GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. DOĞAN AYDAL'IN AÇIKLAMASI

ÇİFTÇİ VE KÖYLÜNÜN ÇARESİZLİĞİ; MAHSUL TABAN FİYATLARI  2002 YILINDAKİ SEVİYELERE DÜŞTÜ.

 

Çiftçi ve köylümüzü ilgilendiren ön önemli konunun ürününe alacağı taban fiyatları olduğu bilinmektedir. AKP Hükümetlerinin tarım ile uğraşan vatandaşlarımıza her sene verdiği taban fiyatları TL bazında biraz artıyormuş gibi gözükmektedir. Gerçeğin bu olmadığı, birçok mahsulde verilen taban fiyatlarının dolar karşılığı, son 19 yıl için  incelendiğinde, 2002 yılının fiyatlarına dönüş olduğu açıkça görülmektedir.

 

AK Parti Hükümetleri ilk sekiz-dokuz yıllık süreçte taban fiyatlarını bir miktar artmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın “ Kriz bizi teğet geçiyor” dediği 2008 yılı, çiftçi ve köylüyü teğet geçmemiş, ilk büyük darbeyi vurmuştur. 2011 yılı, iktidarın dengesinin bozulduğu bir yıl olmuştur. DPT, Hıfzıssıhha gibi kurumlar başta olmak üzere birçok önemli kurum kapatılmış, Suriye ile savaşa girilmiş, taban fiyatları da özellikle 2011’den sonra baş aşağı gitmeye başlamıştır.

 

Bu durumu net olarak gösterebilmek için, TUİK verileri ışığı altında, Buğday, Mısır, Arpa, Kuru fasulye, Nohut, Kırmızı Mercimek, Yeşil Mercimek, Pirinç, Tütün, Pamuk, İncir, Kayısı, Fındık, Antep fıstığı, Ceviz ve Çay olmak üzere 16 ayrı mahsulün taban fiyatları araştırılmıştır( EKLER).

Ondokuz yıl boyunca ithal edilen petrol( 0,73 Dolar/litre’den 2,28 litre/ Dolar arası), gübre( 166,72 Dolar/ton ile 733,95 Dolar/ton arası), tarım ilacı, sulama bedelleri, işçilik, depolama, nakliye, vergi başta olmak üzere bütün girdilerdeki fiyatlar artmıştır. Buna karşılık mahsullere verilen taban fiyatları 2019 yılı sonunda AKP Hükümetinin ilk yılındaki seviyelere düşmüştür.

 

Hükümet bu gerçeği görüp acilen önlem almadığı takdirde, Tarım ile uğraşan işçi ve köylümüzü daha kötü günlerin beklediği çok açık olarak gözükmektedir.

 

Yenide Refah Partisi olarak, iktidara gelir gelmez bu taban fiyatlarını Rahmetli Başbakanımız Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ın 54. Hükümetteki içtihadını uygulayarak, taban fiyatlarını en üst seviyeye çıkaracağımızdan Çiftçi ve köylülerimizin hiçbir şüphesi olmamalıdır.

 

Prof. Dr. Doğan AYDAL

Genel Başkan Yardımcısı | AR -GE Başkanı

 

NOT: 2002, 2003, 2004 YILI VERİLERİNDEN UYUMLULUK İÇİN 6 SIFIR ATILMIŞTIR