D8, ADİL BİR DÜNYANIN İLK VE TEK SOMUT ADIMIDIR

D8, ADİL BİR DÜNYANIN İLK VE TEK SOMUT ADIMIDIR

 

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, "D-8 organizasyonu yeni bir dünyanın çekirdeği, adil bir dünyanın ilk ve tek somut adımı niteliğini taşıyor" dedi.   

 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı ve D-8 Teşkilatı Genel Sekreterliği  ev sahipliğinde, Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (D-8) 25'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Çırağan Sarayı'nda program düzenlendi. Programa Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, D-8 Genel Sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam, Cumhurbaşkanlığını temsilen AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ülkelerin büyükelçileri, Erbakan Vakfı Genel Sekreteri Doğan Bekin ve sivil toplum örgütlerinin başkanları katıldı.  

 

 

D-8 ADİL BİR DÜNYAYI TEMSİL EDİYOR 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan D-8 organizasyonunun adil bir dünyayı temsil ettiğini belirterek, şunları söyledi: 

 

"Türkiye, Pakistan, Bangladeş, Mısır, Nijerya, İran, Endonezya ve Malezya'dan oluşan D-8 organizasyonunun kurulması bütün İslam aleminde büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılandı. 8 ülkenin meydana getirdiği D-8 topluluğunun bugün sahip olduğu potansiyel, konuşmacılar tarafından da ifade edilecek. 7 milyarlık dünyada, 1,2 milyarı aşan nüfusa sahip 8 Müslüman ülke. 7,5 milyon metrekarelik toprağa sahip 8  Müslüman ülke. Dünyada kanıtlanmış petrol rezervinin yüzde 12'sine, doğalgaz rezervinin yüzde 22'sine sahip bu 8 Müslüman ülke. Bunun yanı sıra stratejik maden rezervlerinin büyük çoğunluğunu bu 8 ülke bulunduruyor. Aynı zamanda dünya deniz ticaretinin 3'te 2'sinin gerçekleştiği deniz yolları ve boğazların kontrolü, bu 8 Müslüman ülkenin elinde. Genç, dinamik ve sürekli artan bir nüfus ile muazzam bir iş gücüne sahip. İslam Konferansı Örgütüne üye bütün Müslüman ülkelerin toplam milli gelirinin yüzde 60'ını bu 8 ülke karşılıyor. 8 ülkenin toplam gayri safi milli hasılası 4,5 trilyon dolar seviyesine geldi. İhracatları 600 milyar dolar, ithalatları 980 milyar dolar. Yani 1,9 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahipler."    

 

 

YENİ DÜNYADA PAYLAŞIM VE YÖNETİMDE ADALET HAKİM OLACAK

Genel Başkanımız D-8 organizasyonunun sadece bu ülkeleri ilgilendirmediğini belirterek "57 Müslüman ülkeyi, 160 ezilen ülkeyi de ilgilendiriyor. Çünkü onların kurtuluşu için de atılmış bir adımdır. Bu kurtuluş 4 adımda gerçekleşecek. Birincisi D-8'in kurulması bu gerçekleştirildi. İkincisi D-60 hedefine ulaşılması. Üçüncü adım D-160'ların kurulması. Yani 5 milyar ezilen insan, 160 ezilen ülkenin adil bir dünya için bir araya toplanmaları. Dördüncü adımda G-20'ler ile D-160'ların yeni ve adil bir dünya için bir araya gelmeleri, masaya oturmaları. Bu dört adımla adil bir dünyanın kurulmasıyla kurtuluş gerçekleşecek. Bu yeni dünyada, paylaşımda ve yönetimde adalet hakim olacak. Güçlünün haklı sayıldığı değil, haklının güçlü kılındığı bir dünya olacak. Doğru hak anlayışı temeline dayanan, adil bir düzen bu dünyada hakim olacak. Ezen ve ezilen dünyası olmayacak. Bu dünyanın prensipleri D-8 amblemindeki altı yıldız ile sembolize edilmiştir. D-8'lerin altı temel ilkesi bu yeni dünyanın kuruluş temel ilkesidir. Savaş değil barış, çatışma değil diyalog, sömürü değil iş birliği, çifte standart değil adalet, üstünlük değil eşitlik, baskı ve tahakküm değil insan hakları ve demokrasidir. Bu temel 6 ilke kurulacak yeni dünyanın esaslarıdır" diye konuştu. 

 

 

PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN HOCAMIZ İSLAM DÜNYASINDA ADALET VE KALKINMA İÇİN ÖNDERLİK ETMİŞTİ

Genel Sekreter Imam, programda yaptığı konuşmada, D-8'in, 8 Müslüman ülke olan Bangladeş, Mısır, İran, Endonezya, Nijerya, Malezya, Pakistan ve Türkiye tarafından kurulduğunu hatırlattı.

 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın İslam dünyasının önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu ifade eden İmam, "Erbakan, İslam dünyasında, eşitlik, adalet ve kalkınma için büyük bir önderlik yapmıştır. Erbakan, Türkiye önderliğinde, İslam dünyası ülkeleri arasında iş birliğinin güçlenmesini sağlamış, aynı zamanda dünya çapında insanların kalkınabilmesi için ilk adımları atmıştır." dedi.

 

D-8 ülkeleri içinde ekonomik iş birliğinin her geçen gün büyüyerek devam ettiğini kaydeden Imam, "Üye ülkeler arasında toplam Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), üç kattan daha fazla yükselmiştir. D-8 ülkeleri arasında 1997 yılında 1,2 trilyon dolar olan GSYH, 2019 yılında 4 trilyon dolara yükselmiştir." diye konuştu.

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2022 | Yayın Saati: 13:57:21