DOĞU AKDENİZ’DE HAKLARIMIZ ACİLEN KORUNMALI!

DOĞU AKDENİZ’DE HAKLARIMIZ ACİLEN KORUNMALI!

 

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) sınırları içerisinde yer almakta olan 5. ve 10. bloklardaki son gelişmeler ister istemez dikkatlerin yeniden Kıbrıs’a çevrilmesine neden olmuş bulunmaktadır.

 

Daha önceden Türkiye’nin MEB sınırları içerisinde yer alan 5. Blok ile ilgili GKRY ile Exxon Mobil ve Qatar Petroleum arasında sondaj çalışmalarının yapılmasına yönelik anlaşmanın imzalanmasından haftalar sonra, 10. blokta yer alan Glaucus-2 kuyusunda sondaj çalışmasının başlatılmış olması Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarının gasp edilmesi açısından son derece vahim bir gelişmedir.

 

GKRK Enerji, Ticaret ve Endüstri Bakanı Natasa Pilides Glaucus-2 kuyusunda sondaj çalışmasının Exxon Mobil ve Qatar Energy konsorsiyumu tarafından başlatıldığını sosyal medya hesabından yayınlamış olup, bu konuda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cılız açıklaması dışında konuyla ilgili olarak hiçbir adım atılmamıştır. 

 

Sonuç olarak; mevcut hükümetin Doğu Akdeniz’de meydana gelen bu son gelişmeler karşısında hak ve hukukumuzun korunması için gerekli adımları acilen atması gereklidir.

 

 

Dr. Fatih Erbakan

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı

Yayın Tarihi: 3 Ocak 2022 | Yayın Saati: 17:11:44