İsrail’in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa baskını kabul edilemez.

İsrail’in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa baskını kabul edilemez.

 

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in İsrail güvenlik güçlerinin eşliğinde Musevilerce kutsal sayılan İbrani takviminde ifadesini bulan Tevet ayının onuncu gününde (Asara BeTevet) Müslümanların kutsalı Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlenmesi son derece vahim bir gelişmedir.

 

Bu ve benzeri provokatif eylemlerin durdurulması yönünde uluslararası kurum ve kuruluşlar ve özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin harekete geçerek kutsal mekanlara ve vakıflara yönelik taciz ve saldırıların durdurulması ve uluslararası hukuk çerçevesinde korunması konusunda bir karar alması gerekmektedir.

 

Hiçbir meşruiyet zemini bulunmayan bu ve benzeri reflektif politik eylemlerin yeni sancılı gelişmeleri beraberinde getirmesi kaçınılmaz olsa gerek.

 

Mescid-i Aksa özelinde oluşturulmaya çalışılan yeni konjonktür hiç şüphesiz kaos ortamının yapı taşlarını döşemeye yönelik sinsi bir adımdır.

 

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, kabul edilemez tek taraflı kışkırtıcı politikaları bir bakıma 1987 ve 2000 yıllarında ortaya çıkan İntifadaların yeniden tetiklenmesine ve tansiyonun yükselmesine neden olabilecek bir iç savaş senaryosundan başka bir şey olmadığını çok iyi görmek gerekir düşüncesindeyiz.

 

İsrail’in hiç olmadığı kadar karmaşık bir siyasi süreç yaşadığı bir dönemde 1 Kasım 2022’de yapılan genel seçimlerde yeniden hükümeti oluşturan Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu’nun bu yeni kabinesi, Filistin karşıtı  ultra sağcı Itamar Ben-Gvir gibi  siyasetçilerin Filistin sorunu konusunda “çözüm yerine çözümsüzlüğü” öncelemeleri ve barış formülünü ret etmeleri  karşısında özellikle İsrail ile İbrahim Anlaşması imzalayan bazı Müslüman ülkelerin son gelişmeler karşısında nasıl bir tavır içinde olacakları doğrusu merak konusudur.

 

1 Kasım 2022 seçimlerinde Dini Siyonizm Partisi ile blok oluşturan Otzma Yahudit (Yahudi Gücü) Partisi lideri Itamar Ben-Gvir’in geçmişte "ırkçılığı tahrik" ve "bir terör örgütünü desteklemek" suçlarından yargılanıp hüküm giymesi dikkate alındığında koalisyon ortağı olarak bundan böyle boş durmayacağı bir vakıadır.

 

Nitekim, 1 Kasım seçimlerinde blok oluşturduğu Dini Siyonizm Partisi ile “Batı Şeria” ın işgal edilmesi gerektiğini dillendirmesi son derece tehlikeli bir süreci beraberinde getirebilir.

 

Ez cümle, İsrail’in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa baskını kabul edilemez olduğunu ve bu davranışı telin ettiğimizi ifade etmek isteriz.

 

 

Doğan BEKİN
Genel Başkan Yardımcısı | Dış İlişkiler Başkanı

Yayın Tarihi: 4 Ocak 2023 | Yayın Saati: 12:47:28