Erbakan’dan Hükümete ‘OVP’ eleştirisi: Dostun iyisi acı söyleyendir…

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan’dan OVP’ye eleştiri: "Dostun en iyisi acı söyleyendir' sözünden hareketle en son açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Programla ilgili üzülerek ifade ediyorum ki, maddi sıkıntıların ortadan kaldırılmasına, ekonominin düzeltilmesine, enflasyonun ortadan kaldırılmasına, milletin yükünün hafifletilmesine, dar gelirlinin alım gücünün, refah seviyesinin artırılmasına vesile olabilecek bir program gibi gözükmüyor"

 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Dr. Fatih Erbakan, partisinin İbrahim Erkal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Erzurum 3. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

 

Bileğimizin hakkıyla yüzde 3 oy alıp 5 vekil çıkardık!

 

Parti olarak girdikleri ilk seçimlerinde yüzde 3'e yakın oy alarak bileklerinin hakkıyla 5 milletvekili çıkardıklarını söyleyen Erbakan, 21 sene aradan sonra milli görüşü yeniden Meclise taşıdık. Tıpkı 14 Mayıs seçimlerinde olduğu gibi 31 Mart 2024 seçimlerine de Yeniden Refah Partisi olarak damgamızı vuracağız ve aziz milletimizi özlemiş olduğu o efsane milli görüş belediyecilik anlayışına yeniden kavuşturacağız" diye konuştu.

 

Açıklanan OVP borç-faiz-zam ekonomisine devam demek!

 

Geçtiğimiz günlerde iktidarın açıkladığı Orta Vadeli Programı yönelik eleştirilerde bulunan Erbakan, önümüzdeki 3 sene de borç-faiz-zam-vergi ekonomisine devam edileceğinin ve bunun da milletin sırtına daha fazla yük yüklemek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Denk bütçe yapılmadan borçlanmaya devam ederek, borç faizi ödemekten kurtulamayacağımızı yıllardan beri ifade ediyorum. Bakınız merhum liderimiz Erbakan hocamız 11 aylık kısa bir sürede koalisyonla iktidarda olmasına rağmen ilk yaptığı iş, tek bütçeyi gerçekleştirmek oldu. Geçen yıl 143 milyar TL, bu sene 1 trilyon 633 milyar, önümüzdeki yıl da 2 trilyon 652 milyar TL bütçe açığı… Bütçe açığı borçlanmak demektir. Borçlanmak demek borç faizinin patlayarak artması demektir. Borç faizinin artması demek zamla vergiyle kemer sıktırarak milletin sırtına yük yüklemek demektir.” 

 

‘OVP’ye göre 3 senede 5 trilyon 431 milyar faize gidecek!’

 

“2022 yılında ‘325 milyar TL’ olan faiz harcamaları, 2023 yılında %104,4 artarak “663 milyar TL” olmuş. Hani Faizden kurtulacaktık? 2024’te faiz bir yüzde 100 artış ile daha; “1 trilyon 277 milyar TL’ye çıkıyor,  2025’te ise 1 trilyon 833 milyar TL”, 2026’da “2 trilyon 321 milyar TL” kamu kaynağı faize aktarılacaktır. OVP’ye göre devlet, önümüzdeki 3 senede 5 trilyon 431 milyar TL borç faizi ödeyecek.  Yani ortalama her sene 40 milyar dolar faize gidecek.”

 

 

‘Milletin sırtına binen yük katlanarak artacak’

 

“OVP’ye göre milletin yükü katlanarak artacak. Hükümet, ‘2022’de 2.4 Trilyon lira vergi topladı, 2023’te        4.3 Trilyon lira, 2024’te   7.5 Trilyon lira, 2025’te        9.6 Trilyon lira,  2026’da da 11 buçuk Trilyon lira vergi toplayacağım’ diyor. Vergiler astronomik bir şekilde artmaya devam ediyor. 4 senede toplanacak vergi miktarı 5 misli artıyor. Vergi yükü artıyor, özelleştirmelerle devlet varlıklarının satışı artıyor, bütçe açığı artıyor, borç faizi katlanarak artıyor. Borç faiz zam ekonomisi devam ediyor. Toplanan vergilerimiz faize gidiyor. 2022 yılında toplanan vergilerin %13,6’sı faize giderken, 2023’te %15,3’e, 2024’te  %17,1’e, 2025’te  %19,1’e ve 2026 yılında ise %20,2’ye kadar yükselecektir. Toplanan vergiler bu milletin alın teri, bu milletini emeği millete hizmete gideceğine maalesef faize harcanıyor. Vatandaşa hizmet adına kullanılması gereken kamu kaynakları faize aktarılmakta ama OVP’de bu kötü gidişatı durdurabilecek hiçbir önlem düşünülmemiştir.

 

‘Bu borç-faiz-zam-vergi ekonomisinden vazgeçin’

 

“Bu OVP bize, önümüzdeki 3 sene de borçlanma, yüksek borç faizi, vergi artışı ve devlet varlıklarının satışı yani borç-faiz-zam-vergi ekonomisine devam edileceğini gösteriyor. Bizler Yeniden Refah Partisi olarak, hükümete bu borca, faize ve vergilere dayalı ekonomi politikasından; hem sizin, hem milletin geleceği için vazgeçilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bizim mutabakat metnine koyduğumuz maddeler de bunu içeriyor. İktidara Milli Görüş’ün ‘Adil Düzen Ekonomisi’ne bir an önce geçilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

 

 ‘Adil bir vergi sistemine geçilmesi lazım’

 

‘Geniş halk kesimlerinden, dar gelirliden toplanan vergilerden oluşan bu mevcut çarpık vergi sistemini, adil bir vergi sistemi haline dönüştürülmesi lazım.’ diye Erbakan  “Zenginden daha az, fakirden daha çok vergi alan bir sisteme hayır. Adil bir vergi sistemine geçilmesi lazım. Katma değeri yüksek olan ürünlerin üretilmesi ve bunların ihracatı için devletin kolları sıvaması, taşın altına elini koyması lazım. Katma değerli ürün üretmeden zenginleşmek olmaz.”

 

Yayın Tarihi: 12 Eylül 2023 | Yayın Saati: 18:34:07