GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. SACİT GÜNBEY'İN AÇIKLAMASI

Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası'nda bilinmesi gerekenler!

 

12-18 Aralık “Tutum Yatırım ve Türk Malları” haftasıdır. Eskiden bu hafta olunca, okullarda çocuklarımızda milli şuur gelişsin diye “Yerli Malı Haftası” programları yapılırdı. ”Yerli malı, her Türk onu kullanmalı” diye sloganlar ezberletilirdi. Şimdilerde bu programlar devam ediyor mu bilmiyorum ama şu anda ülkemizin tarım politikalarını yönetenlerin o programlara katılamadıkları anlaşılıyor.

Tam da bu hafta içinde ülkemizin en çok tüketilen gıda ürünlerinden Arpa, Buğday ve Mısır'a iki ay önce getirilen ithalatta vergi muafiyeti, yani sıfır vergi uygulaması Nisan sonuna kadar uzatıldı.

Bu acı tabloyu hükümet her ne kadar haksız rekabet ve fiyat artışlarını dengeleme politikası diye takdim etse de, maalesef uygulanan tarım politikalarının yanlışlığını ve iflasını göstermektedir.

Eskiden çok klasikleşmiş ve övündüğümüz bir söz vardı; ”Türkiye tarımda kendi kendine yeten ender ülkelerden biridir” diye.

Bugün tarım ürünlerinin stratejik bir anlam kazandığı bir dönemde, neredeyse tarım ürünlerinin tamamını ve et ihtiyacımızı yurtdışından ithalat ederek karşılıyoruz.

Hükümet kendi çiftçisinden esirgediği desteği, döviz sıkıntısı yaşanan bir dönemde, yabancı ülkelerin çiftçisine vermekte, yurtdışından kalitesiz ürünleri halkımızın tüketimine sunmaktadır.

Neticede çiftçimiz daha da fakirleşmekte, tarlasını ekmeye takati yetmemektedir.

Hükümet bir an önce bu yanlış uygulamadan vazgeçerse hem milletimizi hem de çiftçimizi mutlu edecektir. Ekonomimizi, tarımımızı ve sağlığımızı da zarardan koruyacaktır.

 

Prof. Dr. Sacit Günbey

Genel Başkan Yardımcısı | Sosyal İşler Başkanı | 54. Hükümet Devlet Bakanı

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2020 | Yayın Saati: 18:14:15