Prof. Dr. Sacit Günbey / Genel Başkan Vekili

1952 yılında Elazığ'ın Maden ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Maden'de, liseyi Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinde (1969 yılında) bitirmiştir. 1970-1971 öğrenim yılında Elazığ Veteriner Fakültesinde bir yıl okumuş ve ayrılmıştır. 1971 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmış ve 1977 yılında mezun olduktan sonra, 3 ay süreyle Diyarbakır SSK Hastanesinde pratisyen hekim olarak çalışmıştır. Aynı yıl D.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisas sınavını kazanarak, 1981 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olmuştur. Aralık 1981- Mart 1983 yılları arasında İstanbul Harp Akademilerinde askerlik görevini ifa etmiştir. Mayıs 1983 - Ağustos 1985 yılları arasında Manisa Morris Şinasi Çocuk Hastanesinde Başhekim ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları uzmanı olarak çalışmıştır. Ağustos 1985 yılında D.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalına Yardımcı Doçent olarak girerek, Ekim 1989 yılında aynı Ana Bilim Dalında Doçent olmuştur. Mart 1990 yılından 1995 yılı sonuna kadar iki kez, 5 yıl D.Ü. Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığı görevini yürüterek, 1995 yılında profesörlük unvanına atanmıştır.

1995 yılından 2002 yılına kadar 2 dönem Diyarbakır milletvekili olarak parlamentoya seçilerek, Parlamentoda K.İ.T Komisyonu, Sağlık Komisyonu ve Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Refah Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliği, Gurup Yönetim Kurulu Üyeliği, Kurucular Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 54. Cumhuriyet Hükümetinde Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Bakanlığı döneminde korunmaya muhtaç çocukların Aileye Dönüş Projesi’ni başlatmıştır. Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın kurulması, özürlülerin hayatlarının kolaylaştırılması ve sorunlarının çözülmesi, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitim hizmetlerinin düzenlenmesi amacıyla 571-572-573 sayılı kanun hükmünde kararnamelerin çıkarılmasını temin ettirmiştir. Çeşitli sosyal politikaların uygulanması öncülüğünde bulunup, çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde siyasi ve sosyal konular üzerine makaleleri yayınlanmıştır. Yine siyasi ve sosyal meseleler ile ilgili yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konferanslar vermiştir. 2003 yılından 2010 yılına kadar Ankara’daki çeşitli özel sağlık kuruluşlarında çalışmıştır. 2010 yılından itibaren yeniden Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak göreve başlamıştır. 4 yıl YÖK Kanunu 38. Maddesine istinaden Sağlık Bakanlığı Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Bölümünde Çocuk-1 Servisi Sorumlusu ve Eğitim Görevlisi olarak görev yaparak, Eğitim Planlama Kurulu Üyeliğini de yürütmüştür. 17 Kasım 2014 tarihinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalına Öğretim Üyesi olarak atanmıştır. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Eğitim ve İdari sorumlusu olarak görev yapmıştır.

23 Kasım 2018 yılında kurulmuş olan Yeniden Refah Partisi kurucular kurulunda görev alarak partinin kurulma sürecinde aktif rol almıştır. Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Vekili'dir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

GENEL BAŞKAN VEKİLİ YARDIMCISI

  • Mehmet Kayır