İKTİDARIN BU YILKİ FAİZ ÖDEMESİYLE 540 BİN DAİRE ALINABİLİRDİ

İKTİDARIN BU YILKİ FAİZ ÖDEMESİYLE 540 BİN DAİRE ALINABİLİRDİ

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, “İktidarın sadece bu sene yapacağı 330 milyar borç faizi ödemesiyle Sosyal Konut Projesi’ndeki 2+1 dairelerden 540 bin konut satın alınabiliyor. Yani iktidar 540 bin konut parasını sadece 1 senede faize veriyor. Faiz ödemesi olmasa bu daireler vatandaşa bedava verilebilirdi.” dedi.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, İzmir İl Başkanlığımızın 2. Olağan Kongresi'ne katıldı.

 

 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen partisiyiz

Yaklaşık 4 yıl önce kurulan Yeniden Refah Partimizin 300 bine yakın resmi üyesi olduğunu, partimizin Türkiye'nin en hızlı büyüyen siyasi parti olduğunu hatırlatan Genel Başkanımız, açıklamasında şunları kaydetti:

 

"Haziran ayında 18 bin üye kaydetmişiz. Temmuzda ise 32 bin üye kaydedip kendi rekorumuzu egale ettik. İnşallah bu ay 50 bin üye kaydedeceğiz. Bu resmi veriler Yeniden Refah Partisi'nin Türkiye'nin en hızlı büyüyen partisi olduğunu gösteriyor. Bu noktaya nasıl gelindi? Medyanın desteğiyle mi? Dış güçlerin desteğiyle mi? İktidar gücüyle mi? Hazine yardımlarıyla mı? Prime time da yapılan cilalama operasyonuyla mı gelindi? Erbakan Hocamız ne diyordu? 'Biz tarih boyunca bütün zaferlerimizi iman, iman, iman ile kazandık' diyordu. Malum anket firmaları arayıp 'Partilerden hangisine oy vereceksin?' diye soruyor. Bu partiler içinde Yeniden Refah Partisi yok. Geçen hafta suçüstü yakalandılar. Artvin il başkanımızı aramışlar. Anket yapmak için arayıp bizim partimizi saymıyor. Seçim akşamı kaçacak yer arayacaksınız. Erbakan Hocamızın meşhur sözü vardı. Diyordu ki; 'Anketlerde bize verdikleri rakamın başına 1 koyarsanız bize verilen oyu görmüş olursunuz'. Milli Selamet Partisi 1973'de ilk kez seçimlere girdi. Anketlerde yüzde 1,5 gösterilirken, seçimde yüzde 11,5 oy almış. Bu formül değişti. İkinci kırk yılda bize verdikleri rakamın başına 2 koyarsanız bize verdikleri oyu göreceksiniz. Haziran seçimleri akşamı bunu göreceğiz."

 

 

Esnaf: Şu telefon kabına oy veririm AK Parti’ye bir daha oy vermem!

“Türkiye’nin dört bir yanını geziyoruz ve gördüklerimizi şöyle özetliyoruz; "Türkiye yanıyor ve Milli Görüş’ü arıyor.” diyen Genel Başkanımız Erbakan halkın pek çok kesimi gibi esnafın da büyük sıkıntıda olduğunu belirterek Gaziantep’te bir esnafla yaşadığı çarpıcı diyaloğu şöyle anlattı:  

“Gaziantep’te konuştuğumuz cep telefonu satan bir esnafa gittik. Karanlıkta oturuyor ve elektrik zamlarından dolayı klimasını açamamış bize cep telefonu kabını gösteriyor ve diyor ki: “Bakın başkanım bu cep telefonu kabı mı AK Parti mi deseniz ben bu telefon kabına oyumu veririm bir daha AK Parti’ye vermem diyor. Bu noktaya geldik.’ Gittiğimiz her yerde esnafımızda muazzam bir tepki ver. Bizi bunlardan kurtarın da ne yaparsanız yapın diyorlar. Esnaf nasıl dertli olmasın? Kur krizinin başladığı 2018’den bu yana son 4 yılda konutta kullanılan doğalgaza ‘yüzde 313’, birinci kademe işyerinde kullanılan doğalgaza yüzde 620.5, ikinci kademe işyerinde kullanılan doğalgaza ise yüzde 1071,5 zam gelmiş. Elektrikte ise bu yıl içinde 8 ayda konutlardaki fatura “yüzde 109-212” arasında, ticarethanelerin elektrik fiyatı “yüzde 177-269” arasında ve sanayinin kullandığı elektriğin fiyatı “yüzde 408” oranında arttı. Elektrik ve doğalgaza yapılan bu yüklü zamlar üreticinin, sanayicinin, esnafın belini büküyor.”

 

Türkiye’de nüfusun 4’te biri sosyal yardıma muhtaç

İktidarın milyonlarca vatandaşa yapılan sosyal yardımları övünülecek bir şey gibi sunduğunu aktaran Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, aslında bunun ekonomik buhranın ilanı olduğunu kaydetti: 

 

“Geçtiğimiz günlerde Sayın Erdoğan büyük bir ‘müjde’ açıkladı: “2 bin lira ve altındaki borçların tasfiye edilmesiyle birlikte yaklaşık 5,5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacak” dedi. Ve bunu büyük bir müjde olarak sundu… Yahu siz 20 yıldır tek başınıza hiç kimseye nasip olmamış yetkilerle iktidardasınız ve 5,5 milyon aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon vatandaş 2000 lira ve daha azını ödeyemeyecek duruma düşmüş… Bu nasıl müjde Allah aşkına?  Bu bizzat Sayın Cumhurbaşkanı’nın ağzından 20 milyon insanın 2000 lirayı bile ödeyemeyecek duruma geldiğinin ilanıdır. Yine resmi verilerle 2 milyon 345 bin hane elektrik faturasını ödeyebilmek için elektrik tüketim desteği ve doğalgaz fatura desteği almak zorunda kaldı. Şimdi de elektrik faturası desteği verilen hane sayısının 4 milyona çıkartılacağı vaat ediliyor. Aslında iktidar, sosyal destek paketleri ile halkı uyguladığı politikalarla nasıl yoksullaştırdığını övünülecek bir şey gibi kamuoyuna sunuyor. Geçtiğimiz kış da 4 milyon insana doğalgaz yardımı yapıldığını Bakanlık açıkladı. 20 milyona yakın insan da ısınmasını karşılayamamış. 2021 yılında bakanlık 5,7 milyon haneye sosyal yardım yaptık diye açıklamıştı. Son açıklanan Sosyal Destek Paketlerindeki yardım ve desteklerden en az 17 ila 18 milyon kişinin yararlanacağını vurgulayan iktidar bunu övünülecek bir şeymiş gibi açıklıyor. Türkiye’de nüfusunun neredeyse dörtte biri sosyal yardıma muhtaç olduğunun ilanı bu.”

 

‘İktidarın bu yılki faiz ödemesiyle 540 bin konut alınabilirdi’

Ekonomik sıkıntıların sebebinin paylaşımda adalet ilkesinin uygulanmaması olduğunu aktaran Genel Başkanımız, “Ülkenin kaynakları faize, imtiyazlı holdinglere, israfa ve Kur Korumalı Mevduata gidiyor. Hükümet bu sene faize 329 milyar lira, 5 tane holdinge 70 milyar lira garanti ödemesi, Kur Korumalı Mevduata yaklaşık 100 milyar lira ödeme yapılacak, 50 milyar lira da israfa yapsalar ki çok rahat yaparlar. Toplam 550 milyar lira sadece bu 4 kaleme gidiyor. Yani vatandaşa, çiftçiye, memura, işçiye para yok.  Bakınız 500 bin daireli Sosyal Konut Projesi açıklandı. İktidarın bu sene yapacağı 330 milyar borç faizi ödemesiyle 2+1 dairelerden 540 bin konut satın alınabiliyor. Yani iktidar 540 bin konut parasını sadece 1 senede faize veriyor. Faiz ödemesi olmasa bu daireler vatandaşa bedava verilebilirdi. Yine aynı hesapla 160 bin konut, Kur Korumalı mevduata veriliyor. 140 bin konut parasını 5 tane imtiyazlı holdingin garanti ödemesine veriliyor. İşte paylaşımda adalet olmazsa, önce millet yerine önce imtiyazlılar önce itibar ve gösteriş derseniz gelinecek nokta budur.” İfadelerini kullandı.

 

‘İşe yüzde 150 maaş zammı ile başlayacağız’

İktidara geldiğimizde 81 ilde 681 refah projesini hayata geçireceklerini belirterek kamuda tasarruf dönemini başlatacaklarını açıklayan Erbakan, "Gelir gelmez ilk işimiz işçiye, memura, emekliye, yüzde 150 maaş zammı yaparak işe başlamaktadır. Çiftçiye, köylüye en yüksek tavan fiyatlar, ucuz elektrik. Ürettiği bütün mahsule devlet tarafından alım garantisi, bütün girdilerin devlet tarafından sübvanse edilmesi, 54. Hükümet'te tarihimizde bunun uygulamalarının hepsi var." diye konuştu.

Yayın Tarihi: 18 Eylül 2022 | Yayın Saati: 15:21:31