ABD'nin TÜRKİYE'yi F-35 PROJESİNDEN ÇIKARMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI
 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Türkiye’nin Rusya’dan ‘S-400 Savunma Sistemi’ni satın almasından dolayı ‘Ortak F-35 Programı’ndan çıkarıldığına dair basın açıklaması ile dışa bağımlı savunma sistemlerinin çözüm olmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu. 
 
Bu noktada F-35’lerin Türkiye’ye teslimatının askıya alınması ile ilgili açıklamayı, en üst düzeydeki bir ABD yetkilisi yerine, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord’un yapması da aslında ülkemiz açısından üzerinde durulması gereken bir husustur. 
 
CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası)’nın en az beş maddesinin  uygulanması halinde bile Türkiye’yi ciddi anlamda etkileyeceği ayan beyan ortadadır.  Çünkü Türkiye sadece F-35’in bazı parçalarının Türkiye’de üretilmesine son verilmesi açısından yara almayacak, ayrıca F-16, CH-47 ve UH-60’ın Türkiye tarafından üretilen parçaları da bundan  etkilenecektir.
 
Bu yaptırımın Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası (IEEPA) gereğince,  ikili ilişkiler başta olmak üzere, ülke ekonomisi üzerinde de ciddi baskılar ve yaralar oluşturacağı muhakkaktır.
 
Bu cümleden olarak, TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerin TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırarak, ABD’nin S-400 konusunda aldığı karar karşısında İsrail’i İran’a karşı korumaya yönelik olarak Malatya Kürecik'te konuşlandırılan ABD yapımı AN/TPY-2 radarının acilen devre dışı bırakılması ve ABD tarafından ileride atılması muhtemel diğer adımlara karşı da başta İncirlik Üssü’nün kapatılması olmak üzere, mukabil eylem planlarının hazır hale getirilmesi Türkiye açısından hayati önem taşımaktadır.
 
Türkiye açısından büyük öneme haiz olan bir durumda ve özellikle de ABD karşısında hamaset, edebiyat ve kınama mesajları ile bir sonuca gitmenin mümkün olamayacağı açıkça ortadadır. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası ABD’nin uyguladığı ambargoya karşı ABD’nin İncirlik Üssü’nü hiç tereddüt etmeden kapatan dönemin koalisyon hükümetinin gösterdiği kararlı tutumun aynen uygulanması artık kaçınılmazdır.
 
Türkiye’nin, kendi toprakları üzerinde ABD’nin çıkarlarını korumak yerine, kendi güvenliğini ve menfaatlerini önceleyecek fiili adımları atması ve her zaman ifade ettiğimiz gibi, kendi ‘Yerli ve Milli’ savunma sistemleri üretimine hızlı ve güçlü bir şekilde yönelmesi bir zorunluluktur. 
 
Türkiye’nin ‘yağmurdan kaçarken doluya tutulmaması’ açısından, Rusya’dan S-400 alımı gibi palyatif çözümlere sığınmak yerine mutlak suretle kendi yerli savunma sistemini oluşturmaya odaklanması gerekmektedir. 
 
Ayrıca  ABD tarafından açıklanan bu karar dolayısıyla Türkiye’nin 9 milyar dolarlık kayba uğraması konusunda da yetkililerin kamuoyunu aydınlatıcı, ayrıntılı bir açıklamada bulunması zaruridir. 
 
Dr. Fatih Erbakan
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı