Doğan Bekin / Genel Başkan Yardımcısı - Dış İlişkiler Başkanı

Doğan Bekin 5 Şubat 1957 yılında doğdu. İlkokulu Gazipaşa’da, Orta ve Lise öğrenimini Mardin Lisesi’nde tamamladı.

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü, İngilizce Bölümü’nden ve Anadolu Üniversitesi Lisans programından  mezun oldu. Aynı yıl yeniden Üniversite sınavına girerek o dönem rekor sayılan 549.89 puanla Dil Tarih Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne devam etti. 

Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ın yanında dış politika, diplomasi ve çeviri alanlarında uzun yıllar görev yaptı. Ayrıca, başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal ve birçok devlet adamının metin çeviri hizmetlerini yaptı. Bir dönem başında bulunduğu ekip, İSEDAK gibi uluslar arası kuruluşların konferans metin çevirilerini ve MEB, DPT gibi birçok resmi kuruluşun da doküman, kitap vb. çevirilerini yaptı. Türkiye’de ve yurt dışında  profesyonel olarak uzun yıllar çevirmenlik ve dış politika köşe yazarlığı yaptı.

Bekin, çeviri hizmetlerinden dolayı ABD menşeli Intergraph, İtalyan Saipem, Yugoslav Hidrogradnja gibi birçok uluslar arası kuruluştan onur ve teşekkür belgeleri aldı. Ayrıca dış politikada Türkiye’ye yaptığı önemli katkılardan dolayı, resmî bir kurum tarafından kendisine “Onur Kartı” tevdi edildi.

1980 öncesi “Mardinli” v.s. gibi müstear adlarla günlük ulusal gazetelerde  makaleleri ve şiirleri yayınlandı. Millî Gazete, Yeni Devir, Panel, Gençlik gibi birçok gazete ve dergide dış politika konularında makaleleri,analizleri , araştırma yazıları ve yüzlerce kitap, makale, şiir çevirileri yayınlandı. Ayrıca yurtdışına önemli basın ve yayın organlarında demeç, röportaj ve makale ve yazıları yayınlandı.

Bekin; İngilizce, Arapça, Osmanlıca, Farsça, Sırpça-Hırvatça bilmektedir.

Uzun yıllar Çev-Der(Çevirmenler Derneği) Genel Başkanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda MARVA(Mardin Vakfı) kurucuları arasında olan Bekin; Refah Partisi Mardin İl Müfettişi, Güneydoğu İzleme Komitesi Kurucusu ve Üyesi, Refah Partisi MKYK(Merkez Karar ve Yürütme Kurulu) Üyesi, Saadet Partisi GİK(Genel İdare Kurulu) Üyesi  görevlerinde bulundu.

2023 Genel Seçimleri neticesinde Yeniden Refah Partisi 28. dönem İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Halen Yeniden Refah Partisi Kurucular Kurlu ve MKYK Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı ve Prof.Dr. Necmettin Erbakan Vakfı Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.

Eserleri :

-Tarihin Işığında Mardin (Mardin Valiliği) , 

-Tarihin Işığında Mardin (GenPA-Genişletilmiş 2.Baskı) ,

-Tarihin Işığında Savur

- Ebruli Mardin

- Başak Demeti (Şiir Kitabı)

 

DIŞ İLİŞKİLER BAŞKAN YARDIMCILARI

  • Vefa AKTUZ

 

Sosyal Medya Hesapları: