GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. DOĞAN AYDAL'IN AÇIKLAMASI

ÜNİVERSİTE VE LİSE MEZUNLARINDAKİ SUÇ ARTIŞI TRAJİK SEVİYELERE ULAŞMIŞTIR.

Suçlar ve cezaları konusunda iyi değerlendirme yapamayan kesimlerin genelde “cahil” olduğu ve suçları bu sebeple işledikleri varsayılır. Bunda bir ölçüde gerçeklik payı da vardır. Ülkemizde 2002 de yapılan “suçluların eğitim düzeyi” araştırmasında ortaya çıkan tablo da bunu destekler mahiyettedir. 2002 yılında suç işleyenlerin %75’i okuma yazma bilmeyen, ilkokul bitirmemiş ve/veya ilkokul mezunlarıdır. Üniversite ve Lise mezunu suçluların toplamının bütün suçlular içindeki oranı ise sadece yüzde 13’tür.

AKP Hükümetinin iktidar olduğu 2002-2020 arasındaki 18 yıllık dönemde Üniversite ve Lise mezunu olup suç işleyen kişilerinin oranının toplamının bütün suçlular içinde yüzde otuz seviyesine ulaşması vahim bir durumdur.

Birçok ekonomik sebep öne sürülse de, mevcut hükümet döneminde eğittiklerimize “ahlak” konusunda etkili bir örnek olunamadığı, ders verilemediği ortadadır. Temel Eğitim noktasında oluşan bu eksikliğimiz giderilemediği takdirde Ülkemizi hayırlı bir gelecek beklememektedir.

Üniversite mezunu suçlu sayısı en çok artan iller sıralı olarak, İstanbul, İzmir, Antalya, Manisa, Konya, Ankara, Adana, Bursa, Kayseri ve Muğla’dır. Ancak Nüfusa oran göz önüne alındığında sıra değişmektedir. Üniversite mezunlarının suçlu olarak en çok hüküm giydiği üç il sırayla; Isparta ( onbinde 7,28), Ardahan ( Onbinde 5,96) ve Manisa’dır( onbinde 5,23).

Türkiye geneli düşünüldüğünde, Üniversite mezunlarında suçlu oranının en az arttığı iller ise sırayla, Gümüşhane, Hakkâri, Çankırı, Kilis, Tunceli, Bayburt, Iğdır, Siirt, Kastamonu ve Karabük’tür( Şekil 5,6).

Ancak, Üniversite mezunu suçlu sayısının diğer suçlulara oranı düşünüldüğünde, 2002-2020 yılları arasında en çok artış gösteren üç il ise sırayla; Bayburt( %20), Tunceli( %13) ve Gümüşhane’dir( %8,64). Bayburt ve Gümüşhane’de genel suçlu sayısında az artış olmasına rağmen, suçluların eğitimi dikkate alındığında, Üniversite mezunu suçluların diğer suçlulara göre oranında, iller bazında, en çok artış gösteren iller olmaları da sosyolojik olarak ayrıca incelenmelidir.

 

Prof. Dr. Doğan AYDAL

Genel Başkan Yardımcısı | AR – GE Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2020 | Yayın Saati: 17:32:49