GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. DOĞAN AYDAL'IN AÇIKLAMASI

İTHAL DOĞALGAZ VE KÖMÜR LOBİLERİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİNİN ÇOĞALMASINI ENGELLEMEKTEDİR.

Ankara’da özel bir firma tarafından yapılan yıllık 500 MW üretim kapasiteli Güneş enerjisi Panel fabrikası Türkiye için umut verici bir gelişmedir. Ancak bu konuda da bizzat Hükümetimiz tarafından “Dünyanın ilk ve tek entegre tesisi” gibi tanımlamalarla algı yönetimi yapılmaktadır.
Türkiye’de bulunan Doğalgaz ve İthal kömür lobileri Güneş Santrallerinin kurulumunu yıllarca engellemiştir. Onsekiz yıllık AKP hükümeti boyunca kurulabilen Güneş Enerjisi santrallerinin kurulum gücü sadece 5000 MW civarındadır. Bu gücün yaklaşık 4000 MW’ı özel şahıslara aittir. 2019 yılı sonu elektrik enerjisi üretim gücümüzün sadece %2,6’sı Güneş enerjisinden sağlanmıştır.
Bizden çok daha kuzeyde bulunan ve Güneş enerjisi kapasitesi daha az olan Almanya’nın ürettiği Güneş Enerjisi Santrallerinin gücü 49.000 MW’a ulaşmıştır. 2030 yılında 98.000 MW olması planlanmıştır. Türkiye’nin Doğalgaz, kömür, rüzgâr, hidroelektrik ve diğer tipler dâhil bütün kurulu gücünün 2019 sonu itibariyle 91.269 olduğu düşünüldüğünde, Güneş enerjisi Santrallerinin yapımında ne kadar geride kaldığımız daha net görülebilir.
Hükümet maalesef Doğalgaz ve İthal kömür lobilerinin baskısı altındadır. Türkiye’de kurulu Doğalgaz santrallerinin gücü Aralık 2019 sonu itibariyle 26.000 MW, İthal kömüre dayalı santrallerin gücü yaklaşık 9000 MW’tır. Enerji piyasası düzenleme kurulunda yapımı için izin verilmiş ve verilecek doğalgaz santrallerinin gücünün 67.790 MW’a ve ithal kömüre dayalı santrallerin gücünün 18.086 MW çıkarılması için kararlar alınmıştır.
Gerçek durum böyleyken yıllık 500 MW kapasiteli Fotovoltaik tip Güneş Santrali açılışı yapıp çok önemli bir gelişme gibi takdim etmek sadece algı yönetimidir. Fabrika henüz üretime başlamamışken Konya Karapınar güneş tarlalarının 1000 MW gücündeki panellerinin bu Fabrika’dan sağlanacağını söylemek de bir başka algı yönetimidir.
Yılda 8-10.000 MW kapasiteli Güneş Enerjisi santrali kurulması için acilen kararlar alınmaz ise Türkiye Dış kaynaklara daha çok mahkûm bir hale gelecektir.

Prof. Dr. Doğan AYDAL
Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı

Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2020 | Yayın Saati: 14:07:51