GKRK’NE YÖNELİK AMBARGONUN KALDIRILMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR

GKRK’NE YÖNELİK AMBARGONUN KALDIRILMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR

 

Türkiye'nin sözde müttefiki ve stratejik ortağı ABD'nin Dışişleri Bakanı Antony Bilinken’e göre; Güney Kıbrıs Rum Kesimi, 2023 mali yılında yeniden ihracat ve savunma malzemelerinin transferlerinin onaylanmasına izin verebilmek amacıyla mevzuat gereği istenen tüm koşulları yerine getirdiği tespit edilmiş ve Kongre'ye bildirilmiştir. Mevzuat gereği istenen uygunluk yıllık olarak değerlendirilmekte olup, yapılan değerlendirme sonucu 2023 mali yılında Güney Kıbrıs Rum Kesimi için uygulanmakta olan savunma ticareti kısıtlamaları tamamen kaldırılmıştır. Böylece, Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma yönünde Eylül 2020'de alınan kararın kapsamının genişletilerek, uluslararası silah ticareti düzenlemelerinin, 1 Ekim 2022'den itibaren geçerli olmak üzere yeni politikayı yansıtacak şekilde değiştirilecektir” şeklindeki ifadesi sonucu ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik Kasım 1987 tarihinden beri uygulamakta olduğu ambargoyu tamamen ortadan kaldırmış oldu.

 

GKRK’ne yönelik ambargonun kaldırılmasına yönelik karardan önce İsrail’in, 2021 yılının başlarından beri görüşmelerini sürdürdüğü Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne “Demir Kubbe” (Iron Dome) hava savunma sistemini satışına dair anlaşmanın imzalandığı Kathimerini gazetesinde çıkan bir haberde belirtildi. GKRK’nin, Demir Kubbe hava savunma sistemini Türk insansız hava araçlarına karşı kullanmak üzere tesis edeceği açıkça ifade edilmektedir.

 

GKRK’nin Demir Kubbe hava savunma sistemi oluşturma çabaları ve 35 yıl aradan sonra ABD’nin ambargoyu kaldırmasına ilişkin gelişmeler zamanlama açısından dikkat çekicidir. Özellikle 8 Kasım 2022 tarihinde ABD’de yapılacak olan ara seçimlerde Rum Lobisi’nin gücünü arkasına almak isteyen Demokratların Temsilciler Meclisi’nde güç kaybetmesi beklenirken, Senato’da ise başarı elde edebilmek adına uluslararası silah ticareti düzenlemelerinin, 1 Ekim 2022'den itibaren geçerli olmak üzere yeni politikayı yansıtacak şekilde değiştirmesi Biden’ın kendisini “Bidenepolis" olarak ifade etmesinin vücut bulmuş hali olsa gerek.

 

Türkiye’nin ve KKTC’nin güvenliğini tehlikeye sokmaya yönelik ve kabul edilemez olan bu adım, bir kez daha ABD’nin Türkiye açısından güvenilir ‘stratejik müttefik’ olmadığının tescili niteliğindedir.

 

Yeniden Refah Partisi olarak Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gereken yaparak ABD’nin İncirlik üssü ve Malatya Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması yönünde hızlı adımlar atmasını beklediğimizi açıkça ifade etmek istiyoruz.

 

Yunanistan’ın gayri hukuki olarak ve uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak ‘Adalar Denizi’ni silahlandırması ve ABD’nin de benzer şekilde Türkiye’nin güvenliğini tehdit edecek şekilde Dedeağaç'ta deniz ve hava üsleri kurması kabul edilebilir durum değilken, ABD'nin GKRK’ne yönelik ambargoyu kaldırması karşısında Sayın Erdoğan’dan söylem değil eylem beklediğimize dair çağrımızı kamuoyu nezdinde bir kez daha yineliyoruz.

 

 

 

Doğan Bekin

Genel Başkan Yardımcısı | Dış İlişkiler Başkanı

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2022 | Yayın Saati: 14:53:18