İsrail’in Temmuz 2024’te Fransa’nın Paris Kentinde Yapılacak Olan 2024 Yaz Olimpiyatlarından Boykot Edilmesini Bekliyoruz

Genel Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi, “Dünya Barışı İçin Spor” mottosuyla olimpiyatları dünya barışının köşe taşı olarak görmektedir.

 

Olimpiyat, dil, din, etnisite ve politik görüş farklılıklarına bakılmaksızın ve hiçbir ülkeye farklı ayrıcalık tanınmaksızın fair-play çerçevesinde ülkeleri bir araya getiren en önemli organizasyonların başında gelmektedir.

 

Olimpiyatlarla ilgili hedeflerin vücut bulması amacıyla yapılan “Olimpik Anlaşma” da ifadesini bulan esas ilkeler kapsamında;

 

Barış içerisinde insan onurunun korunduğu bir toplum yapısının oluşmasını teşvik etmek, insanların uyumlu gelişmelerini sağlamak amacıyla sporu her alanda insanlığın fayda ve hizmetine sunmak Olimpiyatın esas gayesidir.

 

Dünya barışının korunması amacıyla “Dünya Barışı İçin Spor” büyük önem atfeden Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın Gazze’de yaşanmakta olan ve insan onurunu ayaklar altına alan, aynı zamanda Olimpiyatın ruhuna aykırı şekilde hareket eden Siyonist İsrail’in sivil masum Filistinlilerin kitlesel kayıplarına yol açan, sivil aileleri sistematik şekilde ortadan kaldıran, Gazze’deki yerleşim yerlerini yerle bir eden anlayışına kulak vererek, bir an önce Temmuz ayında Fransa’da yapılacak olan Uluslararası Olimpiyat Oyunları’ndan men edilmesi konusunda acil olarak karar vermesini  bekliyoruz.

 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin geçmişte benzer amaçlı aldığı kararlar mevcuttur. Örneğin birçok Afrika ülkesi, Güney Afrika’daki ırk ayrımcısı politikaları nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Uluslararası Olimpiyatlara katılması durumunda, olimpiyat oyunlarını boykot edip katılmayacaklarını bildirmeleri üzerine, Olimpiyat Komitesi, söz konusu Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gönderdiği davet mektubunu 1968’de geri çekti ve Güney Afrika’nın 1992 yılına kadar Olimpiyatlara katılmasına izin vermedi. Keza birçok Afrika ülkesinin itirazı üzerine Rodezya’nın da 1972 olimpiyat oyunlarından men edilmesi sağlandı.

 

Yine Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali üzerine 1980-1984 yılları arasında olimpiyat oyunlarından men edilmişti.

 

Tüm bu gelişmeleri dikkate alarak, Gazze Şeridinde kitlesel katliamlar yapan işgalci Siyonist İsrail’in temmuz ayında yapılacak olan 2024 Yaz Olimpiyatlarından men edilmesi kaçınılmazdır. Bu adımın atılması, “Dünya Barışı İçin Spor” amacıyla hareket eden Olimpiyat Komitesi’nin barış felsefesiyle özdeşlik oluşturacağı muhakkaktır.

 

Siyonist katliamcı ve ırk ayrımcısı İsrail’in, bu yıl yapılacak olan yaz olimpiyatına katılması durumunda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin harekete geçerek bu yıl yapılacak olan olimpiyat oyunlarını boykot etmesini beklediğimizi ifade etmek isteriz.

 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın, insanlık suçu işleyen ve barışı katleden Siyonist İsrail konusunda çifte standartlı davranış sergilemeyerek bir an önce İsrail’in bu yıl yapılacak olan olimpiyatlardan men edilmesi hususunda harekete geçmesini bekliyoruz. Eğer ki bunu yapacak iradeyi ortaya koyamayacaksa, bu kez kendisinin Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanlık görevinden bir an önce istifa etmesi gerektiğini özellikle vurgulamak isteriz.

Yayın Tarihi: 3 Haziran 2024 | Yayın Saati: 16:31:42