Deprem üzerinden siyasi çekişmeler kabul edilemez!

Deprem üzerinden siyasi çekişmeler kabul edilemez!


Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, iktidara ve muhalefete seslenerek; “Böylesi bir afetle karşı karşıya iken yapılması gereken tek şey; depremzedelerimizin yanında olmak ve yaralarımızı mümkün olan en kısa sürede sarmaktır. Bu süreçte kimse siyaset yapmamalı, iktidarıyla muhalefetiyle tüm partiler, milletimizin beklediği ve hak ettiği birlik ve beraberliği sağlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Genel Başkanımız Erbakan, deprem bölgesinde en önemli sorunlardan birinin de hijyen problemi ve salgın hastalık riski olduğunu kaydederek, “Bölgede çöpler ciddi şekilde birikmeye başlamıştır. Bu çöplerin çevre illerin belediyeleri tarafından acilen toplanması gerekmektedir.” uyarısında bulundu.

 

 

Hazine yardımlarının yüzde 70’i depremzedelere bağışlansın

Genel Başkanımız, siyasi partilerin bu seneki hazine yardımlarının yüzde 70’inin depremzedelere verilmesi çağrısında da bulundu.

 

 

Bu dönemde birlik ve beraberlik en üst seviyede olmalı

Genel Başkanımızın açıklamaları şöyle;

“Milyonlarca insanımızın etkilendiği, yakınlarını, evini, işini kaybettiği böylesi bir afet zamanında, birlik ve beraberliğin en üst seviyede olması gereken bir süreçte, iktidarla muhalefetin deprem üzerinden siyasi çekişmelerini devam ettirmeleri kabul edilemez. İktidarın, muhalefet partilerine ait belediyelerin deprem bölgesinde çalışmalarına köstek olduğuna dair iddialar gerçekten vahim.  Aynı şekilde muhalefet kanadının da sürekli eksiklere vurgu yaparak iktidarı eleştirmesi de bu aşamada doğru bir yaklaşım değil.”

 

 

İhmali olanlardan hesap sorma zamanı elbette gelecektir

‘Biz Yeniden Refah Partisi olarak ilk andan itibaren teşkilatımızın her ferdiyle depremzedelerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz’ diyen Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, “Süreç yönetimiyle ilgili eksiklikler ve ihmaller elbette ki vardır. Biz de bu eksiklerin giderilmesi ile ilgili önerilerimizi sürekli olarak uygun olan her platformda dile getirmekteyiz. Hesap sorma, ihmali olanların ortaya çıkarılması ve gerekli yaptırımlara tabi tutulmalarının da zamanı gelecek. Ancak bugün o gün değildir. Bugün, tarih boyunca dayanışmanın ve yardımlaşmanın en güzel örneklerini sergilemiş olan Anadolu insanının yanında olma, depremzedelerimize el uzatma günüdür.” diye konuştu.

 

 

En acil ihtiyaç barınma ve ısınma sorunudur

Genel Başkanımız Erbakan, deprem bölgesinde bizzat gördükleri ve teşkilatlarımızın da tespit ettiği acilen giderilmesi gerekli eksiklikleri şöyle sıraladı:

  • Depremzedelerimizin acil ihtiyacı kış aylarını yaşadığımız bu günlerde barınma ve ısınma sorunudur. Hızla ve öncelikli olarak devletimizin ve sivil toplum kuruluşlarının bu afetten etkilenen vatandaşlarımızı sıcak bir çatının altına sokmak için çadır ve konteynırları temin edip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırması gerekmektedir.

 

‘Kardeş şehir’ uygulaması başlattık

  • Biz Yeniden Refah Partisi olarak tüm sivil toplum örgütlerine örnek olabilecek, koordinasyonu kolaylaştırarak ihtiyaçların tespit edilip hızla çözüm üretilmesini sağlayacak ‘Kardeş Şehir’ uygulamasını başlattık. Bu uygulamayla depremden etkilenen 10 ilimizi, kalan 71 ilimize ve ilçelerine emanet ederek, her bir il teşkilatımızın sorumlu olduğu deprem bölgesini belirledik. Bu saatten sonra tüm teşkilatlarımız yüksek koordinasyonla, sorumlu oldukları ilin ihtiyaçlarını önceleyerek çalışmalarını yürütmektedirler. Örneğin; bu uygulama sayesinde kısa sürede Kahramanmaraş’ta 2 adet, Adıyaman ve Malatya’da 1’er adet her biri günlük 2000 kişilik 3 öğün yemek verecek aşevlerimizi devreye aldık.

 

  • Antalya teşkilatımızın kriz masasının barınma için temin ettiği 325 adet konteynırın kara ve deniz yoluyla AFAD’la  koordineli bir şekilde bölgeye ulaşımını sağlıyoruz.

 

  • Yine teşkilatlarımız 180’in üzerinde iş makinesini bölgeye ulaştırmıştır, 100’lerce teşkilat mensubu gönüllümüz bölgede arama kurtarma çalışmalarında çalışmaktadır. Şu ana dek 200’ün üstünde yardım tırımız bölgeye yardım malzemelerini ulaştırdı.

 

  • Ayrıca bölgeden ayrılan ve farklı şehirlere ulaşmasına da yardımcı olduğumuz depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için de seferberlik ilan ettik.

 

GSM operatörlerine çağrı: Depremzedelere sınırsız internet ve konuşma hakkı sağlanmalı

Bu süreçte gerçekleştirilen ve tepki çeken bazı uygulamalarla ilgili de uyarılarının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Genel Başkanımız Erbakan, sözlerine şöyle devam etti: 

Pek çok yardım çığlının karşılık bulduğu sosyal medyanın kısıtlanmasına ve internette bant daraltmalarına asla tevessül edilmemelidir. GSM operatörleri bölgede bulunan tüm kullanıcılara sınırsız internet ve konuşma hakkı sağlamalıdır. Ağır hasar aldığı halde yıkılmamış binaların çevresinde yeterli önlemler alınmaması büyük hayati riskler doğurmaktadır. Çok önemli bir konu da afetzedelerin tuvalet ihtiyacıdır. Yetkililerin seyyar tuvaletleri acilen bölgeye sevk etmesi gerekmektedir. Deprem nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarında sorumluların ve kusur durumlarının belirlenmesi ve ilerleyen süreçte yargılamanın sağlıklı yapılabilmesi açısından afet bölgesinde yok olma riski olan deliller enkazlardan toplanmadan, olay yeri inceleme ve tespit tutanakları düzenlenmeden enkaz kaldırma işlemlerinin yapılmaması gerekir.”

 

 

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2023 | Yayın Saati: 13:33:29