İŞİTME ENGELLİLERE KULAK VERİN

İŞİTME ENGELLİLERE KULAK VERİN
(Şubat Ayı Basın Açıklaması)

 

Ülkemiz de yaklaşık 1 milyon İşitme Engelli vatandaşımızın olduğunun bilincin de olduğumuzdan, onlar için de biz varız diyerek sorunlarına, sıkıntılarına çare olmayı bir borç biliyoruz. Yeniden Refah Partimiz bir gün değil her gün Engelli vatandaşlarımızın yanındadır. İşitme Engelli vatandaşlarımızın engeli belli olmadığından ve kendisini ifade edemediğinden hayatlarında zorluk çektikleri aşikardır. İşitme Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının başta geleni tercüman sıkıntısıdır. Bir sıkıntımız da Eğitimdir, üzülerek söylüyoruz İşitme Engelli vatandaşlarımızın %1,8 i Üniversite mezunu olabiliyor. Bu demek oluyor ki işitme Engelli öğrencilerimiz kaliteli bir eğitim alamıyorlar.

 

İşitme Engelli vatandaşlarımız bir sağlık sorunu yaşadıklarında aile hekimine gitmeyi tercih etmedikleri, aile hekimini tanımadıkları dolayısıyla hastaneyi tercih ettikleri ortaya çıkmaktadır. İşitme Engelli vatandaşlarımız hastaneye yalnız gidememekte, mutlaka yanında birisi ile gitmektedir, yanındaki kişi işaret dilini tam manasıyla bilmemektedir. Hastanede doktorlarla rahatlıkla iletişime geçemedikleri ve çekindiklerinden dolayı kendilerini ifade edemiyorlar.  

 

İşitme Engelli vatandaşlarımız Adliyelerde kendilerini ifade edemiyorlar. Bunun kaynağı ise iletişim sorunudur. Kamu kurumlarında personellerin işaret dilini bilmemesidir. Mahkemeler de işitme engelli vatandaşlarımız kendisini savunamamakta maddi anlamda yaşanan sorunlara bağlı olarak savunucu tercüman ve avukat bulamıyorlar.

 

İşitme Engelli vatandaşlarımız işitme kayıplarından dolayı öğrenme becerileri ve dini kavramların erken yaşlarda kazanılamaması nedeniyle edindikleri dini bilgiyi uygulamada sıkıntılar yaşamaktadır. İşitme Engelli okullarında eğitim veren Din Kültürü öğretmenleri, Cami ve Kur’an kursu hocaları işaret dili bilmediğinden dolayı Dini bilgileri yeterince öğretemiyorlar.

 

Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon Birim Başkanlığı olarak diyoruz ki Hastanelerde ve Adliyelerde İşitme dilini tam manasıyla bilen kamu personelleri mutlaka olması elzemdir. İlk etapta tüm Adliyelerde ve Hastanelerde tercüman olamayacağı aşikardır, Adalet Bakanlığınca ve Sağlık Bakanlığınca her ilde tercümanlar kanalıyla mahkemelere veya hastanelere engellilerin ulaştırılması ve yardımcı olmaları sağlanmalıdır. Daha önce birçok yerde bahsettiğimiz gibi Üniversiteler de İşitme Engelli öğretmenliği bölümü açılıp, İşitme dilini tam manasıyla bilen öğretmenlerin yetişmesi sağlanmalı ki, işitme Engelli okullarında öğrencilerimize kaliteli eğitim verdirilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca İşitme Engelli okullarında Din Kültürü öğretmenlerine kapsamlı bir şekilde işaret dili eğitimi verdirilip öğrencilerimize dinimizi öğretmeleri sağlanmalıdır. Yaz Kur’an kursları kısa süreliği olduğundan verimli olmadığı aşikardır, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 ay boyunca işaret dilini bilen hocalarımızla özel dini eğitim verdirilmesi sağlanmalıdır. Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon Birimi olarak tüm Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını ayrıca, özenle, masaya yatırıp, çözüm yollarını ortaya koyuyoruz.

 

 

Davut KONAKÇI
Engelli Koordinasyon Birim Başkanı

Yayın Tarihi: 9 Şubat 2022 | Yayın Saati: 15:25:35