Depreme karşı el birliği ve güç birliği içinde olmak

DEPREME KARŞI EL BİRLİĞİ VE GÜÇ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMAK 

 

 

Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde Kahramanmaraş, Pazarcık merkezli ve 10 ilimizi etkisi altına alan yıkıcı deprem ne yazık ki, büyüklüğü Richter ölçeğine göre M7,8 ile bilim insanlarının belirttiği üzere 12 Mercalli şiddet ölçeğine ulaşmış ve bunun sonucu olarak büyük oranda can ve mal kaybına neden olmuştur.

 

Geniş alana yayılan ve büyük etki oluşturan son yüzyılın en büyük deprem felaketine karşı birlik ve beraberliğimizi zedeleyebilecek her türlü art niyetli yaklaşımlara karşı duyarlı olmamızda büyük yarar görüyoruz. 

 

Deprem felaketi üzerinden politika devşirmeye çalışan bildik mahfillerin özellikle yurt dışı ağırlıklı olarak yakmaya çalıştıkları ayrıştırıcı ateşi Türkiye'ye sıçratmaya çalışmaları son birkaç gün içerisinde büyük bir hız kazandığını üzülerek ifade etmek istiyoruz.

 

Özellikle depremden sonra sosyal medyada bilinçli olarak ortaya atılmaya çalışılan yanlış bilgilerle oluşturulmaya çalışılan algı operasyonlarına karşı son derece duyarlı olmada büyük fayda görüyoruz. Öte yandan günübirlik yaklaşımlarla reflektif politikalar ortaya koymak sadece günü kurtarmaya yönelik olmaktan öteye gidememektedir. 

 

Burada asıl yapılması gereken, bu zor deprem sürecinde Türkiye’nin uzun zamandır ihtiyacı olan barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma adına oluşan olumlu ve yapıcı havayı koruyabilecek ve uzun zamandır özellikle siyasi alanda metaforlaştırılmış ayrıştırıcı ve ötekileştirici jargonun artık yapıcı bir çerçeveye tutturulması artık kaçınılmaz bir olgudur.

 

Deprem olgusu üzerinden sistemli algı operasyonları ile karşımıza çıkma eğilimi göstererek yeni kaos dönemi oluşturmaya çalışan mahşerin süvarisi karşısında ancak ve ancak el birliği ve güç birliğiyle karşı koymak mümkün olabilir.

 

Ezcümle Yeniden Refah Partisi olarak, her zaman olduğu gibi bu hassas süreçte de yapıcı ve birleştirici politikalar ortaya koyarak, ülkemiz ve milletimizin bekası için gerekli olan birliktelik harcını oluşturmaya katkı sağlayacağımızı ifade etmek isteriz.

 

Bu vesileyle, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

 

 

 

Doğan Bekin
Genel Başkan Yardımcısı | Dış İlişkiler Başkanı

Yayın Tarihi: 9 Şubat 2023 | Yayın Saati: 14:30:45