FAİZ LOBİSİNİN EN SEVDİĞİ İKTİDAR SİZSİNİZ! SİZE NE DİYE OPERASYON ÇEKSİN?

FAİZ LOBİSİNİN EN SEVDİĞİ İKTİDAR SİZSİNİZ! SİZE NE DİYE OPERASYON ÇEKSİN?

 

 

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Ak Parti iktidarının 2002 yılından bu yana 513 milyar dolar faiz ödemesi yaptığını, önümüzdeki 3 sene de iktidarda kalmaları halinde 852 milyar TL daha faiz ödeyeceklerini hatırlatarak, “Diyorlar ki faiz lobileri bize operasyon çekiyor. Yahu dünyada faiz lobisinin en çok sevdiği iktidar sizsiniz. Sadece 2 milyarlık kredi için 5 senede 1 milyar dolara yakın faiz ödeyeceksiniz, faiz lobisi size niye operasyon çeksin?!” ifadelerini kullandı.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Ankara İl Başkanlığı 2. Olağan Kongremizde yaptığı konuşmada AK Parti iktidarına sert eleştirilerde bulundu.

 

Açıklamasının başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre geçen yıl 11 milyondan fazla vatandaşın sosyal yardım aldığını hatırlatan Genel Başkanımız, yaşanan ekonomik sıkıntıların temel sebebinin faiz giderleri, imtiyazlılara kaynak aktarımı ve israf olduğunu söyledi.

 

 

‘Hayaldi gerçek oldu, yaparsa AK Parti yapar’ dediler gerçekten hayaldi gerçek oldu’

Genel Başkanımız Erbakan, şunları kaydetti:  

“Bugün Türkiye’de 20 yılda gelinen duruma bakarsak, AK Parti’nin dediği gibi ‘hayaldi gerçek oldu, yaparsa ancak Ak Parti yapar’ diye sloganları vardı gerçekten hayaldi gerçek oldu; taneyle salatalık, kaşıkla salça, boş baklava, boş tost, boş gözleme dönemi başladı. Aynen Merkez Bankası’nın, Hazine’nin içinin boş olduğu gibi baklavaların da gözlemelerin de içi boş. Bir hayalken gerçek olan olay da bebek mamalarına marketlerde alarm takılıyor, ayçiçek yağları zincirle bağlanıyor.  Gerçekten de hayaldi gerçek oldu. Yürekleri sızlatan bir veri de internet aramalarında son bir yılda ‘Böbreğimi satmak istiyorum’ ifadesinin aranması yüzde 400 artmış. İşsizlik maaşı ile ilgili aramalar yüzde 5000 artmış. Bir de bütün bu tablo karşısında diyorlar ki “Hamdolsun bizde raflar dolu.  Avrupa’da, İngiltere de raflar boş. Benzinliklerde kuyruk var.  Biz de diyoruz ki raflar dolu ama cüzdanlar boş diyoruz. Cüzdanlar boş olduğu zaman rafların dolu olması bir mana ifade etmiyor.”

 

 

‘Bu iktidar döneminde boğazımıza kadar borca battık’

Vatandaşın 20 yıllık AK Parti iktidarı döneminde borca esir edildiğini söyleyen Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, ülke olarak boğazımıza kadar borca battığımızı şu rakamlarla anlattı: “Ak Parti döneminde vatandaşın bankalara borcu 170 kat artarak 6,6 milyardan, 1 trilyon 17 milyar liraya fırlamış. Özel sektörün borcu 50 kat artarak 88 milyardan 4 trilyona çıkmış. Kamunun borcu ise 2002 yılında 250 milyar lira iken 2022 yılının ocak ayında 2 trilyon 844 milyar liraya yükselmiş. Toplam dış borç 500 milyar dolar seviyesine yaklaşmış. Özel, kamu, vatandaşın toplam borcu 1 trilyon dolara yaklaşmış. Bu tablonun manası boğazımıza kadar borca batmışız demek.”

 

 

85 milyonun hakkı yetimin kul hakkı faize ödeniyor

Bu tablonun en önemli sebeplerinden birinin faiz giderleri olduğunu söyleyen Genel Başkanımız, ‘85 milyonun hakkı, dulun yetimin kul hakkı faize ödeniyor’ diyerek “Bu sene içinde devlet 240 milyar lira faiz ödeyecek. Kendi açıkladıkları ekonomik programa göre eğer iktidarda 3 sene daha kalmaya devam ederlerse 852 milyar lira daha borç faizi ödeyecekler. 2002 yılından bugüne kadar ödedikleri faiz 513 milyar dolar, senelik 26 milyar dolar borç faizine ödemişler. İyi ki faiz konusunda ‘Nass’ var diyen, faize karşı bir hükümetimiz var? Bir de faize karşı olmasalardı kim bilir neler olurdu? En son Hazine ve Maliye Bakanlığı, dünyada doların faizi yüzde 1-2 seviyesinde iken 5 senelik vadeli yüzde 8,62 faizle 2 milyar dolar borç aldı. Bu tefeci faizidir. Bir de diyorlar ki faiz lobileri bize operasyon çekiyor. Yahu dünyada faiz lobisinin en çok sevdiği iktidar sizsiniz. 2 milyarlık kredi için 5 senede 1 milyar dolara yakın faiz ödeyeceksiniz size faiz lobisi niye operasyon çeksin?!” diye konuştu.

 

 

‘Çanakkale Köprüsü imtiyazlılara kaynak aktarma projesidir’

Ülkedeki yoksulluğun ve ekonomik krizin sebeplerinden bir diğerinin de imtiyazlı holdinglere verilen milyarlık Yap-İşlet- Devret projeleri olduğunu ifade eden Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, 1915 Çanakkale Köprüsü için verilen 16.4 milyon araç geçiş garantisi örneğinden imtiyazlılara nasıl kaynak aktarıldığını şöyle anlattı:

 

“Son olarak birkaç gün önce açılan 1915 Çanakkale Köprüsü imtiyazlılara kaynak aktarma projesidir. 4 milyondan fazla araç geçmeyen bir boğaza, 16,4 milyon araç geçiş garantisi nasıl verilir? Geçmeyen 12 milyon aracın parası bu milletin cebinden çıkacak. Şehir hastanelerinin 13 tanesini 57 tane hastane fiyatına yaptılar. Yapılan hesaba göre maliyeti 12,5 milyar lira tutan 13 hastaneyi, 54,5 milyara mal ettiler. Yani 44 tane şehir hastanesi parası bu imtiyazlı müteahhitlere aktarıldı. Bu da yetmiyor, bu imtiyazlı holdinglere 128 kez vergi muafiyeti yapılmış. Sadece geçen sene eylül ayında Resmi Gazete’de de yayınlandı, bu holdinglerden birinin 9,5 milyar vergi borcu silindi. Öbür taraftan vatandaşa geldiği zaman Amasya'nın Kızılca köyünde borcu olduğu için bağırta bağırta 7 tane traktörünü haczediyorsun ama imtiyazlı holdinglere bir kalemde 9,5 milyar liralık vergi borcunu siliyorsun.”

 

 

‘313 bin lira maaş alan bakan yardımcısı yokluktan anlamaz tabii’

Yoksulluğun ve geçim sıkıntısının 3. sebebinin ‘israf canavarı’ olduğunu belirten Genel Başkanımız Erbakan, kamuoyunda çıkan ve büyük tepki çeken 313 bin TL maaş alan bakan yardımcısı haberini hatırlattı:  “Milyonluk makam araçları, makam odaları, protokol ve seyahat masrafları ile 3, 5, 7 maaş alan bürokratlar zaten herkesin bildiği şeylerdi. Bir de 2 gün önce medyaya düşen 313 bin lira maaş alan bakan yardımcısı haberi çıktı. 313 bin lira 75 asgari ücretlinin aldığı maaşa denk geliyor. Bir diğer deyişle bir asgari ücretli 6,5 sene çalışıp ancak kazanabiliyor bu parayı. Ondan sonra da fakirlik yokluk deyince abartıyorsunuz diyorlar. 313 bin lira maaş alan birine hayat pahalılığı dokunmaz tabii”

Kongrede il başkanlığı için tek aday olan İsmail Baykal, Yeniden Refah Partisi Ankara İl Başkanı seçildi.

Yayın Tarihi: 27 Mart 2022 | Yayın Saati: 19:39:31