İŞGALCİ İSRAİL’İN SUR BAHİR’DEKİ FİLİSTİNLİLERE AİT KONUTLARI HUKUKSUZ ŞEKİLDE YIKMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

İŞGALCİ İSRAİL’İN SUR BAHİR’DEKİ FİLİSTİNLİLERE AİT KONUTLARI HUKUKSUZ ŞEKİLDE YIKMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

 

İşgalci Siyonist İsrail Devleti’nin uluslararası hukuku hiçe sayan bir şekilde  güvenlik duvarına yakın olukları iddiasıyla Filistin İdaresi’nin egemenliği altındaki Doğu Kudüs’ün Sur Bahir bölgesinde yer alan Filistinlilere ait konutları yıkması tam bir insanlık suçudur.

 

İşgalci İsrail’in bu tutumu tamamen Filistinlileri Kudüs’ten uzaklaştırmaya yönelik planlı bir adımdır.

 

Sözde İsrail-Filistin sorununun çözümü için ortaya konmaya çalışılan "Yüzyılın Anlaşması"(Safka el Karn) planını devreye sokmaya çalışan ABD ve İsrail ittifakının gerçek amacı da Filistinlilere yönelik konut yıkımı ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

1967 yılında meydana gelen “Altı Gün Savaşı” sırasında Filistin’in Batı Şeria bölgesinde hiçbir Yahudi yerleşim alanı olmamasına rağmen, ilerleyen zaman içerisinde İsrail’in işgal planı dâhilinde bu bölgenin %60’ı işgal edilmiş oldu. Keza Doğu Kudüs’te de benzer şekilde Filistinlilerin evleri yıkılmakta ve yerlerine işgal konutları inşa edilmektedir.

 

BM 4. Cenevre Konvansiyonu’nun  işgal altındaki topraklar üzerinde yerleşim yeri kurulmasını yasaklamasına rağmen,  işgal göz göre göre tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Müslüman Ülkelerin bu duruma sessiz kalması durumunda yakın bir gelecekte Kudüs’teki işgalci İsrail’in yeni yerleşim birimleri tüm demografik yapıyı bozacak ve İsrail’in hedefi gerçekleşmiş olacaktır.

BM ve AB’nin bu gayri kanuni yıkım ile ilgili cılız açıklamalarını görmezden gelen İsrail’in amacının barış olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

Bütün bu kötü niyetli adımlara rağmen, Trump ‘ın damadı ve Başdanışmanı Yahudi asıllı Kushner’in bu ay sonuna doğru “Refah İçin Barış” kapsamında, ABD'nin Orta Doğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Dışişleri yetkilisi Brian Hook ve yardımcısı Avi Berkowitz ile birlikte Ortadoğu’da mekik diplomasisi için bazı ülkelerle temaslarda bulunacak olmaları tamamıyla gayri samimi olup, sadece İsrail’in çıkarlarına hizmet amaçlı  adımlardır.

 

Sonuç olarak, işgalci İsrail’in Filistin topraklarına yönelik bu tecavüzkâr tutumunu şiddetle kınıyor, bir an önce Filistinlilerin haklarının korunabilmesi için başta Türkiye olmak üzere tüm İslam Âlemi’nin gerekli somut adımları atmasını bekliyoruz.

 

Dr. Fatih Erbakan

Yeniden Refah Partisi

Genel Başkanı