ENGELLİ KOORDİNASYON BİRİM BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

YENİDEN REFAH PARTİSİ

ENGELLİ KOORDİNASYON BİRİM BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

 

EKPSS 2020 sınavının ertelenmesi, 2020 yılı Engelli atamalarının yapılmaması ve Devlet Demir Yollarının Engelliler hakkında Seyahat kısıtlamasına dair bir Basın Açıklamamız ;

 

“İki yılda bir yapılması gereken Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), Nisan 2020 için planlanmışken COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmiş, son olarak ÖSYM tarafından 15 Kasım 2020’de yapılacağı duyurulmuştur.

 

Pandemi nedeniyle ertelenen diğer merkezi sınavların çoğu yaz döneminde yapılmışken, EKPSS’nin ertelenmesi sorunlu ve haksız bir uygulamadır. ÖSYM Başkanlığı bu kararı alırken, doğrudan engellilerle ilgili kamu kuruluşlarının ve bizzat engellilerin görüşlerini almamıştır. Engellilerln görüşü alınmış olsaydı sınavın nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda alternatif öneriler geliştirilebilirdi.

 

EKPSS sınavının yapılmamasından kaynaklanan sorunlar, engellilerin kamu kurumlarına her yıl yapılan atamalarının bu yıl gerçekleştirilmemesi nedeniyle daha da derinleşmiştir. Her yıl sınav sonuçlarına göre ve kurayla en az bir defa atama yapılırken, 2020 yılında henüz atama yapılmamıştır. 2018 yılında 2150, 2019 yılında 1041 kadroluk atama yapılmışken, 2020 yılında bir atama süreci başlatılmamıştır.

 

Pandemi şartları ve kotaların doluluğa gerekçe gösterilerek 2020 yılında engelli kamu çalışanı istihdam edilmemesi yanlış bir yöntemdir.

 

Engelliler çalışıyor, toplu taşıma araçlarına biniyor, işe gidip geliyor. Özel sektörde çalışanlar zaten hiçbir idari izin hakkından yararlanamıyor. Engelli ve kronik hastalığı olan sağlık çalışanları da görevleri başında.

 

Kamu atamaları biran önce yapılmalıdır

 

 2020 yılının ilk altı ayında kamuya çok sayıda atama yapılmış olduğunu göz önüne aldığımızda, bu uygulamanın haksızlığı görünmektedir. . Sadece Sağlık Bakanlığı KPSS puanıyla farklı statülerde 50 bin personel almış ancak EKPSS puanıyla alım yapmamıştır. Gaziler, şehit yakınları ve devlet korumasında yetişenler için 2020 yılında üç bin atama yapılırken, istihdamda özel politika gerektiren engelliler için atama yapılmaması ilginçtir.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2020-Mart Engelli ve Yaşlı İstatistikleri Bültenine göre, 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla toplam engelli kontenjan açığı 7119 olarak görünmektedir.

 

Kamuda KPSS puanıyla alım yapılırken eşzamanlı olarak EKPSS puanıyla da alım yapılmasını ve bu atamaların 2020 yılı bitmeden gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıyeten Devlet Demir Yollarının Pandemi sürecini bahane ederek engellilere seyahat kısıtlamasını biran evvel çözüme kavuşturulması gerekliliğini belirtir bu konunu yakından takipçisi olacağımızı Basın ve Kamu oyununa duyururuz.

 

Davut KONAKÇI

Engelli Koordinasyon Birim Başkanı

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2020 | Yayın Saati: 17:11:07