Cammu Keşmir Sorununa Kalıcı Çözüm Artık Kaçınılmazdır

Hindistan idaresindeki Cammu Keşmir bölgesinin özel statüsünün kaldırılmasının 4. yılı dolayısıyla Keşmirli Müslümanların uğradıkları zulümleri dile getirmek üzere; Azad Keşmir Meclis Başkanı Sayın Chaudhry Latif AKBER başkanlığında, Azad Keşmir İslam Partisi Lideri ve Milletvekili, Abdul Rashid TURABİ, Azad Keşmir Siyasi Partileri Hürriyet Birliği Genel Sekreteri Mahmood Ahmed SAGHER, Azad Keşmir Hürriyet Birliği Lideri Altaf Bhat, İstanbul Keşmir Evi Genel Müdürü Dr. Mubeen Shah ‘tan oluşan Azad Keşmir Delegasyonu İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Keşmir Konferansı” na katıldıktan sonra Ankara’da çeşitli siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütlerini ziyaret etmiş bulunmaktadırlar.

Değerli Azad Keşmir Delegasyonunun huzurlarında, Keşmir’de meydana gelen ve gün geçtikçe dozunu artıran zulüm ve insan hakları ihlallerinin son bulması ve 5 Ağustos 2019'da Cammu Keşmir'in özel statüsünü belirleyen 370. Maddenin ve bu özerk bölgenin doğrudan merkezi hükümete bağlı "Cammu Keşmir" ve "Ladakh" adıyla iki birlik toprağına bölünmesi konusundaki hukuksuzluğun ortadan kaldırılması konusunda gerekli adımların atılması artık kaçınılmazdır.

Bu nedenle BM Güvenlik Konseyi’nin 1948'den itibaren aldığı kararlarla Cammu Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngören kararlarının uygulanması gerekmektedir.

 Cammu Keşmir’in egemenlik ve torak bütünlüğünü sağlayacak olan Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda bölgenin kendi kaderini ve geleceğini kendi tayin etme hakkı gereği bir an önce plebisit yoluyla kalıcı çözüm bulunması sadece Keşmir ve Hindistan’a değil, başta Hindistan ve Pakistan arasındaki sorunların ortadan kalkmasına ve Güney Asya’da güven, barış ve istikrarın oluşmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Hindistan Başbakanı Narendra Mondi’nin de ömür boyu üyesi olduğu Hindu üstünlüğünü (Hindutva) savunan paramiliter RSS ( Rashtriya Swayamsevak Sangh)’ın dayatmaları sonucu Hindistan Parlamentosu, Cammu Keşmir'e özel statü veren ve geleceğini halk oyuyla belirleyecek olan plebisit dahil bağımsız politika oluşturma hakkını sağlayan Hindistan Anayasası’nın 370. Maddesini 05 Ağustos 2019 tarihinde ilga yoluna giderek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, 1948'den itibaren aldığı Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngören kararları yok hükmünde saydığını ortaya koymuş oldu.

Hindistan Parlamentosu, 05 Ağustos 2019 tarihinde söz konusu 370. Maddeyi iptal yoluna gittikten sonra Cammu Keşmir'de büyük askeri yığınakla fiili işgal yoluna giderek kabul edilemez eylemlerle insan hakları ihlallerini işlemeye başlamış oldu. Bu fiili işgale karşı gelen insan hakları savunucuları, çeşitli sivil toplum örgütleri ve yazılı ve sözlü basın yayın organları ve gazeteciler çeşitli yollarla acımasızca susturulmaya başlandı.

Narendra Mondi başbakanlığındaki Hindistan Hükümeti, Cammu Keşmir’de demografik yapıyı değiştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olup, keza çeşitli yöntemlerle Müslümanlar üzerinde baskı kurarak, mülklerini tahrip etme, dini özgürlüklerini kısıtlama yoluna gitmekte, baskıcı tutumunu gün geçtikçe her alanda artırma yoluna gitmektedir.

 Hindistan Başbakanı Mondi, Başbakan olarak seçilmeden önce Gujarat eyaletinin başbakanı olarak görev yaparken Hindistan tarihindeki en büyük Müslüman karşıtlığı programı yönetmişti. Hindistan Başbakanı olarak göreve geldikten sonra ise Hindistan’ın İngiliz kolonizasyonundan kurtulması için Hint-Müslüman dayanışmasını (SWARAG) ön plana çıkaran Gandi’nin aksine Hindutva anlayışıyla hareket ederek Müslümanlara karşı İslamofobi anlayışının bir versiyonu olan HİNDU üstünlüğünü dayatmaya başladı. Bunun sonucu olarak Cammu-Keşmir’e özel statü veren Anayasa’nın 370.maddesini parlamentodaki çoğunluğuyla ilga yoluna gitmiş oldu.

Şu anda ise, Cammu-Keşmir’in demografik yapısını değiştirmek amacıyla İşgalci Siyonist İsrail’in Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de uygulamakta oluğu metotların benzerini aynen Cammu Keşmir bölgesinde uygulamaktadır.

Yeniden Refah Partisi olarak, Filistin ile aynı tarihten beri benzer kaderi yaşayan Cammu Keşmir’de, Mondi hükümetinin uygulamakta olduğu sistematik baskı, zulüm, hak ihlalleri ve demografik yapıya yönelik değişim politikalarının ve askeri ablukanın bir an önce sona erdirilmesi ve 5 Ağustos 2019’da plebisit haklarını içeren 370. Maddenin yeniden yürürlüğe konulması konusunda başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya kamuoyunu göreve davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Doğan BEKİN

Yeniden Refah Partisi

İstanbul Milletvekili

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2023 | Yayın Saati: 13:29:19