GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ PROF. DR. DOĞAN AYDAL'IN AÇIKLAMASI

HÜKÜMETİN, DOĞALGAZ ARANMASINI TAVSİYE ETTİĞİMİZ YERLERDE SİSMİK ARAŞTIRMALARA BAŞLAMASI MEMNUNİYET VERİCİDİR.

 

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı-SHOD tarafından sismik çalışma için yayımlanan  21-07-2020 ve 28-07-2020 tarihli Navtexleri     

http://www.shodb.gov.tr/shodb_esas/index.php/tr/seyir-emniyeti/seyir-duyurulari/antalya-navtex sayfasından koordinatları alarak işlediğimizde, Partimiz adına memnuniyet verici bir durumla karşılaştık.

Hükümetimizin, Yeniden Refah Partisi olarak yayımladığımız “Milli Kaynak Paketleri 1” kitabımızın 43. Sayfası, Şekil 30’da gösterdiğimiz alanlarda, 12 noktada, Doğalgaz arama için sismik yaptırmaya karar vermiş olması memnuniyet vermiştir. Ancak Afrika Kıtasının Anadolu Plakasının altına daldığı Kıbrıs adayayının kuzey kısmında da, sismik yapmak için dört lokasyon seçmiş olmaları, teknik adamların konuyu yine de tam anlamadıklarını göstermektedir. İkinci şekilde Beyaz halka içine alınan bölgelerde çalışma yapılması zaman kaybı olacaktır( Şekil 2). Siyah halka içinde gösterilen dört lokasyon ise sismik araştırmalar için öncelikle tavsiye edeceğimiz noktalardır.

Afrika kıtasının Anadolu Plakasının altına daldığı yerlere çok yakın alanlarda sismik yapılmasını da tavsiye etmemekteyiz. Bu bölgelerde oluşan basınç ve sıcaklık sebebiyle, önceden var olmuş olsa bile, doğalgaz kapanlarının-yataklarının patlamış olma ihtimali yüksektir. Bunun en önemli göstergelerinden biri de Akdeniz için OGS-IU tarafından hazırlanan hidrat-deniz suyundaki metan gazı kalınlığı haritasıdır (Şekil 3). Bu gazlarının önemli ölçüdeki kaynağı da, bu tahrip olmuş doğalgaz yataklarıdır.

Hükümetin aramalarda başarılı olması Ülkemiz adına kazanç olacaktır ve fikri ortaya koyan Yeniden Refah Partisi olarak bizi de ziyadesiyle memnun edecektir.30.07.2020

Prof.Dr. Doğan AYDAL

 

 Şekil 1: : Doğalgaz aramamız gereken öncelikli alanlar. Taralı alan ilk çalışma yapmamız gereken alandır. Mavi renkli alan ise Lübnan ve Suriye ile anlaşma yaptıktan sonra çalışacağımız alandır. Her iki zon da Afrika kıtasının Anadolu kıtasının altına daldığı bindirme zonunun güneyinde kalmaktadır. Kırmızı noktalar şu ana kadar doğalgaz bulunan noktaları, siyah noktalar da petrol bulunan alanları göstermektedir. Tavsiye ettiğimiz alanlar içindeki yeşil noktalar ise Hükümetin sismik yapmak için karar verdiği lokasyonlardır.

 

 Şekil 2: Siyah elips içinde kalan lokasyonlar öncelikli olarak araştırma yapılmasını tavsiye ettiğimiz noktalardır. Beyaz elips içinde yapılacak çalışmalar faydasız gayretler olacaktır.

 

 

Şekil 3: Akdeniz’deki hidrat-deniz suyundaki metan gazı kalınlığını gösteren harita.

 

 

 

Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2020 | Yayın Saati: 17:28:33