Gazze Şeridi Filistin Devleti'nin Ayrılmaz Parçasıdır.

Siyonist İsrail’in üç aydan beri devam eden yoğun hava saldırıları sonucu Gazze’deki Filistinli nüfusun yüzde doksanının bir başka ifadeyle 1.9 milyon sivilin yerinden edilmeleri, bu Filistinli masum sivillerin yer değiştirdikleri yerlerde de güvenlik, gıda ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaları karşısında Gazze’ye acil olarak güvenli ve engelsiz erişimin sağlanması ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılması son derece büyük önem arz etmektedir.

 

Siyonist Netanyahu Hükümeti’nin tüm bu zorlukları hiç şüphesiz Gazze Şeridi’ni Filistinlilerden arındırmaya yönelik son derece tehlikeli ve vahim bir gelişme olduğunu ifade etmek isteriz. Tüm bu olumsuz gelişmeler yaşanırken, Siyonist Netanyahu Hükümetinin Ortadoks Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, Filistinlilerin kitlesel göçü ve Gazze'de İsrailli yerleşimlerin Gazze’deki Filistinli yerleşimcilerin yerine yerleştirilmesinin "günün gündemi" olduğunu ifade eden açıklamaları karşısında dünya toplumunun suskun kalması kabul edilebilir bir yönünün olmadığını ifade etmek isteriz.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 29 Aralık 2023 tarihinde Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak 1948 Soykırım Konvansiyonu’nun IX. Maddesi gereğince, İsrail’i, Gazze Şeridi’nde mukim olan Filistinlileri zorla yerinden etmekle ve soykırım uygulamakla suçlayan ve gereğinin yapılması için sunduğu dilekçe son derece önemli deliller içermektedir. Netanyahu hükümeti üyelerinin Uluslararası Adalet Divanı tarafından ceza müeyyideleriyle karşı karşıya oldukları bir dönemde Gazze Şeridi’nde yeni yerleşim planlarıyla ilgili açıklamalarda bulunmaları içinde bulundukları açmazı ortaya koymaktadır.

 

Netanyahu hükümetinin işgal anlayışlı çabalarının er geç sonuçsuz kalacağı ve Gazze’deki soykırımdan sorumlu olarak Uluslararası Adalet Divanı’nda yargılanacakları kaçınılmazdır.

 

Bu nedenle Uluslararası Adalet Divanı’nın Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından sunulan dilekçe üzerine görülen bu önemli davaya bir an önce öncelik vermesi ve geçici tedbir kararını en geç Ocak ayı içerisinde yayınlaması kaçınılmazdır.

 

Bu arada Gazze’de yer değiştirmek durumunda bırakılan ve açlık ve yoklukla yüz yüze kalan Filistinlilere desteğe büyük ihtiyaç olduğunu ifade etmek isteriz.

 

Yeniden Refah Partisi olarak şunu belirtmek isteriz ki; “Gazze Şeridi Filistin’in toprağı ve Filistin Devleti’nin ayrılmaz bir parçasıdır.”

Yayın Tarihi: 8 Ocak 2024 | Yayın Saati: 17:55:23