GENEL BAŞKANIMIZ DR. FATİH ERBAKAN, HÜDA PAR GENEL BAŞKANI YAPICIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

GENEL BAŞKANIMIZ DR. FATİH ERBAKAN, HÜDA PAR GENEL BAŞKANI YAPICIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

 

 

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'na iade-i ziyaret gerçekleştirdi.   

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan ve Genel Başkan Yardımcılarımız Suat Pamukçu, Doğan Bekin ve Av. Bayram Sakartepe’den oluşan heyetimiz, Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nu, Hür Dava Partisi Genel Merkez binasında ziyaret etti.

 

 

Genel Başkanımız Erbakan: Halkın gündemini konuştuk

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması için gazetecilerin karşısına geçti.

 

Ziyarete ilişkin Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan," Bu iade-i ziyaretimizde Türkiye'nin genel meseleleri, halkın gündemi ve sorunları ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde, istişare bulunduk. Kendilerine Yeniden Refah Partimizin özellikle ekonomik sorunlarla ilgili çözüm önerilerini içeren proje kitaplarımızı takdim ettik. Yine bu ziyaretimizde özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki vatandaşlarımızın problemleri ve bölgenin meseleleri hakkında bilgi aldık. İnşallah bu ziyaretimizin hem Hür Dava Partisi hem Yeniden Refah Partimiz açısından hem de ülkemiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah'tan diliyorum" ifadelerini kullandı. 

 

 

Yapıcıoğlu: Siyasetin kavgacı üslubundan şikayetçiyiz

Siyasi partilerin arasındaki kavgacı üsluptan şikayetçi olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu," Elbette siyasi partiler arasında bazı konularda görüş farklılıkları olabilir. Bunlardan birisi veya birkaçı memleketin idaresinde de olabilir. Muhalefet partileri iktidarın yaptığını yeri geldiğinde eleştirebilir ama bu eleştirilerin, görüş farklılıklarının kavgaya ya da kırıcı bir üsluba neden olmaması gerektiğini mütemadiyen söyledik. Memleketin ciddi sorunları var. Bu sorunlara ilişkin farklı farklı çözüm önerileri farklı siyasi partiler tarafıdan dile getirilebilir. Uygulamalar eleştirilebilir, bu eleştiriler bazen sert olabilir ama kırıcı olmaması lazım, partiler arası diyalog kanallarının açık olması gerekiyor. Bizim inancımız şudur ki memleketin sorunlarının çok büyük bir kısmı yüzeysel olarak tartışılıyor. Genel anlamda sonuçlar üzerinden tartışılıyor. Biz istiyoruz ki memleketin sorunlarının derinlerine inilsin, bu nedenler masaya yatırılsın, farklı görüşteki insanlar kendi görüşlerini ortaya koysunlar. Kavgacı olmayan bir üslup ve memleket için en hayırlı nokta ne ise biz orada buluşabilelim" değerlendirmesini yaptı.

 

 

Görüşmede 3. İttifak konusu gündeme gelmedi

Bir gazetecinin 3.İttifak ile ilgili sorusuna Genel Başkanımız Erbakan "Seçmenin sağ partiler olarak gördüğü partilerin bir 3.ittifak oluşturması halinde bir sinerji oluşturabileceğini ve ciddi bir blok oluşturabileceğini ifade etmiştik. Bununla ilgili çeşitli vesilelerle görüşlerimizi bildirdik. Bugün HÜDA Par ziyaretimizde biraz önce dediğimiz gibi memleket meseleleri, çözüm önerilerimiz, bakış açılarımız ve aynı zamanda da HÜDA Par'ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar edindiği tecrübeler, Yeniden Refah Partimizin Anadolu'da ve Türkiye genelindeki çalışmaları ile ilgili bilgi vermek şeklinde oldu. Bu ziyaret içeriğinde herhangi bir ittifak görüşmesi olmadı." şeklinde konuştu.

 

 

Bugünkü seçim kanunları ittifakı zorunlu kılıyor

Bugün ki siyasi sistemin, bugün ki seçim kanunlarının partileri ittifak yapmaya zorladığını ifade eden Yapıcıoğlu, " Bu görüşmemizin konusu ittifak değildi ama şu partiden isim zikretmeksizin bağımsız olarak söylüyorum, şu anda evet 2 ittifak var. Bunların dışında ittifakların herhangi birinde yer almamış pek çok parti var. Seçime katılma yeterliliğine sahip 27 parti olduğu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklandı. Bunlarla birlikte aralarında üçüncü ve dördüncü ittifak oluşturmaları mümkündür, ihtimal dahilindedir. Şu an bizim bir ittifak oluşturma çabamız an itibariyle yoktur" dedi.

 

 

Yaptırdığımızı anketlerde oy oranımız yüzde 9 civarında

‘Anketlerde Yeniden Refah Partisi’nin Doğu ve Güneydoğu’daki oy oranı nedir" sorusuna ise Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, "İstanbul’un 20 ilçesinde, Türkiye'nin 69 ilinde, Doğu ve Güneydoğu'da ise 15 ili kapsayan anketlerimiz oldu. Katılımcı sayısı da gayet yeterliydi. Doğu ve Güneydoğu’daki 15 ilde yüzde 9 oy, İstanbul’da yüzde 9,5 oy oranı aldığımızı gördük. Tabii çalışmalarımızı mümkün olduğunca objektif yapmaya çalışıyoruz, aksi zaten kendimizi kandırmak olur" şeklinde konuştu.

 

 

Bu yasaklar dış güçlerin ekmeğine yağ sürer

Bir gazetecinin, Derince Belediyesi’nin konser iptaline ilişkin sorusuna ise Genel Başkanımız, "Adaletten yana olan bir görüşün temsilcileriyiz. 'Gardiyan devlet' anlayışı yerine 'garson devlet'; yani vatandaşına hizmetkar olan devlet anlayışından yanayız. Böyle bir yasağın uygun olmadığı görüşünden yanayız. Oradaki insanlarımızın bu gibi yasaklarla devletten soğutulması, merkezden kopartılması ve kutuplaşmaya yol açılması, karşılıklı acıların yaşanmasına vesile olması manasına geleceğini düşünüyoruz. Bu gibi davranışlarla aslında o bölgede birtakım emelleri olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürülüyor." yanıtını verdi.

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2022 | Yayın Saati: 14:47:32