GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. DOĞAN AYDAL'IN AÇIKLAMASI

GÖZ ARDI EDİLEN TEHLİKE; UYUŞTURUCU KULLANIMI VE SATIŞINDAKİ ARTIŞLAR

Ülkemizin uyuşturucu üretilen ülkeler ile Uyuşturucuyu çok tüketen Avrupa trafiği üzerinde bulunması maalesef ülkemizde de uyuşturucu satışını ve kullanımını çok arttırmıştır. Uyuşturucu kullanımının ilkokul öğrencileri seviyelerine kadar düştüğü, birçok basın yayın kuruluşu tarafından da televizyonlarda paylaşılmıştır.

Türkiye verileri yakından incelendiğinde bu artışın ürkütücü bir hızla arttığı görülmüştür. 2006-2019 yılları sonu itibariyle incelenen verilerde, İstanbul ilimizde uyuşturucudan mahkûm olmuş kişi sayısı 648’den 3204 sayısına ulaşarak en fazla gözükse de, nüfusa oran düşünüldüğünde, Adana ilindeki oranın en fazla olduğu görülecektir( Şekil 1). Nüfusa oranla en fazla artış gösteren illerimizin Adana, Diyarbakır, Mersin olmasının bu illere olan etnik göçlerle bir bağlantısı olup olmadığı sorusunu akıllara getirmektedir. Uyuşturucu ve Terör arasındaki bağlantı düşünülerek bu durumun emniyet güçlerince dikkatle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Uyuşturucu ticaretinden en çok suçlu sayısı bakımından artışı bulunan iller İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Mersin, Şanlıurfa, Bursa ve Konya’dır. En az artış bulunan iller ise, Artvin, Ardahan, Bayburt, Tunceli, Bartın, Çankırı, Gümüşhane, Iğdır, Sinop ve Kastamonu’dur( Şekil 2, 3 ve 4).

Uyuşturucu kullanımından mahkûm olmuş kişiler incelendiğinde ise karşımıza bambaşka bir tablo çıkmaktadır. Nüfuslarına oranla uyuşturucuyu kullanan sayıları bakımından dikkat çeken iller, İzmir, Aydın, Samsun şeklinde sıralanmaktadır( Şekil 5). Uyuşturucu kullanımından En çok mahkûmiyetin ve en az mahkûmiyetin olduğu iller Şekil 6,7 ve 8‘de gösterilmiştir.

Son zamanlarda “ben sadece kullanıcıyım, içiciyim” diyen şahısların mahkûm bile edilmediği, serbest bırakıldığı düşünüldüğünde, bu rakamların, kayda geçenlerin çok üzerinde olduğu tahmin edilebilir.

Ülke yetkilileri acil önlemler almadığı takdirde, bu yaranın, problemin süratle büyüceği, kangrene dönüşeceği gün gibi aşikârdır.

21.12.2020

 

Prof. Dr. Doğan AYDAL

Genel Başkan Yardımcısı | Ar-GE Başkanı

 

 

Şekil 1: Uyuşturucu ticaretinden mahkum olanların 2006-2019 yılları arasındaki değişimi ve en çok suçlu sayısına sahip on İlimiz.

 

Şekil 2: Uyuşturucu ticaretinden suçlu mahkûm sayısı en fazla olan on İlimiz.

 

 

Şekil 3: Uyuşturucu ticaretinden suçlu mahkûm sayısı en az olan on İlimiz.

 

Şekil 4: Uyuşturucu ticaretinden en çok suçlu artışı bulunan iller yeşil renkle, en az suçlu artışı bulunan iller kırmızı renkle gösterilen illerdir.

 

 

Şekil 5: Uyuşturucu kullanımından mahkûm olanların 2006-2019 yılları arasındaki değişimi ve en çok suçlu sayısına sahip on İlimiz.

 

Şekil 6: Uyuşturucu kullanımından suçlu mahkûm sayısı en fazla olan on İlimiz.

 

Şekil 7: Uyuşturucu kullanımından suçlu mahkûm sayısı en az olan on İlimiz.

 

Şekil 8:  Uyuşturucu kullanımından en çok suçlu artışı bulunan iller yeşil renkle, en az suçlu artışı bulunan iller kırmızı renkle gösterilen illerdir.

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2020 | Yayın Saati: 12:48:13