“REFAH’A YÖNELİK SALDIRI, GAZZE’Yİ FİLİSTİNLİLERDEN ARINDIRMA PROJESİDİR.”

Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Gazze Şeridi’ndeki masum ve savunmasız Filistinli sivillere yönelik şiddet ve soykırım politikası tüm hızıyla devam ederken, bu sefer de Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan ve bir milyonun üzerindeki Filistinli mülteciye ev sahipliği yapan Refah kentine kara saldırısı düzenleme niyeti büyük endişeye yol açmaktadır.

 

Siyonist İsrail güçleri kara saldırısını planlarken son olarak Refah’taki konut ve camileri hedef alıp bombalarken aralarında çocukların da olduğu yüzün üstünde mültecinin ölümüne neden oldular.Siyonist İsrail, Filistinli mültecilerin son sığınağı olan Refah’ı bombalayarak Mısır’a geçişlerini sağlamaya çalışmaktadır.

 

Batılı liderler ise bu duruma tepkisiz kalarak bir bakıma Netanyahu’ya üstü örtük destek verme yoluna gitmektedirler. Devam eden bombalama ve muhtemel kara saldırısının ortaya çıkaracağı vahim sonuçlar, hiç şüphesiz başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun itibarsızlığının tescili niteliğinde olacaktır. 

 

Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Refah kentindeki sivillerin tahliyesi için orduya emir veren Siyonist Netanyahu’nun bundan asıl amacı ekonomik darboğaz içerisinde olan Mısır yönetimini ikna yoluna giderek, Refah kentine sığınan bir milyonu aşkın Filistinli mültecinin Mısır tarafından kabul edilmesini sağlamaya yoluna gitmektedir.

 

Daha önceden bir milyonun üzerindeki Filistinli sivile, sözde güvenli yer olarak belirlediği Refah’a sığınmalarını telkin eden Siyonist Netanyahu, şimdi ise bu masum sığınmacılara soykırım uygulayarak Gazze Şeridi’ni Filistinlilerden arındırma yoluna gitmek suretiyle nihai hedefine ulaşmaya çalışmaktadır.

 

Burada Mısır’ın Refah’taki son gelişmeler karşısında 45 yıllık Camp David Anlaşması’nın askıya alınabileceğini ve bunun vahim sonuçlar doğuracağını vurgulaması büyük önem taşımaktadır. Bu konuda Mısır’ın sağlam duruş ortaya koyması Gazze Şeridi’nin geleceği açısından hayati öneme haizdir. Siyonist soykırımcı Netanyahu’nun Refah’a girmesi durumunda bölgesel gerilimi daha da artıracak ve asrın felaketi kaçınılmaz olacaktır.

 

Bu arada, Siyonist İsrail rejimi, dur durak bilmeden Gazze’de olup bitenleri dünyaya duyurmaya çalışan gazetecileri de hedef almaya çalışmaktadır. Dün Gazze’de Yaser Mahmud adlı gazeteciyi de öldürerek haber alma özgürlüğünü ortadan kaldırma yoluna gitmektedir. Siyonist İsrail, 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren 4 ay içerisinde 129 gazeteciyi öldürmüş oldu. Bu meşru müdafaa hakkı değil, düpedüz terör eylemidir.

 

Lahey Adalet divanının kararları ortada dururken, İsrail pervasızca dünyayı karşısına alarakhareket etmektedir.

 

Birçok bireysel konuda seslerini yükselten uluslararası toplumun 7 Ekim 2023 tarihinden şu ana kadar hayatlarını kaybeden 28 bin 176 Filistinli masum insan için harekete geçmemesi ve özellikle de oradaki soykırımı dünyaya duyuran 129 gazetecinin hunharca öldürülmesine sesiz kalması hiçbir şekilde izah edilemez.

 

Ez cümle, 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’e verilen tüm silah ihracat lisanslarını askıya alan ve Gazze’deki UNRWA’ya3.8 milyon dolarlık ekstra yardım sözü veren İspanya’ya ve uluslararası insancıl hukuk ihlali nedeniyle İsrail’e F-35 savaş uçağı parçalarının durdurulmasına karar veren Hollanda Temyiz Mahkemesine, insani hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2024 | Yayın Saati: 17:19:05