GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. SACİT GÜNBEY'İN AÇIKLAMASI

ABD YAPTIRIMLARI ÜLKEMİZİN BÜYÜMESİNİ VE GELİŞMESİNİ SAĞLAR


ABD’in ülkemize karşı başlattığı yaptırımların ülkemizin büyüme ve gelişmesi üzerinde olumlu ve hayırlı sonuçlar doğuracağı kanaatindeyiz.
1974’de Erbakan Hocamız'ın Başbakan Yardımcısı olduğu hükümet’in Kıbrıs’a müdahalesi sonucu ABD, Türkiye’ye ambargo uygulama kararı alınca, hükümetimizde İncirlik Üssü'nü kapatarak mukabil cevabını vermişti. Yine o gün ambargoyu etkisiz hale getirmek üzere ASELSAN’ın, Kırşehir'de uçak lastiği üretecek olan fabrikanın ve diğer stratejik tesislerin temeli Erbakan Hocamız tarafından atıldı. Bu tesisler bugün ülkemizin en değerli üretim merkezleri haline geldi.
ABD’nin bugünkü yaptırım kararları da karşılıksız kalmamalıdır. Türkiye’nin elinde çok etkili argümanlar vardır. Bunlar derhal hükümet tarafından sırası ile uygulamaya konulmalıdır.

Şöyleki;

  1. 20 yıl önce ABD Afganistan’ı işgal etti. Bu işgali yaparken NATO üyesi ülkelerin, özellikle ve ısrarla Türkiye’nin de bu operasyona katılmasını talep etti, Türkiye’den destek istedi. O günki Ecevit başkanlığındaki koalisyon hükümeti (DSP, ANAP, MHP) ABD askerlerine destek amacıyla bir tugay askerimizi (takriben 1000 asker) Afganistan’a gönderdi. 20 yıldır askerlerimiz Afganistan’da ABD askerleri ile birlikte görev yapmaktadır. Bu süre zarfında ABD çok sayıda Afganlıyı öldürdü. Bu tugayımızın bütün masrafları da Türkiye tarafından karşılanmaktadır. Bu tugayımız derhal geri çekilmelidir.Bu çekilme yapılırsa ABD büyük bir sıkıntıya düşecektir. Afganlılar işgali daha kolay kıracaklar,yapılan masraflardan da tasarruf sağlanacaktır.
  2. Lübnan’da İsrail ile Hizbullah’ın çatışmasını önlemek için Barış Gücü içinde görev yapan askerlerimiz bulunmaktadır. Bu askerlerimiz de derhal geri çekilmelidir.

Bu tedbirlerden sonra basamak basamak diğer tedbirler işleme konulmalıdır.


Prof. Dr. Sacit GÜNBEY
Genel Başkan Yardımcısı | Sosyal İşler Başkanı | 54. Hükumet Devlet Bakanı

Yayın Tarihi: 16 Aralık 2020 | Yayın Saati: 18:26:56