Eskişehir İl Kongresi gerçekleştirildi

Partimizin teşkilatlanma çalışmalarının ardından başlayan İl Kongreleri sürecinde Eskişehir İl Başkanlığı'nın 1. Olağan Kongresi büyük bir heyecan ve katılımla gerçekleştirildi. Kongreye katılmak üzere Eskişehir'e giden Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan şehrin girişinde kalabalık bir topluluk tarafından karşılandı. Gösterilen yoğun ilgi karşısında uzun bir konvoyla şehre giriş yapan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan ilk olarak Eskşehir İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi.

Açılış sonrası şehirde kısa bir yürüyüş yapan Dr. Fatih Erbakan Eskişehirlilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Umudumuz sizlerde diyen Eskişehirlilerle ayak üstü kısa sohbetler yapan Dr. Fatih Erbakan bu teveccühe layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz dedi.

Daha sonra kongrenin yapılacağı salona geçen Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan salon girişinde Eskişehir Gençlik Kolları tarafından meşaleler ve sloganlarla karşılandı. 

Mehteran Takımının konseriyle başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Kurucu İl Başkanımız Osman Mandacı 4 Ocak'ta resmi kuruluşunu yaptığımız İl Başkanlığımızın bugün 1. Olağan Kongresini yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi. Partimiz yeni bir parti olsa da bu yürüyüş kadim ve köklü bir yürüyüştür. Kökü 1969'a dayanan ve merhum Erbakan Hocamızın oluşturduğu Milli Görüş Hareketinin temsilcisi olan Yeniden Refah Partimiz inşallah geçmişte Erbakan Hocamızın tarihe kazınan başarılarını tekrar edecek ve Yeniden Büyük Türkiyenin öncülüğünde Yeni Bir Dünyayı tesis edecektir diyen Osman Mandacı kongreye katılan herkese teşekkür etti.

İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan resmi kongre gündemi divan heyetinin teşekkül etmesi ile devam etti.

Daha sonra kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcımız Av. Mehmet Ener, yıllar önce merhum Liderimiz Erbakan Hocamızla bir hukuk öğrencisi olarak Eskişehir'e gelen birisi olarak bugün Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbaka'la bu salonda bu kongrede bulunuyor olmanın ayrı bir gururunu yaşıyorum dedi.

Mehmet Ener'in konuşması sonrası kürsüye gelen Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan salonda bulunan partililer tarafında coşkulu sloganlarla karşılandı. Konuşmasına Eskişehir İl Başkanı Osman Mandacı ve İl yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek başlayan Erbakan, Eskişehir'in girişinde bizi büyük coşkuyla karşılayan bütün teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan konuşmasında şunları söyledi;

Başta Erbakan Hocamız olmak üzere bütün geçmişlerimize, ve bu şanlı bayrağı dalgalandırmak için hayatını feda eden bütün şehitlerimize Allah Rahmet diliyorum.

Yeniden Refah Partisini milletimize doğruya en yakın yanlışlar yerine doğrunun kendisini göstermek üzere kurduk, ehveni şerler yerine hayrın kendisini göstermek üzere kurduk, milletimize umut olmak için kurduk.

Partimizi; Yaşanabilir Türkiye’yi, Yeniden Büyük Türkiye’yi, Yeni ve Adil Bir Dünya’yı inşâ etmek, İslam Birliği’ni kurmak için kurduk. Yeniden Refah Partimizi milletimizin büyük bir ihtiyacı olduğu için kurduk. Neden? Çünkü milletimiz bugün muhalefetten de şikâyetçi, iktidardan da şikâyetçi onun için. Milletin “Bunlar gitsin de ne olursa olsun” anlayışı güden muhalefetten şikâyetçi olduğunu ifade ederek, “Bu milletin evlatlarının 15 Temmuz gecesi iyi niyetle, samimi olarak ihlasla ortaya koyduğu bir direnişi bile eleştirecek noktaya gelen muhalefetten şikâyetçi.

Cenab-ı Allah'ın her türlü nimeti bahşettiği, stratejik açıdan dünyanın en önemli bölgesini bahşettiği bu ülkede milletimiz neden bu kadar büyük sıkıntılar yaşıyor ve ülkemiz neden bu kadar badirelerle karşı karşıya. İmam hatiplere, Kuran kurslarına, başörtülü milletvekillerine, bakanlara en çok biz seviniyoruz ama milletimizin içerisinde bulunduğu perişan durum ne olacak.

Bizim işimiz, davamız Milli Görüş olarak sadece inanç özgürlüğünü temin etmek değil, sadece bireysel ibadetlerimizi yerine getirmek değildir. Bizim işimiz bunlarla birlikte asıl olarak yönetimde, paylaşımda adaleti tesis etmektir.

Biz Yeniden Refah Partisi olarak ülkemizin en temel meselelerinden birisi olan ekonomi konusuna en büyük hassasiyeti gösteriyoruz. Bugün Türkiye'de 82 milyon vatandaşın uçan kuşa borcu var. Biz millet olarak Cumhuriyet tarihinin en borçlu dönemini yaşıyoruz. Özel sektör, devlet ve millet olarak toplam borcumuz 900 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu 900 milyar dolar borçtan dolayı her sene devlet, millet ve özel sektör 100 milyar dolar borç faizi ödemek zorundayız. Bu Erbakan Hoca'mızın tabiriyle 'Firavunların piramitlerine taş taşıyan köleler haline gelmişiz haberimiz yok' Sadece vatandaşın bireysel olarak bankalara borcu 2002 yılında 6 milyar lirayken, 2018 yılına gelindiğinde 550 milyar liraya çıkıyor. Bu, bu iktidar döneminde vatandaşın bankalara borcu 90 misli artmış demek. Bu tam bir felakettir.

Birilerini kırmak dökmek için değil, biz dost acı söyler prensibiyle söylüyoruz. Eğer bu gemi batarsa iktidardakiler de, hepimiz birlikte batarız. Biz bu gemi batmasın, hepimiz birlikte batmayalım, iktidardakiler de, muhalefet de, 82 milyon da kurtulsun diye bu tespitleri yapıyoruz. Biz mevcut iktidar gitsin de ne olursa olsun anlayışıyla değil, bu sorunlar çözülsün de kim çözerse çözsün anlayışıyla hareket ediyoruz. Ülkemiz için milletimiz için uyarı vazifemizi yapıyoruz. Biz kavga için değil, milletimizin derdine derman olmak için geliyoruz. Sanayi ve teknoloji seferberliğini, Ar-Ge seferberliğini başlatacağız. Devlet olarak babayiğit aramayacağız, devletin kendisi babayiğit olacak.

Türkiye'nin şu anki durumunu eleştiren ve bu durumdan kurtuluşun yeniden "Milli Görüş" ruhuna dönmekle mümkün olduğunu bir kez daha ifade eden Genel Başkanımız, "Ülkemiz bu noktadan ancak eğitim ve üretim seferberliği ile kurtulur. Sihirli kelimeler bunlar. Kaliteli eğitim, kaliteli katma değerli üretim. İhracatı artırmak, işsizlikten kurtulmak, yüksek teknoloji ürünü üretmek, borçtan kurtulmak, dış ticaret açığını kapatmak, borç faizinden kurtulmak, refahın artması ve Türk Lirasının döviz karşısında ezilmekten kurtulması da buna bağlı. Topyekun kalkınma ve kurtuluş için topyekun eğitim ve üretim seferberliğini başlatacağız. Mesele çok basit. İki şey yapacağız. İnsan yetiştireceğiz ve ürün üreteceğiz. Nasıl insan? Ahlaki, manevi ve bilimsel kalitesi yüksek insan. Nasıl ürün? Yüksek katma değerli ürün. Bu seferberlik için gereken kaynağı da borçla, faizle, vergiyle değil, milli kaynak paketleriyle bulacağız." ifadelerini kullandı.