BÜYÜYEN VATANDAŞIN YOKSULLUĞU, AYYUKA ÇIKAN YOLSUZLUKLAR!

BÜYÜYEN VATANDAŞIN YOKSULLUĞU, AYYUKA ÇIKAN YOLSUZLUKLAR!

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarını eleştirerek, “Vatandaş soruyor; bu nasıl iştir ki Türkiye ekonomisi büyüdükçe benim ekonomim küçülüyor. Hayır, sokaktaki vatandaş büyümedi, milyonlarca dar gelirli küçüldü, ev kirasını ödeyemez duruma düştü. Büyüyen, her gün ayyuka çıkan yolsuzluklar. Büyüyen halkın fakirliği. Büyüyen imtiyazlı holdinglerin, dolar milyarderlerinin servetidir.” ifadelerini kullandı.

 

Gaziantep İl Başkanlığımızın 2'nci Olağan İl Kongresi Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

Kongrede coşkulu bir kalabalığa hitap eden Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, ekonomi başta olmak üzere hükümetin diğer alanlardaki uygulamalarına sert eleştirilerde bulundu.

 

 

Büyüyen vatandaşın yoksulluğu, ayyuka çıkan yolsuzluklar

TÜİK'e göre Türkiye ekonomisinin yılın 2'nci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdüğünü anımsatan Genel Başkanımız, "Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizinde belediyelerin ekmek kuponu dağıttığı, halk ekmek kuyruklarının kilometreleri bulduğu, vatandaşın ev kirasını, elektrik ve doğalgaz faturasını ödemekten aciz kaldığı, icra dosyalarının 25 milyonu bulduğu bir dönemde TÜİK, Türkiye yüzde 7,6 büyüdü diyor. TÜİK’in asıl açılımı ‘Tayyip Bey’i Üzmeyecek İstatistikler Kurumu’ olmalı. Enflasyonu, işsizliği, büyüme rakamlarını özel ayarlayıp tıraşlıyor.   Vatandaş soruyor; bu nasıl iştir ki Türkiye ekonomisi büyüdükçe benim ekonomim küçülüyor. Hayır, sokaktaki vatandaş büyümedi, milyonlarca dar gelirli küçüldü, ev kirasını ödeyemez duruma düştü. Büyüyenler mi? Enflasyon büyüdü. Yıllık enflasyon TÜİK'in tıraşlanmış rakamlarında dahi yüzde 79,8 gerçekte ise yüzde 176 enflasyonda dünya şampiyonuyuz. Vatandaşın borçları büyüdü, vergiler büyüdü, dolar büyüdü ve işsizlik büyüdü. Büyüyen, her gün ayyuka çıkan yolsuzluklar. Büyüyen halkın fakirliği. Büyüyen imtiyazlı holdinglerin, dolar milyarderlerinin servetidir. Büyüyen umutsuzluk, gençlerin geleceğe dair ümitsizliğidir. Büyüyen kamuda 4-5-7 maaş alan bürokratların gelirleridir. Büyüyen toplumu her gün daha da keskin kamplara ayıran kutuplaşmadır. Büyüyen vatandaşın faturalarıdır. Vatandaş bu zamlarla nasıl geçinsin, sanayici nasıl iş yapsın? " açıklamasında bulundu.

 

 

‘Halkın yüzde 85'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor’

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 21 yıl önce iktidara gelirken “3 Y’yi, ‘Yoksulluk-Yolsuzluk-Yasakları’ ortadan kaldırma vaadi ile geldiklerini hatırlatan Genel Başkanımız Erbakan, gelinen süreçte ülkenin eskisinden daha kötü durumda olduğunu belirterek şöyle devam etti:  

 

"Halk ekmek kuyrukları kilometreleri buluyor, askıda ekmek uygulaması bütün fırınlara yayılmış, Ayçiçek yağı zincirle bağlanmış, bebek mamalarına alarm takılmış. 7 bin lirayı aşan açlık sınırına göre asgari ücret açlık sınırı altında, emekli maaşları açlık sınırı altında, 22 bin lirayı aşan yoksulluk sınırına göre halkın yüzde 85'i yoksulluk sınırı altındadır."

 

 

‘Eleştirmek, protesto gösterisi yapmak yasak’

Türkiye'nin yasaklar ülkesi haline geldiğini de belirten Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, "İktidarın başörtüsü yasağını kaldırmasını takdirle karşıladığımızı belirtirken, her türlü muhalif hareketi yakışıksız ifadelerle yaftalamanın ve önünü kesmeye çalışmanın çok vahim bir hata olduğunu da her fırsatta dile getiriyoruz. Eleştirmek, protesto gösterisi yapmak yasak. 'Dolar 10 TL olacak' demek yasak. İktidarın istemediği kişinin köşe yazarlığı yapması yasak." dedi.

 

 

Burası artık sözün bittiği yer!

Elektrik ve doğalgaza gelen fahiş zamları da eleştiren Genel Başkanımız Erbakan, “Hani Karadeniz’de doğalgaz bulunmuştu faturalar düşecekti? İktidar Karadeniz’de doğalgaz bulundu dedikten sonra doğalgaza tam 18 kez zam yapmış. Vatandaş doğalgaz bulundu, faturalar düşecek diye sevinirken sadece bu yıl içinde doğalgaz zamları konutlar için yüzde 119,5’i bulmuş. Bakınız İktidar en son doğalgazda, 1 Eylül itibarıyla geçerli olacak şekilde konut tarifesine yüzde 20,4, sanayi tarifesine yüzde 50,8 elektrik üretimi amaçlı tarifeye de yüzde 49,5 oranında zam yaptı. Yapılan zamları kur krizinin başladığı 2018’e göre kıyasladığımızda, son 4 yılda konutta kullanılan doğalgaza yüzde 313, birinci kademe işyerinde kullanılan doğalgaza yüzde 620,5, ikinci kademe işyerinde kullanılan doğalgaza ise yüzde 1071,5 zam gelmiş. Burası sözün bittiği yer artık” diye konuştu.

 

6’lı masa eleştirisi: Bunlardan millete fayda gelmez

6'lı masaya yönelik de eleştirilerde bulunan Genel Başkanımız, "Bugüne kadar 30'u baş başa, 6'sı da 6'lı masa etrafında olmak üzere toplam 36 kez bir araya gelmiş. Peki, ortaya ne çıkmış? Tarihin en büyük ekonomik krizine ilişkin somut bir çözüm önerileri var mı, kaynak paketlerini ortaya koyabilmişler mi? Bu toplantılar adeta altın gününe döndü. Toplanıp toplanıp fotoğraf verip dağılıyorlar. Bunlardan millete fayda gelmeyeceğini aylardır söylüyoruz. 28 Şubat'ın ateşli savunucusu, İstanbul Sözleşmesi'nin hayranı, Ayasofya'nın cami olmasına üzülen, parti içinde LGBT komisyonu kuran, '6 yaşında çocuğa Kur'an öğretmek çağdışılıktır: diyen, İstanbul Büyükşehir Belediyesini borca ve faize batıran 89-94 arasında bütün belediyeleri perişan edenlerin hiçbirinden millete bir hayır gelmez." diye konuştu.

 

Gaziantep'te 97 bin aile sosyal yardım alıyor

Gaziantep'in de sorunlarını bildiklerini belirten Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, "Türkiye'nin gelişmiş şehirlerinden, sanayi şehri Gaziantep'te 97 bin aile sosyal yardım alıyor. Her aileyi en az 4 kişi olarak düşünürsek, 2 milyonluk nüfusun 5'te biri yardım alıyor demektir. Hayvan yetiştiricileri çok zor durumdadır. Fazla mera alanına sahip olmayan Gaziantep'te mera alanları imara açılıyor. İnsanlar hazır yemle hayvanını beslemeye çalışırken bir de hükümet 'et fiyatlarında yüzde 35 indirim yapacağız' deyince besiciler ellerindeki dişi hayvanları bile keser oldular. Gaziantep'te barınma sorunu var. Ev fiyatları çok yüksek. Vatandaş barınma sorunu yaşıyor. Belediye eliyle Gaziantep halkına piyasa fiyatının yarısına evler yapılabilir. Bakıyorsunuz bugün en kötü 2+1 daire 1 milyon liranın üzerindedir. Gaziantep'in çarpık kentleşme sorunu var. Kentleşme bölgeleri sanayiden uzaklara yapılmaktadır." şeklinde konuştu.

Yayın Tarihi: 5 Eylül 2022 | Yayın Saati: 10:43:27