplamaktadır. Bu durum ülkemizin geleceği için ciddi  tehlikelere sebep olacaktır.
  2. Yirmi yıldan beri bir tugay askerimiz ve uzmanlarımız Afganistan’da, ABD’nin talebi ile bulunmaktadır. ABD Afganistan’da çok sayıda Afganlıyı öldürmüş, oranın bir uyuşturucu üstü haline gelmesine neden olmuştur. Bu kadar teknik ve askeri güce rağmen ABD ve şürekâsı Afganistan’da mağlup olmuş ve çekilme kararı almıştır. Şimdi yine ABD, Türkiye’den talepde bulunmaktadır; ”Ben gidiyorum, canımı kurtarıyorum, sen burada kal, Kâbil hava alanının Afganların eline geçmesini engelle, benim ajanlarım istediğim zaman rahatça içeri girip ve çıkabilsin” diyorlar. Taliban da “Türkiye dahil hiçbir NATO gücünün Afganistan’da kalmasını istemediklerini, kaldıkları takdirde saldıracaklarını” duyurdu.

Bize dost değil, düşman olan ve sürekli kuyumuzu kazan ABD’ye karşı, bu olumlu tavrımızın sebebini hiç anlayamıyoruz. Birisi bunu bize ve millete  anlatırsa aydınlanmış oluruz.

 

Prof. Dr. Sacit Günbey

Genel Başkan Yardımcısı | Sosyal İşler Başkanı | 54. Hükümet Devlet Bakanı

Yayın Tarihi: 5 Temmuz 2021 | Yayın Saati: 19:02:57