ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ HAKKINI ALAMIYOR

 ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ HAKKINI ALAMIYOR

 

17 Şubat 2022 tarihinde EKPSS atama töreninde, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kamuda çalışan sözleşmeli personelin de engelli kotasının %3'lük dilimi içerisine dahil edileceğini ve engelli kadrolarına artı olarak 12.000 engelli personel ataması yapacağız ifadesini kullanıp engelli vatandaşlarımıza söz vermiştir.

 

Aradan 5 ay geçmesine rağmen herhangi bir atama olmamıştır. 26.04.2022 tarihin de EKPSS sınavı yeniden yapılmıştır. Atama yapılmıyorsa bu sınav neden yapılıyor. Engelli personel atamaları, seçim yatırımı olarak mı düşünülmektedir diye aklımızdan geçmiyor değil.

 

Engelli vatandaşlarımız seçimden seçime değil, 365 gün düşünülmesi gereken özel insanlardır. Bu bilince herkesin vakıf olması gerekir. Eğer böyle bir düşünce var ise Engelli vatandaşlarımız bu oyuna gelmez, gereken cevabı sandıkta verir.

 

TÜİK’in altı aylık % 42,35 enflasyon açıklamasına rağmen Engelli maaşlarının % 41,69 arttırılması diğer vatandaşlarımız gibi Engelli vatandaşlarımızın da enflasyon karşısında çaresiz bırakılması bir kez daha beklentileri karşılamamıştır.

 

01.07.2022 tarihli resmi gazetede yayınlanan Erişilebilirlik Kanunu belediyelere, kamu kurumlarına ve maliklere denetimden sonra 8 yıl süre verildi. Yani denetimden sonra 8 yıl içinde eksikleri gider denildi. Daha öncede 2014 yılında alınan kararda belediyelere, kamu kurumlarına ve maliklere 7 yıl süre verilmişti, 2021 yılında bu süre dolmuştur, ancak bu süre zarfında erişilebilirlik kanunu tam manasıyla uygulanmamıştır. Son açıklanan resmi gazetede Erişilebilirlik Kanunu 8 yıl daha ertelendi. Alınan son karar ile engelli vatandaşlarımız bir kez daha derinden üzülmüştür. Yeniden Refah Partisi olarak Engelli hakları ve Engelli kanununu yakın dan ve özenle takip ettiğimizi bildiririz.

 

Yeniden Refah Partisi olarak hepinizin Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle tebrik eder, hepinizi hürmetle muhabbetle selamlıyorum.

 

 

Davut Konakçı

Engelliler Koordinasyon Birim Başkanı

Yayın Tarihi: 7 Temmuz 2022 | Yayın Saati: 16:15:57