Bütün bir camianın töhmet altında bırakılması yanlış!

Bütün bir camianın töhmet altında bırakılması yanlış

 

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, 6 yaşındaki kıza cinsel istismar davasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Böyle bir suçun cezası bizim inancımıza göre çok ağırdır. Bu asla kabul edilemez. Bunun yanında herhangi bir camiaya veya siyasi partiye mensup bir kişi bir suç işlediyse bütün camiayı, partiyi veya STK’yı hepsini suçlayamayacağımız gibi burada da suçun şahsiliği ilkesinden hareket etmek lazım. Yargılamanın en kısa sürede sonuçlandırılması ve böyle bir şey olmuşsa en ağır şekilde cezalandırılması gerekir.” dedi.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, bir gazetecinin YouTube kanalında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Başörtüsü değişiklik teklifine destek

AK Parti’nin geçtiğimiz hafta TBMM’ye sunduğu başörtüsüne anayasal güvence getirmesi amaçlanan Anayasa değişikliği teklifini desteklediğimizi belirten Genel Başkanımız, bu teklifin bazı partiler için samimiyet testi olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

 

“Meclis’e getirilen başörtüsüne özgürlük konusundaki Anayasa değişiklik teklifi, Meclisteki bütün partiler için bir samimiyet sınavı olacak. Temel bir insan hakkı noktasında referanduma gitmeden, milletin vekilleri tarafından Meclis’te onaylanmasını gerekir.”

 

 

Yargılamanın bir an evvel yapılıp varsa sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır

Türkiye’de günlerdir konuşulan 6 yaşındaki kızın istismar iddiasına ilişkin değerlendirmede bulunan Genel Başkanımız Erbakan, “O kadar sıkıntılı, üzücü bir konu ki biz kendi evimizde bile bu konuyu çocuklarımız duymasın diye eşimle büyük bir çaba sarfettik. Çünkü herkesin psikolojisini bozacak bir konu. Böyle bir suç işlenmişse bu suçun cezası bizim inancımıza göre çok ağırdır. Bu asla kabul edilemez. Ancak burada suçun şahsiliği ilkesi de çok önemli. Herhangi bir camiada veya siyasi partiye mensup bir kişi bir suç işlediyse bütün camiayı, partiyi veya STK’yı hepsini suçlayamayacağımız gibi burada da suçun şahsiliği ilkesinden hareket etmek lazım. Hukuki süreç devam ediyor. Yargılamanın en kısa sürede sonuçlandırılması ve gerçekten de böyle bir şey olmuşsa en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bütün bir camianın töhmet altında bırakılmasını doğru bulmuyoruz

Suçun şahsiliği ilkesine vurgu yapan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, münferit bir olaydan dolayı tüm camianın suçlu ilan edilemeyeceğini belirterek şöyle devam etti:

 

“Sadece tarikatlar için değil CHP’li bazı isimler hakkında da böyle iddialar gündeme geldi. CHP’li birinin yaptığı ahlaka aykırı bir davranıştan nasıl bütün CHP camiası suçlu sayılamayacaksa, bu olayda da aynı şekilde bütün bir camianın, o görüşe mensup herkesin töhmet altında bırakılması, suçlu ilan edilmesi doğru değil. Bu tarikatlar ve cemaatler için de geçerli, diğer partiler için de CHP için de geçerli.”  

 

 

‘Asgari ücret en az 14 bin TL olmalı’

Görüşmeleri devam eden asgari ücret konusuna dair Genel Başkanımız, asgari ücretin en azından 14 bin lira seviyesinde olması gerektiğini belirterek, “Biz iktidar olduğumuzda yüzde 150 zam yaparak asgari ücreti 14 bin lira yapacağımızı söylemiştik. Bugün de baktığımızda ülkemizde açlık sınırı bazı hesaplamalara göre 7 bin 800 bazı hesaplamalara göre 8 bin 600 seviyesine gelmiş. Yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aşmış ve bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 11 bin seviyesine gelmiş. Dolayısıyla bu verileri hesaba kattığımız zaman asgari ücretin insanca yaşanacak bir noktaya getirilmesi son derece önemli. Çalışan bir kişinin sadece ihtiyaçlarını karşılaması için 11 bin liraya ihtiyaç duyuyorsa, 4 kişilik asgari ücretli bir ailenin insanca yaşaması için asgari ücretin en azından 14 bin lira olması lazım.” Şeklinde konuştu.

 

 

‘EYT konusu yaş sınırı olmadan bir an evvel çözülmeli’

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorusunu da yanıtlayan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, hükümete herhangi bir yaş sınırı olmadan konunun bir an önce çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu:

 

“Geçtiğimiz aylarda EYT Federasyonu yetkililerine, ‘EYT sorununu gelir gelmez çözeceğimize dair’ basının huzurunda imzalı noter tasdikli belge vermiştik. Bu sorunun herhangi bir yaş sınırı olmadan çözülmesi gerekir. İktidarın, vatandaşa gelince sineğin yağını hesap etmekten vazgeçmesi lazım. 2023 yılı bütçesinde çiftçilerimize 54 milyar, faize 560 milyar veriliyor.  Faize bir senede 560 milyar verilecek, imtiyazlı holdinglere bütçeden 100 milyar lira garanti ödemesi yapılacaksa biz zahmet de maliyeti ne olursa olsun EYT’li vatandaşlara da bu sineğin yağının hesap etmekten vazgeçilip bir an önce yaş sınırı olmadan EYT’yi bir an önce çıkarsınlar.”

 

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2022 | Yayın Saati: 18:46:11