‘İttifaka, yanlışlara ortak olmak için değil birlikte düzeltelim diye katıldık’

‘İttifaka, yanlışlara ortak olmak için değil birlikte düzeltelim diye katıldık’

 

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı’na katılmamıza ilişkin, “Biz bu ittifaka girdik diye geçmişte yanlış dediklerimize doğru diyecek halimiz yok. İnşallah Meclis’te daha güçlü bir şekilde dile getireceğiz. Biz yanlışları düzeltmek, doğruyu tebrik etmek için yola çıktık.” dedi.

 

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, TV100'de ‘Az Önce Konuştum’ programında Candaş Tolga Işık'a gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

'Bizim çizgimizde bir sıkıntı yok'

 Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan'ın Cumhur İttifakı’na katılmamıza ilişkin açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

 

Genç kesimden giden de var gitmeyen de var. İttifak kararından bazı seçmenlerimiz, üyelerimiz tasvip etmeyip gittikleri oldu ama gelenlerin çok daha fazla olduğunu müşahade ediyoruz. İttifak kararımızın ardından AK Parti seçmeninin büyük seçmeni Refah Partisi’nin uzantısı, bu kesimden çok ciddi teveccüh ve tebrik tepkileri alıyoruz. Genç kesim biraz daha duygusal ve heyecanlı yaklaşabiliyor. Bizim çizgimizde bir sıkıntı yok.

 

 

Biz yanlışları düzeltmek, doğruyu tebrik etmek için yola çıktık

Biz bu ittifaka girdik diye geçmişte yanlış dediklerimize doğru diyecek halimiz yok. İnşallah Meclis’te daha güçlü bir şekilde dile getireceğiz. Biz yanlışları düzeltmek, doğruyu tebrik etmek için yola çıktık. Eksikleri tamamlamak adına bir mutabakat metni var. Biz şu anda AK Partili olmadık, geçmişte söylediğimiz eksiklerin hala olduğunu söylüyoruz, bütün söylemlerimizi net bir şekilde mutabakat metnine koyduk. Seçimden sonra müstakil bir parti olarak çalışmamıza devam edeceğiz. 

 

'Paylaşımda adalet konusunu her zaman söyledik'

Cumhur İttifakı'na katılma gerekçesi olarak "Yanlışa ortak olmak için değil yanlışları birlikte düzeltelim diye geliyoruz. Biz dün yanlış dediğimize bugün de yanlış diyoruz." şeklinde yanıt veren Erbakan, Işık'ın "Gördüğünüz en büyük yanlış neydi?" sorusuna "Paylaşımda adalet konusunu her zaman söyledik. Biz prensipler noktasında, prensipler üzerine oluşmuş bir kararla buradayız. Bu mutabakat metninde uzlaşma oldu eğer uzlaşma olmasaydı biz girmiyorduk. Ekonomide katma değer malların üretimi ve yüksek teknoloji ihracatına önem verilmesi. Faiz yükünün azalmasına yönelik olarak denk bütçenin sağlanması, ilave borçlanmadan kaçınılması, israfın önlenmesi." ifadelerini kullandı.

 

 

'En sonunda Kılıçdaroğlu’nun spikerliğini yapma noktasına geldi'

Temel Karamollaoğlu’nun kendisi hakkında haddi aşan açıklamalarına cevap vermek istemediğini belirten Erbakan, “Temel Bey'in yaşı itibarıyla bu konuya çok girmek istemiyorum. Genel başkan yardımcılarımız daha ziyadesiyle gereken cevapları verdiler. ‘Mücahit Kılıçdaroğlu’ diye paylaşım yapmaları, yıllarca Erbakan hocamızın yanında çalışıp en sonunda Kılıçdaroğlu’nun spikerliğini yapma noktasına gelmesi. Kılıçdaroğlu, Erbakan hocamızın cezasının ev hapsine çevrilmemesi için imza veren vekillerden bir tanesi.” şeklinde konuştu.

 

PKK yöneticisi Kılıçdaroğlu'na destek verdi

AK Parti’ye küskün seçmen üzerinde Erbakan hocanın etkisi var. Yeniden Refah Partisi’nin ittifaka katılmasının pozitif etkisi olacaktır. Millet İttifakı’nın başı dertten kurtulmuyor dün PKK’nın üst düzey yöneticisi Kılıçdaroğlu’na desteğiyle ilgili açıklama yaptı.

 

 

En son ankette oyumuz yüzde 8,5 civarında çıktı

“En son Türkiye genelinde Aralık ayında anket yaptık. 1600 denek ile... Kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 8,5 civarında oy çıktı.1 sene önce yaptığımızda ise yüzde 9 civarında oy çıktı. 8,9,10 bandında bir oyumuz olduğunu ifade ediyoruz. Cumhur İttifakı'na katılmamızla daha da artacaktır.” 

 

 

50 yıllık Milli Görüş geçmişimizden gelen prensiplerimiz var

Ablası Elif Erbakan’ın Cumhur İttifakı’na katılmalarına karşı olduğuna ilişkin iddiaları yanıtlayan Erbakan, “Bizim partimizde bir parti içi disiplin var. Bizim 50 senelik Milli Görüş geçmişimizden gelen prensiplerimiz var. Bu prensipler doğrultusunda bütün istişareler yapılır, herkes fikirlerini söyler. Ve en sonunda da Genel Başkan bir karar verir, buna uyulur. Karşı çıkanlar 'bu olursa biz yokuz' tarzında çıkışta bulunmadı. 'Biz bunun davamız, partimiz için uygun olmayacağını düşünüyoruz' dedi, diğer kesim de 'uygun görüyoruz' dedi. Hepsi dinlendi, istişare yapıldı. Mutabık kalınmasıyla biz ittifak kararı aldık. Karşı çıkanların tamamına yakını bu kararın arkasında durduklarını ifade ettiler.” 

 

 

‘Seçime kendi adaylarımızla giriyoruz’

Erbakan, Candaş Tolga Işık'ın seçime kendi listelerinizle mi gireceksiniz sorusunu, "Bütün seçim bölgelerinde kendi listelerimizle, kendi adaylarımızla müstakil bir biçimde giriyoruz ve burada herhangi bir baraj endişesi olmadan seçmen Yeniden Refah Partisi’ne oy verebilecek." diye yanıtladı.

 

‘İdam cezasının geri getirilmesi lazım’

Kadına karşı işlenen suçlarda cezalarına arttırılması gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız, idam cezasının geri getirilmesi lazım. İndirimlerin ortadan kaldırılması, iyi hal indirimini ortadan kalkması, aile içi şiddeti TCK’ya müstakil suç olarak işleyelim, işkence ve eziyet gibi suçlarda indirim nedenlerinin uygulanmamasını sağlayalım.

 

Milyonlarca çocuk bu yasa yüzünden babasız kaldı

6284 sayılı aileleri parçalayan yasaya neden karşı çıktıklarını da anlatan Genel Başkanımız Erbakan, “30 milyon kadının oy kullanacağı bir seçime giriyor bir parti ve bu parti kadına düşman olacak, oy almak istiyor böyle bir şey olabilir mi? Bizim karşı duruşumuz ideolojik olarak değil sosyolojik ve hukuki açıdan karşıyız. Boşanmaların artmasına yol açmış. Siz bir yasa getirmişsiniz ‘Kadına cinayeti önleyeceğim’ diye. Bunu önlemediğiniz gibi artmış, en azından azaltamamış. Diğer taraftan boşanmaları artırmış, 2 milyon baba evden uzaklaşmış, milyonlarca çocuk babasız kalmış...”

 

 

LGBT sapkınlığının önlenmesi lazım

Program moderatörü Işık’ın “Siz LGBTİ derneklerinin kapatılması istiyorsunuz değil mi?” sorusunu da yanıtlayan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, “Evet, örgütlenmeleri, propagandasının yapılması, normalleştirilmesine karşıyız. Bunu zaten hep ifade ediyoruz. Maalesef geçtiğimiz dönemde 22 tane LGBTİ derneği açıldı. Bunların tabii önlenmesi lazım” dedi.

 

Yayın Tarihi: 1 Nisan 2023 | Yayın Saati: 11:02:13