Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan: ‘Milli Görüş Belediyeciliğine, ahlaklı belediyecilik anlayışına dönme vakti gelmiştir’

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 31 Mart yerel seçimlerinde Ankara, İstanbul ve İzmir’le alakalı ittifak teklifi istişarelerinin devam ettiğini belirterek, "Bununla ilgili değerlendirmemizi, istişaremizi yapıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde inşallah bilgilendirme yapacağız. Ancak Ankara, İstanbul, İzmir büyükşehir seçimleri dışında tüm il ve ilçelerde Yeniden Refah Partimiz kendi adaylarıyla, kendi logosuyla seçimlere girecek." dedi.

 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, parti genel merkezinde Yeniden Refah Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye, Kastamonu ve bazı ilçe belediye başkan adaylarını düzenlediği basın toplantısında açıkladı. 

Yeniden Refah Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Doğan Aydal olurken, Kastamonu Belediye Başkan adayı Metin Topaloğlu olarak açıklandı.

Yerel seçimlerin de belirleyicisi Yeniden Refah Partisi olacak

Erbakan, partisinin genel seçimlerde ciddi bir çıkış ortaya koyduğunu dile getirerek, bu çıkışın 31 Mart 2024'te düzenlenecek yerel seçimlerde de devam edeceğini ve 2028’de yapılması planlanan genel seçimlere iktidar adayı olarak gireceğini söyledi. 

Bugüne kadar 150’ye yakın belediye başkan adayını açıkladıklarını ifade eden Erbakan, ocak ayı başına kadar da Türkiye'deki tüm seçim bölgelerinde adaylarını belirlemiş olacaklarını ifade etti. 

 

‘Milli Görüş Belediyeciliğine, ahlaklı belediyecilik anlayışına dönme vakti gelmiştir’

 

Türkiye'de, rant belediyeciliği, heykelci belediyecilik ve terör belediyeciliği olmak üzere 3 tür belediyecilik olduğu tespitinde bulunan Erbakan, bu belediyecilik anlayışlarının artık ömrünün sonuna geldiğini kaydederek, "Bu belediye seçimleri daha öncekilerden farklı bir belediye seçimidir. Çünkü bu seçimde milli Görüş, Yeniden Refah Partimizle çok ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Artık ‘ehveni şerlere’ mahkum değiliz. Ölümü görüp hastalığa razı olmak mecburiyetinde değiliz. Artık hayrın kendisini, doğrunun kendisini, Milli Görüşü, Yeniden Refah'ı seçeceğiz inşallah. Türkiye'miz, bu seçimlerde bir yol ayrımının eşiğindedir. Önümüzdeki seçim, Türkiye'nin özellikle yerel yönetimler alanında hangi yolda yürüyeceğini tercih edeceği son derece önemli bir seçim olacak. Ahlakın, maneviyatın, hakikatin, doğrunun, adaletin hakim olduğu anlayış tek çaredir. Millete hizmeti ibadet olarak yapan anlayış tek çaredir. Halk Hakk'a hizmettir anlayışıyla hareket eden kadrolar tek çaredir. Makam ve rakam için değil Allah rızası için siyaset yapan kadrolar tek çaredir, milli görüş tek çaredir, Yeniden Refah tek çaredir. Siyaseti ticaret olarak gören, çıkar odaklı siyaset anlayışlarının milletimize unutturduğu milli görüş belediyeciliğine, ahlaklı belediyeciliğe dönme vakti gelmiştir" diye konuştu.

 

'Asgari ücret 23 bin lira seviyesine getirilmelidir’

 

Basın mensuplarının 2024 yılında geçerli olacak asgari ücrete dair sorusuna ilişkin Erbakan, "Yoksulluk sınırının 50 bin liraya dayandığı, açlık sınırının ise 15 bin lira seviyesinde olduğu bir ortamda, 11 bin 400 liralık bir asgari ücret elbette ki yeterli değildir, insani değildir. Ancak yetkililerin açıklamaları, sayın bakanın açıklamaları, bu sene asgari ücrete bir defaya mahsus zam yapılacağı ve bu zammın da yüzde 36-37 üzerinden yapılacağı ifade ediliyor. Bu zammın yapılması halinde asgari ücretli milyonlar önümüzdeki sene nisan, mayıs, hazirandan itibaren yeniden aç kalmaya mahkum olacaklardır. Bir defaya mahsus ve yüzde 36- 37’lik bir zammın kesinlikle yetmesi mümkün değildir. Burada ifade diyoruz ki en azından bir aileye 2 asgari ücret girdiğinde, bu aile en azından yoksulluk sınırında olmalıdır. Yani bu da asgari ücretin 22 bin 500 lira 23 bin lira seviyesine getirilmesi demektir" değerlendirmesinde bulundu.

 

‘3 il dışında partimiz yerel seçimlere kendi adayları ile girecek’

Ankara, İstanbul ve İzmir’le alakalı ittifak görüşmelerine ilişkin soruya ise Erbakan, "İttifakla ilgili olarak daha önceden beri açıklamalarımız; sadece Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri için ‘böyle bir konu talep gelirse düşünülebilir’ demiştik. Bu noktada bir talep oldu. Bununla ilgili değerlendirmemizi, istişaremizi yapıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde inşallah bilgilendirme yapacağız. Ancak Ankara, İstanbul, İzmir büyükşehir seçimleri dışında tüm il ve ilçelerde ve belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi adaylıklarında Yeniden Refah Partimiz kendi adaylarıyla, kendi logosuyla inşallah seçimlere girecekler" cevabını verdi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Doğan Aydal oldu

 

Erbakan’ın açıklamalarının ardından, Yeniden Refah Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kastamonu belediyesi ve bazı ilçe belediye başkan adayları ilan edildi. Buna göre; Prof. Dr. Doğan Aydal Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Metin Topaloğlu Kastamonu Belediye Başkan Adayı, Mesut Açık, Kastamonu Devrekani İlçe Belediye Başkan Adayı, Mehmet Canıbek Amasya Hamamözü İlçesi Belediye Başkan Adayı, Aydın Bodur Giresun Alucra İlçe Belediye Başkan Adayı ve Hasan Akcan Sakarya Akyazı İlçe Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı.

Yayın Tarihi: 20 Aralık 2023 | Yayın Saati: 15:30:28