ERBAKAN HOCA NESİLLERE İSTİKAMET VERENDİ

ERBAKAN HOCA NESİLLERE İSTİKAMET VERENDİ

 

 

 

Konya'da merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı Anma programına katılan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan,  yaptığı konuşmada, "Erbakan Hocamız nesillere istikamet verendi. Okul gibi çok sayıda insan yetiştirdi. Hidayeti ve feraseti ile istikamet üzere, dava şuuruna sahip milyonların yetişmesine vesile oldu ve çok önemli bir çığır açtı." ifadelerini kullandı.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, vefatının 11. yıldönümü vesilesiyle Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Erbakan Vakfı tarafından gerçekleştirilen 'Nesillere İstikamet Veren Erbakan' konulu panel ve anma programına katıldı.

 

Moderatörlüğünü üniversite rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu'nun yaptığı programda, katılımcılar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Devlet Eski Bakanı ve YGenel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Sacit Günbey, Prof. Dr. Doğan Aydal ve Doğan Bekin merhum Millî görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı andılar ve anlattılar.

 

 

Erbakan Hoca aldanmayan ve aldatmayandı

Panel oturumu öncesi konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, gerçek manada milletin adamı olarak nitelendirdiği merhum babası Necmettin Erbakan'ı şöyle anlattı:

 

"Bugün kendi ismini taşıyan Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde, vefatının 11. Yıldönümünde gerçek bir dava adamını, gerçek bir devlet adamını, örnek bir Müslümanı, gerçek bir bilim adamını, Merhum Erbakan Hocamızı anıyoruz… Erbakan Hocamız; her şeyden önce aldanmayan, aldatmayandı. Üstün feraseti sayesinde aldanmadı, aldatmadı. Erbakan Hocamız çok güçlü bir imanı ve hidayeti kendi bünyesinde birleştirdiğinden dolayı Cenabı Allah kendisine üstün bir feraset nasip etmişti. Bu feraseti sayesinde milletimize tüm İslam Alemi’ne adeta bir pusula gibi yol gösterdi.  Erbakan Hocamız vazgeçmeyendi. Muazzam dirayeti ile tam 4 partisi haksız ve hukuksuz yere kapatıldığı halde, 5.’sini kurup yoluna devam etti.  12 Eylül döneminde idamla yargılanmasına rağmen davasından vazgeçmedi. "

 

 

Daima hayrın yanında, şerrin karşısında durdu  

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın zorluklarla ve engellerle dolu 42 yıllık siyasi yaşamı boyunca hidayetiyle; hayrı ve şerri daima doğru bir şekilde tespit ettiğini kaydeden Genel Başkanımız, Erbakan Hocamızın bedel ödemek pahasına da olsa daima hayrın yanında, şerrin karşısında durduğunu ve hakkın yanında batılın karşısında saf tuttuğunu ifade etti.

 

 

Nezaket sahibiydi  

Babası Necmettin Erbakan'ın sadece siyasi anlayışıyla değil, edebiyle, ahlakıyla, tevazusuyla, takvasıyla da örnek bir siyasetçi olduğunu belirten Genel Başkanımız Erbakan, “Kendinden çok küçükleri bile ayakta karşılar, kapıya kadar uğurlar. Saygı çerçevesinde hitap eder ve hatta rakiplerini eleştirirken bile onları gücendirmeden rencide etmeden, incitmeden yapan çok büyük nezaket sahibi bir lider bir siyasetçi olarak tarihe geçti." dedi. 

 

 

İsmi bereket kavramıyla özdeşleşmişti

Necmettin Erbakan isminin ülkenin pek çok yerinde 'bolluk' ve 'bereketle' anıldığını vurgulayan Genel Başkanımız, sözlerine şöyle devam etti:

 

 "Türkiye'nin neresine giderseniz gidin en sağcısından en solcusuna kadar Erbakan dendiği zaman bereket diyorlar, bolluk diyorlar özellikle 54. Hükümet döneminde işçi-memur-emekli maaşlarına yaptığı dünyada eşi görülmemiş artış, dar gelirlinin refah seviyesini 11 ay gibi kısa bir sürede muazzam seviyede artırması 'Erbakan demek, Bereket demek, bolluk demek' sözünün haklılığını ortaya koyan çok önemli icraatlardı."

 

 

Erbakan ismi sanayi, üretim ve teknolojiyle de özdeşti

Günümüzde sanayi ve teknolojideki gelişmelerin temellerini Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız'ın attığını hatırlatan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan,  "Alman Leopard tanklarının motorlarını geliştirmiş olması, 1956’da Türkiye’nin ilk yerli milli motorunu üreten Gümüş Motor fabrikasını kurması ve arkasından  76-77’deki Ağır Sanayi  hamlesi ve bugün savunma sanayinde, haberleşme  teknolojisinde, pek çok teknolojik alanda öncülük eden ASELSAN'ın kurucusu olması Erbakan deninde akla sanayi-üretim-ihracat ve teknolojinin gelmesini sağlamaktadır." dedi.

 

 

Dünyalık menfaatlerle elde edilemez bir liderdi

Necmettin Erbakan Hocamız’ın ‘Bir elime güneşi, bir elime ayı da verseniz yine de davamdan dönmem' Peygamberi duruşunu örnek alan bir lider olduğunu kaydeden Genel Başkanımız, "Azmi ile, kararlılığı ile, cesareti ile, asla vazgeçmemesi taviz vermemesi ile bu duruşu örnek aldığını gösterdi.  Erbakan hocamız; koltuk, makam, mevki, para gibi dünyalık menfaatlerle elde edilemez bir liderdi. O ticaretini Allah'la yapmıştı. Canını, malını, bütün hayatını cennet karşılığında Allah’a satmıştı. O, Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmayan bir mücahitti. Dünyayı değil, ahireti tercih etti, makam-mevkiyi değil Allah’ın rızasını tercih etti." şeklinde konuştu.  

 

 

Erbakan Hocamızı anlatan cümle: ‘İslamsız saadet olmaz'

'Erbakan Hocamız’ı anarken hatırlamadan geçemeyeceğimiz, Erbakan dendiğinde ilk akla gelmesi gereken cümlelerden 'İslamsız Saadet Olmaz' sözünü ve 'İslam Cihad dinidir' sözünü hatırlamamız lazım' diyen Genel Başkanımız Erbakan, “Bu iki cümle şiar gibi Erbakan Hocamızı andığımız zaman hatırlamamız gereken cümlelerdir.  Bir diğer önemli cümlesi de 'Dünyadaki en akıllı insan Allah’tan en çok korkandır' sözünü de vurgulamamız gerekir. Allah O’ndan razı olsun, gani gani rahmet eylesin, bizlere de O’nu anlamayı ve O’nun gibi yaşamayı nasip eylesin…" ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 26 Şubat 2022 | Yayın Saati: 19:26:36