ENGELLİ MAAŞLARI EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI SEVİYESİNE GETİRİLMELİDİR

ENGELLİ MAAŞLARI EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI SEVİYESİNE GETİRİLMELİDİR

 

 

 

Engelliler Birim Başkanımız Davuz Konakçı, “Şu an ödenmekte olan engelli maaşları, içinde bulunduğumuz ekonomik şartların zorlaşması üzerine en düşük emekli maaşı seviyesine getirilmelidir.” dedi.

 

 

Engelliler Koordinasyon Birim Başkanımız Davut Konakçı "Engelliler Haftası" dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

 

 

İktidar engelli politikalarında sınıfta kaldı

İktidarın engelli politikalarında da sınıfta kaldığını söyleyen Konakçı şöyle konuştu:

 

“Her seferinde üzerinde hassasiyetle durduğumuz engelli istihdamını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. 2020 yılında atama yapmayıp, 2021 yılında 1.961 memur atamasının yapılması, 2022 de ise 2.927 atama yapılması mevcut iktidarın engelli politikaları üzerine sınıfta kaldığının açık bir göstergesidir. Oysaki rakamlar hiç de gözüktüğü gibi değildir. Kamuda yarım kalan engelli kadroları acilen 8 bin engelli personeli atamasının yapılması gerekmektedir. Ayrıca kamu da ortopedik engelli, görme engelli ve işitme engelli olan vatandaşlarımızın yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilmelerinden doğan problemler Yardımcı Hizmetler de değil Genel İdari Hizmetler sınıfında istihdam edilerek çözülmelidir.

 

·      Aynı zamanda yasalar ile sabitlenip sürekli zorunluluk süresi her sene uzatılan, engelli vatandaşlarımızın kamusal yaşamın her alanında tam ve bağımsız kişiler olarak hayatını devam ettirebilmesi için iş yerleri, okullar, alışveriş merkezleri, kamu kurumları, ibadethaneler ve konutlar engellilere uygun hale getirilmelidir.

·      Engellileri topluma kazandırmak amacıyla çalışan, ama yer ve mekan sıkıntısı çeken derneklere mekan tahsis edilerek, dernekler aracılığı ile, engellilere yapılacak hizmetlerle, engellilerin de toplum hayatına katılımları ve belediye hizmetlerinden yararlanmalarının önü açılmalıdır. Belediyelerde engelli meclis üyesinin olması alınan kararların engellilere uygun olup olmadığı tespit edebilmesi açısından önem arz etmektedir.

·      Acilen rehabilitasyon merkezlerinin durumu gözden geçirilmeli ve son günlerde yaşanan aksaklıklar giderilmelidir.

·      Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon birimimizin hazırlamış olduğu projelerin hayata geçirilmeye çalışılmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu da bizim doğru yolda olduğumuzu ve gerçekten sorunları bizim çözeceğimizin açık ispatıdır. Bazı siyasiler gibi engellilere yaklaşım açımız oy alma değil, engellilerin derdi bizim de derdimizdir düsturu üzerinedir.

·      Yeniden Refah Partimizin iktidarında engelli vatandaşlarımızın yüzü gülecek. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftalarını kutluyor, saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyoruz.”