Faturayı sadece müteahhitlere kesmekle olmaz!

Faturayı sadece müteahhitlere kesmekle olmaz!

 

 

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, 3 günlük deprem bölgeleri incelemelerinin ardından Elâzığ Havalimanı’nda büyük felakete ilişkin yaptığı açıklamada, “Öncesinde tedbir almak son derece önemlidir. Bugüne kadar yeterli dersleri alamadığımızı maalesef görüyoruz. Burada sadece faturayı müteahhitlere kesmekle işin içinden çıkılamaz. Müteahhitler bu işin sadece bir unsurudur.” dedi.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Genel Başkan Yardımcılarımız Suat Pamukçu, Mehmet Altınöz ve teşkilat temsilcileri ile birlikte 3 günlük deprem bölgeleri ziyaretinin son gününde Malatya’da felaketten etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu, depremzedeleri ziyaret etti.

 

 

Genel Başkanımız Erbakan, Malatya’da incelemelerde bulundu

Genel Başkanımız Erbakan ve beraberindeki heyet, Malatya’da önce Erkenek, Kurucaova ve Doğanşehir’de incelemelerde bulundu, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş dileklerini iletti, sorunlarını dinledi. 

 

Doğanşehir’de arama kurtarma çalışmaları yapan ACAR Arama Kurtarma Başkanı Yeniden Refah Partisi MKYK üyesi Harun Yavuz Yılmaz’dan çalışmalarla ilgili bilgi de alan Genel Başkanımız, sonrasında Malatya merkeze hareket etti.

 

Malatya merkezde enkazları inceleyen ve bilgi alan Genel Başkanımız, sonrasında çadırkent ziyareti yaptı ve depremzede çocuklara oyuncak dağıttı.

 

Deprem bölgelerindeki incelemelerini tamamlayan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, dönüş için hareket etmeden önce Elâzığ Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

 

‘12 bin teşkilat mensubumuz bölgede arama kurtarma ve yardım faaliyetlerine katıldı’

Depremin ilk anından itibaren bütün teşkilatlarımız ile beraber seferber olduğumuzu belirten Genel Başkanımız, 12 bine yakın teşkilat mensubumuzun bölgedeki arama kurtarma ve yardım faaliyetlerine destek olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

 

"380 tır yardım malzemesini Yeniden Refah Partisi teşkilatı olarak Türkiye genelinden bölgeye ulaştırdık. 212 iş makinesi, 62 jeneratör, 436 çadır, teşkilatlarımız tarafından bölgeye ulaştırıldı. İstanbul teşkilatımız Kahramanmaraş merkezde bir çadır kent kuruyor. Konya teşkilatımız da Hatay'da bir çadır kentin kurulumuna başlıyor. 436 çadıra ilave olarak bu çadır kentler de hizmete sunulacak. Depremden etkilenen bölgelerde teşkilatlarımız 7 aşevi kurdu. Günde 2 bin 500 insana her birinde üç öğün olmak üzere yemek çıkarılıyor."

 

 

‘Sadece müteahhitlere faturayı kesmekle olmaz’

Böyle felaketlerin bir daha yaşanmaması için öncesinde tedbir almanın son derece önemli olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan,

 

"Allah bu felaketlerden ders almayı bizlere nasip etsin. Hem manevi olarak hem de maddi olarak. Bir defa böyle bir olay olduktan sonra o enkazın altından insanları çıkarmanın ne kadar zor hatta çoğu zaman imkânsız olduğunu görmüş olduk. Öncesinde tedbir almak son derece önemlidir. Bugüne kadar yeterli dersleri alamadığımızı maalesef görüyoruz. İnşallah bundan sonra gereken dersi çıkartıp sağlam zemin ve sağlam binalarla, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gerekli tedbirleri almak nasip olur. Bu tedbirlerin alınmasında devlete de çok büyük görev düşüyor. Burada sadece faturayı müteahhitlere kesmekle işin içinden çıkılamaz. Müteahhitler bu işin sadece unsurudur. İmara acılan bölgelerin zemin bakımından depreme uygun olması, denetimlerin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu konuda devletin, yetkililerin, belediyelerin titiz bir şekilde davranması son derece büyük öneme sahip. Erzin ilçesinde hiçbir şey yok. Hatay'ın kalan diğer tarafları yerle bir olmuş. Kahramanmaraş'ta dağın eteklerinde, bu bölümlerde bir şey yok. Yine Malatya'da yüksek kesimlerde, kayalık zeminlere yapılan çok katlı olmasına rağmen binalarda herhangi bir şey yok. Tabii TOKİ'nin yaptığı binaların hiçbir şekilde depremden etkilenmediğini gördük. Demek ki sağlam zemin ve sağlam bina olduğu zaman depremin üstesinden gelmek mümkün." ifadelerini kullandı.

 

 

Yayın Tarihi: 19 Şubat 2023 | Yayın Saati: 14:46:43